Газета по-надвірнянськи
 

Барви, музика, обряд, мистецтво, історія та господарка гуцульська:

3 серпня 2018, 13:55 | Рубрика: Тема дня, Фестивальне Версія для друку Версія для друку 774 переглядів

гуцули

жити цим і зберегти на віки

Такий лейтмотив XХV ювілейного Міжнародного Гуцульського фестивалю, який тривав у селах і місті Яремче з 21 по 29 липня і став найтривалішим мистецько-фольклорним заходом в історії аналогічних фестивалів.

В урочистому відкритті фестивалю у суботу, 28 липня, взяла участь численна делегація Надвірнянщини, очолювана головою райдержадміністрації Олександром Кенізом. В її складі – перший заступник голови РДА Богдан Зеленчук, заступник голови РДА Ярослав Гундяк, заступник голови районної ради Ігор Писклинець, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, начальник відділу культури РДА Олександр Зварчук, керівники Надвірнянського відділення Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Роман Гурмак та Ігор Андруняк, а також делегація Делятинської об`єднаної територіальної громади на чолі із селищним головою Богданом Клим`юком і депутатом районної ради Степаном Севериловим. Солідно доповнювали представництво нашого краю добрий десяток культурно-мистецьких колективів та майстрів народного мистецтва.

влада

Цього року, кажуть організатори, на фестивалі акцентували увагу на музичних уподобаннях юних гуцулів, а також обговорили проблему гуцулів в умовах глобалізації. Під час урочистостей гостей та учасників заходу вітали Національний академічний гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» та влада. Зокрема, голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій, голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Дмитро Стефлюк, котрий вручив почесні відзнаки – медалі «За особливі заслуги перед Гуцульщиною» голові РДА Олександру Кенізу, Надвірнянському міському голові Зіновію Андрійовичу та завідувачу Музею Марійки Підгірянки с. Білі Ослави Василеві Левицькому. Від імені оргкомітету фестивалю почесними відзнаками – медалями «Найповажніший Гуцул» і «Найповажніша Гуцулка» (спеціально створеними до цього дійства) нагороджені голова Надвірнянського товариства «Гуцульщина» Роман Гурмак та активістка товариства надвірнянка Марія Гураш.

северилов

На фестивалі гості могли переглянути виступи народних колективів, взяти участь у науково-практичній конференції «Гуцульщина – ХХІ сторіччя: проблеми та перспективи збереження гірської природи й етнічної культури у гуцульському регіоні українських Карпат в умовах глобалізації», майстер-класах, конкурсах, відвідали ярмарки з виробами декоративно-прикладного мистецтва.

На фестиваль також завітали міжнародні делегації з Румунії, Польщі, Чехії, Португалії, країн Прибалтики і Канади.

Завершилося щорічне свято у неділю, 29 липня, урочистим закриттям та нагородженням переможців фестивалю. Цього року надвірнянські колективи привезли як і завжди немало дипломів і подяк. Гран-прі отримали в естрадному жанрі вокальний квартет «Легіт» РБК (кер. Віктор Чудновський) та у фольклорному – народний аматорський фольклорний колектив «Шовкова косиця» РБК (кер. Олена Яченко). Також надвірнянці нагороджені дипломами різних ступенів. Зокрема, дипломом І ступеня відзначені співачка Віра Яцюк із Гвіздського сільського будинку культури та Надвірнянська дитяча художня школа (дир. Жанна Бондаренко), дипломами ІІ ступеня – муніципальний оркестр народної музики «Аркан Сергія Орла» (кер. Володимир Остап`юк), фотомитець Роман Глодан (він, до речі, відзначає вагомий творчий внесок також фотоаматора Ярослава Лозинського та відеооператора Володимира Питлюка), танцювальний колектив «Горяночка» РБК (кер. Мирослава Максим`юк); у жанрі театрального мистецтва відзначені Мар`яна Гуш, Олексій Томин, а також колектив «Відлуння Карпат» Пнівського СБК (кер. Ірина Сороцька та Галина Пуканюк). Дипломи ІІІ ступеня здобули танцювальний колектив «Горянка» (кер. Богдан Скрипник) і вокальний ансамбль «Бистрянка» (кер. Ольга Молодій). Подяк удостоєні Софія Максим`юк – у пісенному жанрі, Уляна Пилип`юк – у театральному жанрі та Володимир Питлюк – у жанрі кіно-фотомистецтві.

гурти

Серед колективів Делятинської ОТГ Гран-Прі завоювали «Черлені пацьорки» під кер. Володимира Черленюка та гурт «Рушничок» (кер. Володимир Грещук). Нагород за друге місце удостоєні дитячий зразковий танцювальний колектив із Делятина (кер. Марія Івасюк і Богдан Лавринович) та оркестр народних інструментів із Заріччя (кер. Ігор Римарук). Народний аматорський вокальний гурт «Червона калина» із Заріччя (кер. Любомир Вацик) здобув друге місце у номінації «Пісенні переспіви» та третє місце у вокальному жанрі. Народний фольклорно-етнографічний колектив «Біла криниця» із Чорних Ослав (кер. Галина Щербюк і Ганна Крайлюк) удостоєні відзнаки за третє місце.

У рамках фестивалю у Музеї етнографії та екології Карпатського краю м. Яремче відбулась виставка ляльки-мотанки, організована львів`янкою Оксаною Смерекою-Малик (корені якої є і в Надвірній), а також презентація книг ужгородського письменника Олександра Гавроша (збірник статей на актуальні теми «русинства» й непростої національно-релігійної ситуації на Закарпатті), румунського письменника Михайла Трайсти, якому голова Львівської організації НСПУ Ігор Гургула вручив Почесну відзнаку НСПУ та членський квиток НСПУ, а також повісті-спогаду «Забуті письмена» Мирослава Лазарука із Чернівців – про поета, Шевченківського лауреата, багаторічного головного редактора журналу «Сучасність» Ігоря Римарука.

Яремчанський 25-й Гуцульський фестиваль став уже своєрідною історією. Наступний XXVI Міжнародний Гуцульський фестиваль відбудеться у 2019 році у Вижниці Чернівецької області.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!