Газета по-надвірнянськи
 

Взаємний обов`язок: пам`ятати, прощати і пробачати

13 липня 2018, 13:56 | Рубрика: Пам`ять і шана, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,565 переглядів

президент

У Польщі, у селі Сагринь на Холмщині 8 липня з участю Президента України Петра Порошенка відкрили й по-християнськи освятили Меморіал пам’яті українців.

Вони загинули від рук польських «селянських батальйонів» та підрозділів Армії Крайової у 1944 році.

Участь у меморіальних заходах взяла багаточисельна делегація із Прикарпаття, яку очолював голова облдержадміністрації Олег Гончарук, зокрема, із Надвірнянщини, очолювана першим заступником голови РДА Богданом Зеленчуком (на світлині).

Біля Меморіалу відбулась панахида за загиблими. Глава держави поклав квіти до Меморіалу. Надвірнянці спільною молитвою вшанували пам’ять сотень невинно убієнних, які загинули насильницькою смертю за те, що були українцями.

наші

Президент Петро Порошенко відзначив важливість відкриття цього Меморіалу:

«Наш перший людський і християнський обов’язок – пам’ятати про невинних жертв і зробити все можливе, щоб наші народи ніколи не знали більше розбрату і протистоянь». Здавна український і польський народи були сусідами, яких поєднують спільність культур, традицій, близькість мов, а також єднає досвід спільної боротьби за власну свободу проти іноземних поневолювачів, імперських і тоталітарних режимів. «Нам варто говорити і пам’ятати про цей досвід, згадувати героїв українських і польських, які спільно боролися проти Російської імперії і в 1830 р., і в 1863 р., і в 20-х роках минулого століття. Це та пам’ять, яка нас об’єднує», – підкреслив Петро Порошенко.

– «Але є в нашій історії, і ми маємо це визнати, і печальні сторінки. Поряд зі спільними перемогами, поруч з нашою дружбою і братерством найболючішою травмою залишається братовбивчий збройний польсько-український конфлікт 1943-1944 років минулого століття, який залишив глибоку рану і тут, на Холмщині».

Попри існуюче несприйняття поляками описуваної трагічної події у 1944-му році і на власний розсуд трактування ними цієї та інших подій того часу, зокрема, повстанської боротьби українців на Закерзонні і на Волині, актуальною на сьогодні залишається життєва і суспільна формула «Прощаємо і просимо вибачення», яку підтримали свого часу ще президенти двох країн Леонід Кучма й Олександр Кваснєвський. Проголошуючи і сповідуючи її, український і польський народи зі своєю елітою та керівництвом зможуть і повинні цивілізовано жити і працювати у сучасному європейському суспільстві та світі.

Назарій ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!