Газета по-надвірнянськи
 

Про що мовчать стіни колишньої в`язниці НКВС?

10 серпня 2018, 11:52 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 73 переглядів

Під час спільної експедиції працівників КП «Пам’ять» та членів Надвірнянського осередку товариства «Меморіал» знайдено та досліджено приміщення в’язниці часів репресивної діяльності НКВС. Про це на власній сторінці в мережі Facеbook повідомив івано-франківський історик і дослідник Василь Тимків.

До 1930-х років у старому приміщенні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, яке побудоване на початку ХХ ст., розташовувався повітовий суд. У повоєнні роки тут діяв штаб 95-го Кенігсбергського прикордонного полку, підрозділи якого вели боротьбу з підпіллям ОУН та загонами УПА, а в 1946 році будинок передали під школу.

У дворі школи розташоване господарське приміщення, побудоване у ХІХ ст. Цей будинок використовували для утримання в’язнів ще за часів Австрії, згодом Польщі, а з 1939 по 1941 роки тут чинили страшний терор енкаведисти. Є написи з датою «1941» і, ймовірно, «1944 р.», що свідчить, очевидно, про утримування тут в’язнів радянською владою і після свого повернення, аж поки у 1946 р. тут відкрили школу. У приміщенні збереглися численні настінні написи в’язнів усіх періодів в’язниці.

«Варто зазначити, що за Польщі утримували не тільки розбійників, а й політичних в’язнів, зокрема, членів ОУН», – уточнив Василь Тимків.

У зв’язку з цим відкриттям, чи не варто подумати б дирекції школи над розробкою плану створення в даному будинку шкільного краєзнавчого музею, який міг би стати візитівкою школи та сприяти кращому вивченню учнями історії рідного краю. Гадаю, що члени обласного і районного «Меморіалу», працівники Музею історії Надвірнянщини та місцева влада могли б надати допомогу у його створенні.

Євген ЛУЦІВ,

голова Надвірнянського історико-просвітницького

товариства «Меморіал».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!