Газета по-надвірнянськи
 

«Нехай читач сам зробить висновки»

6 липня 2018, 13:15 | Рубрика: Творчість Версія для друку Версія для друку 671 переглядів

Саме такими словами краєзнавець та історик Іван Кметюк охарактеризував власне творіння – книгу «Із гір Карпат несеться гомін волі», в якій на основі архівних матеріалів, свідчень очевидців розповідає про нелегку боротьбу УПА проти московсько-більшовицьких загарбників у період 1940-1950 років.

Кметюк

Серед іншого, зі сторінок нововидання, дізнаємося про нелегку повстанську долю краян – сотника УПА, референта СБ Надвірнянського надрайонного проводу ОУН Луки Гринішака-«Довбуша» та секретар-друкарки цього проводу Анни Попович («Рожа»), командира куреня «Підкарпатський» 22 ТВ «Чорний ліс» Павла Вацика-«Прут», родину Поварчуків, братів Гуменюків і Стефураків, сотника УПА – сотенного сотні «Березівська» Мирослава Симчича-«Кривоніс» та багатьох інших, звитяжну боротьбу провідників Нації Степана Бандери та Романа Шухевича, діяльність Карпатського краю і проводів, які діяли на Станіславівщині.

Кметюк2

Посприяли у виданні дослідження голова районної ради Іван Гурмак, депутати обласної ради Андрій Марійчин та начальник Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Руслан Осташук, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, начальник відділу культури РДА Олександр Зварчук, Делятинський селищний голова ОТГ Богдан Клим`юк, Лоївський сільський голова Ярослав Зварич, в.о. директора ДП «Надвірнянський лісгосп» Ігор Осташук, лісничий Хрипелівського лісництва Андрій Остап`юк, підприємці Анатолій Косован, Ярослав Федоришин й Ігор Поварчук та пенсіонер із Білих Ослав Михайло Поварчук, а в підготовці матеріалів – редактор газети «Народна Воля» Іван Гриджук, старший науковий співробітник музею Визвольних змагань в Івано-Франківську Петро Гандзюк, директор історико-меморіального музею ім. Степана Бандери Степан Лесів, краєзнавці Микола Сіщук, Михайло Семкіяш та Данило Гребеняк, директор Добротівського НВК (нині ліцей) Іван Янко і член Національної спілки журналістів України Степан Писуляк.

Під час презентації 26 червня Іван Кметюк поділився власними міркуваннями щодо досліджень національно-визвольної боротьби, виваженого підходу до її висвітлення, а також щодо сучасних реалій України. – Робімо кожен свою справу відповідально і тоді матимемо Україну, яка займе гідне місце в Європі.

Привітали автора із таким вагомим ужинком численні присутні: зокрема, Іван Гриджук, як автор передмови «Жертовність, яка правду воскрешає», зупинився на аспектах дослідження та висвітлення історії повстанської доби. – Десь, очевидно, на перехресті-посередині всіх наявних джерел-мотивацій автори-дослідники мали б розраховувати на менш-більш об’єктивну, правдоподібну інформацію про згадувану буремну повстанську добу. Степан Лесів відзначив, що це видання, є пам’яттю про тих людей, про яких написано.

Особливо теплою і по-родинному зворушливою стала презентована праця для Андрія Марійчина (на нижній світлині – другий праворуч), який є онуком легендарних повстанців Григорія і Марії Вацебів – «Сулими» і «Калини», котрий назвав творчий доробок невмирущим джерелом пам’яті про героїв УПА. А Зіновій Андрійович мовив про повстанців із Надвірної Мирона і Марту Свідруків, бо саме завдяки праці істориків-дослідників пам’ять про них гідно возвеличена у рідному місті. Також у дечому особливими стали слова, вояка УПА Миколи Барчука («Дуб»), який у неповні вісімнадцять років вступив у сотню «Вихора» (Івана Андрейчука). Він поділився важкими спогадами про ув’язнення у Норильську та збройне повстання 1953-го. Воїни російсько-української війни Борис Гошко і Дмитро Данилюк, які у найважчий час вступили до лав ЗСУ і зараз продовжують славний бій предків за вільну і незалежну Україну, також привітали автора уже другого такого дослідження про повстанську добу.

Із виданням книги «Із гір Карпат несеться гомін волі» Івана Кметюка привітали також заступник керуючого справами – начальник відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради Ігор Білоган, краєзнавці Євген Луців, Микола Сіщук, Ігор Андруняк, Данило Гребеняк, літературний редактор видання  Степан Писуляк, директор ТОВ «Надвірнянська друкарня» Теодор Ціховський (тут книга побачила світ), заступник директора Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст. Богданна Логвіненко, підприємець Анатолій Косован, художник Дмитро Угринюк та директор ЦБС Галина Волошин, модератор зустрічі – завідувач відділу краєзнавчої літератури ЦРБ Раїса Грушецька.

Василь ІВАСЮК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!