Газета по-надвірнянськи
 

У стрілецькій та повстанській пісні закладено дух нації

14 вересня 2018, 11:36 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 779 переглядів

IMG_9720

Минулої неділі, 9 вересня, у Надвірній відбувся ювілейний Х обласний фестиваль стрілецької та повстанської пісні імені Софії Галечко.

Його цьогоріч приурочили 100-річчю утворення Західноукраїнської Народної Республіки. У мистецькій програмі взяли участь більше як 30 колективів, які представили численну розмаїту мистецько-пісенну програму. Організаторами виступили Івано-Франківські обласні рада та держадміністрація, управління культури, національностей та релігій ОДА, Надвірнянські районні рада і держадміністрація та міська рада.

Напередодні фестивалю у Пасічній, де трагічно загинула і знайшла місце свого вічного спочинку перша жінка-хорунжа легіону Українських січових стрільців Софія Галечко, відбулася поминальна панахида. А в Надвірній перед безпосереднім початком дійства від імені організаторів поклали квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку й Іванові Франку та стели Героїв Небесної Сотні.

Привітали учасників та глядачів численні представники влади – заступник голови ОДА Ігор Пасічняк, голова РДА Олександр Кеніз, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА, Заслужений працівник культури України Мирослава Корнелюк і відомий політик, голова Всеукраїнського об’єднання «Свобода», народний депутат України ІІІ, ІV, VІІ скликань Олег Тягнибок.

IMG_9722

– Софія Галечко – унікальна жінка з унікальною долею, з вчинками у житті, які потрібно наслідувати, – так промовив про хорунжу УСС Ігор Пасічняк. Він відзначив, що цей фестиваль є добрим приводом пам’ятати про наших Героїв. – Не кожний народ, не кожна нація може розповісти про своїх захисників, жінок, які зі зброєю у руках боронять нашу Незалежність. Олександр Кеніз виокремив надзвичайну актуальність і потрібність цього мистецького заходу для українського народу. Зіновій Андрійович зупинився на вагомому аспекті – саме цього дня, 9 вересня, Надвірна святкувала чергову 429-річницю першої письмової згадки. – Місто впродовж століть розбудовували наші попередники, примножували його добру славу. Це є прикладом для молодого покоління продов­жувати славетні традиції нашого минулого і черпати приклад з героїв сьогодення.

IMG_9727

Олег Тягнибок, привітавши із Днем міста, нафтовика, а також танкіста, мовив, що такі фестивалі потрібно робити для того, щоб чітко і ясно зафіксувати сильну духом українську пісню. – Бажаю, щоб пісня наповнювала бойовий дух українських воїнів, які нині нас захищають під час московсько-української війни, – відзначив політик. Він розповів про ті історичні аспекти утворення ЗУНР, а потім – УНР, формування органів влади, окупації московитами нашої землі і насадження окупаційного режиму, який знищив цвіт інтелігенції і десятки мільйонів людей. Мирослава Корнелюк, процитувавши слова зі щоденника Софії Галечко «Мрії мої здійснилися, я працюю для України. Кую щасливу долю. Вистрілили ремена і крила розправилися», побажала глядачам пронести те світло, яке дане нам Господом Богом.

IMG_9733

Поблагословили проведення заходу декани Надвірнянські УГКЦ о. Андрій Бакота і УПЦ Київського патріархату о. Олег Траско.

Своєрідним прологом до фестивальних митей став спільний виступ хорів: Надвірнянського районного будинку культури, капели «Дзвін» ім. Романа Долчука Будинку культури с. Ямниця Ямницької ОТГ, «Чорнобривці» Івано-Франківського «Теплокомуненерго», клубу с. Рибне Тисменицького району, якими керують заслужений працівник культури України Ярема Павлик, Ірина Павлик, концертмейстер – Андрій Дейчаківський) у супроводі муніципального оркестру народної музики «Аркан» Сергія Орла під керівництвом Володимира Остап`юка. Відповідних ритмів святу надав духовий оркестр під вмілим диригуванням Богдана Абрата.

IMG_9737

Вміло, цікаво та довершено пролунали виступи численних колективів чи не з всіх куточків Прикарпаття – чоловічих вокальних ансамблів «Байрак» із Долинського центру культури і дозвілля (кер. заслужений працівник культури України Ярослав Шершень) і «Народні джерела» Болехівського міського Народного дому, цей культурний заклад також представляли вокальне тріо (кер. Ярослав Кіцул) і солісти Марія Гошовська та Ганна Прокіпчин, автор-виконавець Іван Потяк із БК с. Бистрець Верховинського району, вокальний ансамбль чоловічого хору духовного співу «Златоуст» (кер. Сергій Тарновецький) та солістки Оксана Бойко і Мар`яна Захарин із Яремчанського МБК, жіночий вокальний ансамбль «Криниця» Городенківського РПК (кер. Галина Парфенюк), вокальні ансамблі «Степ» НД смт. Войнилів Войнилівської ОТГ Калуського району (кер. Володимир Василів), «Серпанок» Коломийського МПК «Народний дім» (кер. Любов Далаврук), «Старунці» БК с. Старуня Богородчанського району (кер. Василь Григорук). Цей гурт виконав пісню «Малиновище» на повстанську тематику (слова Михайла Захарчука, редактора богородчанської газети «Слово народу»). На однойменній полонині у 1944-му тут діяла підстаршинська школа УПА, знаходився склад зброї і повстанський шпиталь.

Тепло прийняли глядачі виступи солістки Лесі Мельник із Івано-Франківського ЦНД та чоловічої хорової капели «Сурма» імені Богдана Волосянка Івано-Франківського національного медичного університету (кер. заслужений діяч мистецтв України Володимир Савчук).

Надвірнянщину гідно і розмаїто представили: хорова капела і вокальний ансамбль «Черлені пацьорки» із смт. Делятин Делятинської ОТГ (кер. заслужений працівник культури України Володимир Черленюк), хорові колективи сіл Перерісль (кер. Василь Зіняк) і Волосів (кер. Дмитро Кушнерчук) Переріслянської ОТГ (на світлині), вокальний ансамбль «Скарбниця» (на світлині) і чоловічий ансамбль «Гвоздецькі газди» із Гвозда (кер. Любомир Боднарук), вокальний ансамбль «Опришки» із Биткова (кер. Олена Годзюр), солісти Дмитро Вірста із Пньова (кер. Ірина Гордійчук) та Микола Ровенко із Цуцилова, вокальний дует Віолети Гандзюк і Надії Федорів із Тисменичан (кер. Ярослав Федорів). Ведучі святкової імпрези Володимир Свягла і Галина Чуревич, сценарій провідного методиста РБК Дарії Гринішак. Ноток самобутності додала виставка вишивок, картин та робіт, які представили заклади культури із Гвозда, Лоєви, Назавизова, Цуцилова, Камінного, Волосова, Надвірнянської дитячої художньої школи та райцентру дитячої творчості і національно-патріотичного виховання молоді. Усі мистецькі колективи відзначені дипломами і цінними подарунками від організаторів Х ювілейного фестивалю.

Високий мистецький рівень продемонструвала створена у березні цього року вокальна формація «Просто неба» з Середнього Майдану (на світлині). Її керівник, другокурсниця Інституту мистецтв Прикарпатського університету Богдана Кінаш разом із колегами Христиною Березовською (альт), Василем Демківим (тенор), Ігорем Присяжнюком (баритон), Любомиром Гавриляком (бас) уже заявили про себе майстерністю у літургійному співі під час богослужінь у храмах Івано-Франківська і Богородчан та на шлюбних церемоніях. Хоч іще молоді, та мають амбітний задум – пропагувати всебічно український фольклор, демонструючи велич української пісні, а також виступати з майстер-класами з релігійного співу.

Стрілецька і повстанська пісня таїть у собі певний код і настанову для нації, звеличуючи і славлячи його подвиг у борні з ворогом. На превеликий жаль і скорботу, український народ знову змушений гартувати власну незалежність, волю і свободу у кривавому протистоянні з російським ворогом. І знову пломеніє пісня… На прославу Героїв, які в боротьбі кладуть найцінніше…

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!