- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Про що мовчать стіни колишньої в`язниці НКВС?

Posted By Модератор On 10.08.2018 @ 11:52 In Акцент | No Comments

Під час спільної експедиції працівників КП «Пам’ять» та членів Надвірнянського осередку товариства «Меморіал» знайдено та досліджено приміщення в’язниці часів репресивної діяльності НКВС. Про це на власній сторінці в мережі Facеbook повідомив івано-франківський історик і дослідник Василь Тимків.

До 1930-х років у старому приміщенні Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, яке побудоване на початку ХХ ст., розташовувався повітовий суд. У повоєнні роки тут діяв штаб 95-го Кенігсбергського прикордонного полку, підрозділи якого вели боротьбу з підпіллям ОУН та загонами УПА, а в 1946 році будинок передали під школу.

У дворі школи розташоване господарське приміщення, побудоване у ХІХ ст. Цей будинок використовували для утримання в’язнів ще за часів Австрії, згодом Польщі, а з 1939 по 1941 роки тут чинили страшний терор енкаведисти. Є написи з датою «1941» і, ймовірно, «1944 р.», що свідчить, очевидно, про утримування тут в’язнів радянською владою і після свого повернення, аж поки у 1946 р. тут відкрили школу. У приміщенні збереглися численні настінні написи в’язнів усіх періодів в’язниці.

«Варто зазначити, що за Польщі утримували не тільки розбійників, а й політичних в’язнів, зокрема, членів ОУН», – уточнив Василь Тимків.

У зв’язку з цим відкриттям, чи не варто подумати б дирекції школи над розробкою плану створення в даному будинку шкільного краєзнавчого музею, який міг би стати візитівкою школи та сприяти кращому вивченню учнями історії рідного краю. Гадаю, що члени обласного і районного «Меморіалу», працівники Музею історії Надвірнянщини та місцева влада могли б надати допомогу у його створенні.

Євген ЛУЦІВ,

голова Надвірнянського історико-просвітницького

товариства «Меморіал».


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2018/08/pro-scho-movchat-stiny-kolyshnoji-vyaznytsi-nkvs/

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.