Газета по-надвірнянськи
 

Нова українська школа – перспективи та реалії

31 серпня 2018, 15:14 | Рубрика: Освіта, Реформи Версія для друку Версія для друку 10,893 переглядів

Начальник відділу освіти РДА, депутат районної ради Степан Северилов в інтерв’ю для газети «Народна Воля» детальніше зупинився на аспектах цьогорічного навчального року.

– Які результати традиційного серпневого об’їзду навчальних закладів?

– Результати об’їзду навчальних закладів у достатній мірі очікувані. Всі навчальні заклади Надвірнянського району готові до початку навчального року. Є зауваження щодо пожежної безпеки, санітарного стану, підготовки ділової документації відповідно до вимог нового Закону України «Про освіту» та інших нормативних документів. Варто зазначити, що позитивне вирішення більшості проблемних питань закладів, напряму залежить від наявності фінансового ресурсу. Тому при підготовці бюджетного запиту по відділу освіти, висновки комісії по об’їзду завжди беруть до уваги. Мене особисто, не перший рік, турбує ситуація з пожежною безпекою в наших закладах, особливо, які розміщені в дерев’яних будівлях. Сума коштів, необхідних для проведення комплексу заходів у цій сфері достатньо велика. У цьому питанні є певні зрушення, на сесії районної ради, яка відбулася вчора, 30 серпня, депутати на цілі передбачили кошти у цільовій Програмі «Про протипожежний захист районних закладів освіти, охорони здоров’я та культури на 2018-2020 роки».

Мирненська-ЗОШ

– Уже з 1 вересня першокласники навчатимуться за програмою Нової української школи. У чому полягають різні методики?

– Нова українська школа – це те середовище, де дітей вчитимуть критично мислити, головним стане не об’єм набутих знань, а вміння застосувати їх у подальшому житті. Згідно з діючим законодавством навчальний заклад, відповідно до наявного кадрового та матеріального ресурсу, самостійно обирає освітню програму. Є дві типові програми, які схвалені Міністерством освіти і науки України: програма НУШ-1 за редакцією О. Савченко, програма НУШ-2 за редакцією Р. Шаяна. Є й ряд нетипових, які також можна використати для навчання, ці програми погоджені Державною службою якості освіти. За нетиповою освітньою програмою в районі працюватиме одна школа – Білозоринська ЗОШ І-ІІ ст. Їхня специфіка полягає в тому, що реалізація цієї програми потребує системного залучення фінансового ресурсу для закупівлі дидактичного забезпечення. У Білозоринській ЗОШ І-ІІ ст. частково це навантаження на себе взяли батьки, ще 20 тисяч гривень виділила Пнівська сільська рада.

– Чи це не викличе труднощів, якщо учень захоче перейти на навчання в іншу школу?

– Труднощі можуть виникати по тій причині, що дитина звикає до певного формату. Теперішнє законодавство так побудовано, що освітнє середовище повинне бути конкурентним. З часом ми прийдемо до європейської моделі, де батьки віддаватимуть дитину навчатися не тільки у певний заклад, але і під певну освітню програму.

– Як з технічним оснащенням Нової української школи?

– Загалом на цей рік із різних бюджетів на технічне оснащення освітніх закладів і їх капітальний ремонт виділили майже 12 мільйонів гривень. З них – 2,8 млн. гривень на оснащення перших класів: 250 тисяч гривень виділили місцеві громади Пньова, Биткова, Пасічної та інших сіл, 865 тисяч гривень передбачили в районному бюджеті, 155 тисяч гривень залучили з обласного, 1555 тис. гривень із державного бюджету. За ці кошти районним відділом освіти закуплено шкільні меблі (21 комплект), фабрики друку (14 комплектів), телевізори, мультимедійні комплекси, ноутбуки. На стадії завершення тендерні процедури по закупівлі дидактичних матеріалів. 35 комплектів шкільних меблів та 16 мультимедійних комплексів мають бути передані закладам освіти Департаментом освіти, науки та молодіжної політики ОДА. Зі слів директора департаменту – до 10 вересня.

– Яка ситуація зі шкільними підручниками…

– Таких труднощів, як у минулі роки, вже не буде. Їх закуплятимуть тепер виключно за кошти державного бюджету. Отримали 80% підручників для 5 класів. У районному бюджеті передбачили 100 тисяч гривень, щоб додатково закупити підручники для 4 та 7 класів. З дня на день очікуємо підручники для 1 та 10 класів.

– …та гарячим харчуванням?

– Тендерні процедури проведено, визначено переможців – у всіх навчальних закладах налагоджено гаряче харчування. Існують і великі ризики – підприємці із Лоєви та Середнього Майдану повідомили про намір розір­вати угоди, оскільки податкове навантаження велике, а харчуються тільки діти пільгових категорій 1-4 класів і діти учасників АТО. Це невелика кількість учнів в порівнянні з загальною кількістю дітей в 1-4 класах. Підприємець просто не в змозі покрити свої видатки на податки, електроенергію та все інше. Якщо це станеться – будемо компенсовувати грошима на час пошуку нового підприємця.

– Чи є зміни у керівництві шкіл?

– Станом на 1 вересня вакантними залишаться посади директорів Назавизівської ЗОШ І-ІІІ ст., де керівник Людмила Смурікова звільнилася через сімейні обставини, а в Черниківській ЗОШ І-ІІ ст. – Іван Годзюр вийшов на пільгову пенсію. Зараз там призначено виконувачів обов’язків. Відповідно до Положення, затвердженого районною радою в вересні, буде оголошено конкурс на заміщення вакантних посад.

– Зараз в Україні катастрофічно не вистачає вчителів природничого і технічного спрямування. Яка ситуація в нашому районі?

– Відчувається значна нестача кадрів із цих дисциплін. Статистика і в Україні, і в Надвірнянському районі доволі невтішна. Рівень засвоєння природничих дисциплін учнями суттєво знизився. На природничі спеціальності вузів поступають далеко не найкращі, але і вони не поспішають повертатись вчителями до школи. Над вирішенням цієї проблеми необхідно працювати на рівні держави. До мене, як до керівника відділу освіти, за останні чотири роки не звернулася жодна молода людина, яка може навчати технічним дисциплінам. Брак кадрів відчувається і у середовищі гуртківців, немає фахівців для навчання програмуванню, робототехніці, радіотехніці. Ці напрямки починають завмирати.

– Надвірнянська гімназія № 5 – колишня школа інтернат: як проходять перші кроки її становлення?

– ЇЇ створення стало певним компромісним кроком, на який пішли депутати районної ради. Моя позиція – це лише тимчасове рішення, і про доцільність цього закладу ми зможемо говорити лише тоді, коли буде створена Надвірнянська об’єднана територіальна громада. Як на мене, без певної моделі спеціалізованого закладу в майбутньому нам не вдасться переконати громаду в доцільності шостого закладу загальної середньої освіти в м. Надвірна. Депутати районної ради дали можливість колективу для пошуку такої моделі в швидкому майбутньому. Процес реорганізації розпочався, буквально днями має відбутися засідання комісії із захисту прав дітей при РДА, яка повинна погодити зарахування учнів на навчання у цьому закладі.

– Яка Ваша думка щодо перетворення шкіл у ліцеї та гімназії, як це вже зроблено в ОТГ…

– Нове законодавство не передбачає таких закладів як загальноосвітні школи. Введено нові найменування: початкові школи (ЗОШ І ст.), гімназії (ЗОШ І-ІІ ст.) і ліцеї (ЗОШ І-ІІІ ст.). До цього факту є багато запитань: щодо спеціалізованих навчальних закладів, яким є Надвірнянський ліцей. Невідомо, який формат визначать для нього, зараз у Міністерстві розробляють відповідні нормативно-правові акти. На мою думку, ця законодавча норма щодо гімназій і ліцеїв не дуже вдала.

– Яка доля школи І-ІІІ ступенів у Середньому Майдані?

– Там навчатиметься більше як 70 дітей. Безсумнівно, ця школа потребує пониження ступеню або зміни статусу на філію певного опорного закладу. З такою кількістю учнів існування 1-11 класів безперспективне. При школі є шкільний автобус, тому, після проведення ремонту дорожнього покриття, можливо довозити дітей до смт. Ланчин. У Середньому Майдані вже багато років тривають негативні демографічні тенденції. Але я впевнений, що приєднання села до Ланчинської ОТГ може покращити ситуацію. Перспектив для розвитку там доволі багато.

– А як з наповненням перших класів?

– У всіх школах набрані перші класи. Їх є загалом 56, у Лісновелесницькій та Мирненській ЗОШ І ст. діти навчатимуться на індивідуальній формі навчання, оскільки їх набрали менше п’яти. У Битківській ЗОШ І ст., у присілку Битківчик, перший клас поділять навпіл, оскільки площа приміщення не відповідає санітарним нормам. Динаміка є доволі позитивною. Загалом тих, хто сяде за парти вперше, збільшиться. Загалом кількість учнів по району зросте приблизно з 9600 до 9900.

– Чи ще є якісь новації у цьому навчальному році?

– Такими новаціями є, безсумнівно, максимальне залучення до освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами. Створено районний інклюзивно-ресурсний центр, який вже активно працює з дітьми, сім’ями, надає їм всебічну допомогу і підтримку. Буде запроваджено інклюзивну форму навчання приблизно в 12 класах шкіл району. Кожній такий дитині допомагатиме асистент учителя. Такі ж групи створять і в дошкільних навчальних закладах.

Цього року розпочався процес реорганізації спеціальних інтернатних закладів. У школи будуть повертатися діти із затримками психічного розвитку, слабочуючі, із різними формами ДЦП, затримкою мовленевого розвитку. А це потребуватиме облаштування пандусів, спеціальних санвузлів і, найголовніше, перекваліфікації вчителів, яким доведеться вчити шрифт Брайля, жестову мову, багато інших аспектів дефектології..

***

Численні сфер в Україні зараз зазнають глибокого реформування та значних змін, серед них – і освітня. Темою проведення районної серпневої конференції педагогічних працівників стала «Розбудова Нової української школи – перспективи та реалії».

Перший заступник голови РДА Богдан Зеленчук виокремив основні виклики для районної галузі освіти, які вона переживає зараз чи пройшла через них, нещодавно. Зокрема, налагодження і дієве втілення у життя концепції Нової української школи, утворення на базі школи-інтернату гімназії № 5, де залишається відкритим питання із набором дітей; прийняття на баланс відомчого ДНЗ «Сонечко» ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття»; робота із залучення грантів; ситуація із виплатою зарплати, яка зараз є однією із найкращих в області; інклюзивне навчання та необхідність прийняття положення про конкурсний відбір керівників освітніх закладів і будівництво котельні для ЗОШ № 1 та № 2 та райцентру дитячої творчості і національно-патріотичного виховання молоді.

Після доповіді Степана Северилова про підсумки минулого навчального року і перспективи та реалії цьогорічного керівники шкіл заслухали доповідачів методистів інформаційно-методичного центру відділу освіти РДА Лілії Козак – щодо аспектів Нової української школи – школи дружньої до дитини, а також Любові Лисак – про особливості організації навчально-виховного процесу в початковій школі та професійний стандарт вчителя-початківця; а т. в. о директора інклюзивно-ресурсного центру Галина Винник розповіла про ситуацію, ризики та виклики для інклюзивного навчання у школах та дошкільних навчальних закладах.

Почесною грамотою ОДА і спільною грамотою районної ради і РДА відзначили багатолітню працю головного спеціаліста відділу освіти РДА Миколи Безбородька, а колективу Білоославської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Марійки Підгірянки передали Подяку від бійців 93-ї окремої механізованої бригади.

Василь ІВАСЮК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!