Газета по-надвірнянськи
 

Готуємось до осінніх вітрів – вчасно обрізаємо гілля

21 вересня 2018, 10:45 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 71 переглядів

15 жовтня стартує сезон чистки трас ліній електропередач. Енергетики заздалегідь нагадують господарям приватних ділянок про обов ‘язок обрізати дерева під лініями електропередач, що знаходяться на території їх ділянок. Про те, що потрібно пам’ятати для того, щоб обрізка дерев господарями пройшла без перешкод, розповідає начальник служби розподільчих мереж АТ «Прикарпаттяоблеиерго» Олег БІЛИЙ.

– Хто відповідальний за обрізку дерев поблизу ліній електропередач?

– Відповідно до законодавства працівники обленерго можуть обрізати гілля лише поблизу електроліній напругою 10 кіловольт, а також біля електроліній напругою 0,4 кіловольта біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно забезпечити чистку – інвалідів, одиноких перестарілих та пенсіонерів. В усіх інших випадках жителі господарюють на своїх територіях самостійно.

Чистка трас – спільна відповідальність жителів та енергопостачальної компанії. Щосезону енергетики чистять близько 2,5 тисяч кілометрів трас повітряних ліній електропередач, які проходять до міст через ліси і поля. Але траси, що проходять через приватні ділянки, повинні чистити господарі цих ділянок.

– Чи безпечно господареві ділянки самостійно обрізати дерева?

– Щоб процес обрізки дерев був безпечним для жителів, лінію, під якою проводять чистку, відмикають від мережі. У філіях щороку розробляють графік чистки трас, за яким організовують вимкнення ліній електропередач та допуск в охоронну зону електроліній 0,4 кіловольта, які розміщені на території підприємств, установ, організацій, господарських дворів та фермерських господарств для проведення чистки траси електроліній. Графіки чисток погоджують у сільських радах, районних держадміністраціях, а потім доводять до відома жителів через районні засоби масової інформації, а також канали інформування місцевої влади. У графіках вказано, коли і де будуть вимикати електролінію, для того, щоб люди змогли обрізати дерева. Якщо ж споживач не міг у цей час провести обрізку, він може звернутися у філію з відповідною заявою і бригада РЕМ вимкне лінію від напруги в інший час.

– Як зрозуміти, що дерева під проводами треба обрізати?

– Ознаки того, що дерева під ЛЕПами пора обрізати є очевидними. Якщо гілки наблизилися до лінії 0,4 кВ ближче, ніж на 1 метр, якщо нові дерева доросли до проводів, якщо гілля нависає над проводами чи якщо дерева аварійні і при негоді можуть впасти на проводи, то їх треба обрізати.

– З чого господареві починати чистку трас?

– Якщо власник ділянки бачить, що гілля чи дерево під проводами пора обрізати, то в, першу чергу, йому потрібно з’ясувати, коли за планом вимикатимуть його лінію. Таку інформацію можна уточнити у філіях АТ «Прикарпаттяобленерго» за місцем проживання, знайти на сайтах органів місцевого самоврядування або у районних газетах. Взявши дозвіл у філії обленерго, дерева можна обрізати.

А от якщо господар пропустив день, на який було заплановане вимкнення, йому необхідно з’явитись у філію за місцем проживання і написати заяву, щоб лінію вимкнули на відповідний час

– Чому важливо проводити чистки трас?

– Необрізані гілки дерев біля власного дому – це реальна небезпека ураження струмом для жителів, особливо дітей, які можуть по них лазити. Крім того, під час сильного вітру дерева, що знаходяться у безпосередній близькості від лінії, можуть замкнути її, а під час буревію – спричинити обрив проводу. Загалом більшість відключень електропостачання під час негоди і далі відбувається через падіння гілок дерев на проводи. Для прикладу, наприкінці серпня цього року 55 домогосподарств села Княжолука Долинського району на три години залишились без електроенергії через недбале ставлення одного із господарів до зелених насаджень під ЛЕПами. На території присадибної ділянки дерево вросло в лінію електропередач і, оскільки його вчасно не обрізали, гілля обірвало провід, вимкнувши всю лінію. Саме для того, щоб такого не ставалось і потрібно проводити чистку трас ліній електропередач.

– Чи є відповідальність за легковажне ставлення до чистки трас ЛЕПів?

– Недотримання вимог щодо обрізування гілок дерев та кущів поблизу електроліній загрожує власникам насаджень притягненням до адміністративної відповідальності. Після огляду траси щодо порушників складають адмінпротоколи.

Традиційно сезон чистки трас стартує 15 жовтня і триває до 15 квітня. Цей період рекомендований екологами, адже обрізка гілля у цей час не шкодить деревам. Проте, господарі все одно йдуть на такі кроки вкрай неохоче через можливий врожай чи затінок. Власникам земельних насаджень необхідно розуміти, що необрізані дерева підвищують ризик аварійних ситуацій при негоді, а також небезпечних травм. Тому енергетики закликають проводити чистку трас вчасно та не зволікати з цим.

Прес-служба

АТ «Прикарпаттяобленерго».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!