Газета по-надвірнянськи
 

Велич Горган – у поезії

21 вересня 2018, 10:38 | Рубрика: Духовність, Культура Версія для друку Версія для друку 60 переглядів

Минулого тижня у Надвірнянській бібліотеці для юнацтва ведучі Ольга Багрійчук і Марта Кушнерчук повели учасників дійства у світ поезії, презентуючи нововидану збірку «Приваблюють горганські краєвиди», в якій 24 вірші 13-х авторів. Збірка поезій видана у рамках проекту «Програма екологічних громадських ініціатив для Сходу та Заходу України», який впроваджується Фондом розвитку громадських організацій «Західноукраїнський ресурсний центр» спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Тонко відчув суть Горган як природного явища і природного заповідника «Горгани» та передав у своєму вірші Михайло Михальчук:

Природи витвір тут. Закони тиші,

Захована Творцем стежина щастя,

Сучасний світ з`єднався із колишнім,

Я в храм іду на сповідь. По причастя.

Його добірка тут найчисельніша – сім поезій, серед яких задушевна поетична оповідь про Карпати, про сам заповідник, про мешканців Горган – арніку чарівну, білоцвіт весняний, шафран, любку дволисту. Темі неповторної краси, глобального природоохоронного значення Карпат і Горган, зокрема, звернення до совісті людини із запитом-тривогою й щомиттєвим обов’язком – берегти нашу гірську звабливість, цілющу комору здоров`я, якою є Карпати, присвятили свої вірші Ірина Яцура, Степан Писуляк, Любов Косило, Тетяна Гав`юк, Оксана Осташук (вона ж – лісничий, начальник одного з двох науково-дослідних відділень – Горганського), Галина Вірт, Ганна Самуляк, Марія Корчук-Остап`юк, Віолета Дворецька, Роман Бенюк, Леся Сіщук, Вероніка Саврук. Добрим словом відгукнулися про природничий клуб «Кедрина».

До видання збірки (а пропозиція і намір її видати виносилась і тривала декілька років) доклалась завсектором екологічної освіти заповідника Людмила Кравчук та провідний фахівець цього сектору Роман Кузнєцов, який представив відеофільм про Горгани, про заповідник, його мешканців зі світу флори і фауни, про те чим маємо дорожити і привертати до цього якнайпильнішу увагу не лише Європи, а й усього світу. Розмова про вихід книжки переросла у формат не лише вдячності авторам і видавцям, але у широкоформатну дискусію-бесіду водночас про красу і неоціненне значення Карпат і Горган, об’єктів і мешканців ПЗ «Горгани», праліси якого внесені у Світову спадщину ЮНЕСКО. Йшлося про настійливу потребу від простої людини, дитини до природоохоронних закладів та установ, до місцевих і найвищих галузевих і державних структур – охороняти, оберігати й збагачувати-примножувати природні багатства, які бачимо, якими користуємося і насолоджуємося і які обов’язково – як найвищі і найсвідоміші суб’єкти –істоти – маємо передати, залишити нащадкам. І мабуть не варто обмежуватися такою увагою і турботою не лише у царстві Горган, а й брати під неухильну опіку флору і фауну, річки, джерельця і потічки і все навколишнє середовище, дбаючи про них і оберігаючи екологію своїх душ.

У цьому тематичному руслі виступали секретар Надвірнянської міської ради Тарас Пекарський, письменник Роман Киселюк, краєзнавці Ігор Андруняк і Михайло Семкіяш, союзянка Марія Ковальчук, поети Степан Писуляк, Галина Христан, Любов Косило, редактор «Народної Волі» Іван Гриджук, в.о. директора ПЗ «Горгани» Ярослав Петращук, директор ЦБС Галина Волошин.

 

Вслухайся на мить у дзвін Горганів,

Що на сполох б`ють у всі серця…

Може, заболять в тобі їх рани,

Моя душа поверне з манівця.

Ірина Яцура.

 

Спокійно прихилившись до землі.

Тут вищий світ і вищає душа,

І саме тут торкнутись можна неба.

… У царстві гір ми ближчаєм до Бога.

Любов Косило.

 

За те, що вміло ви створили

Ландшафт, який пралісом звуть.

Я вас люблю,

Сенети і жерепи.

Оксана Осташук.

 

Ось цими небайдужими і хвилюючими поетичними рядками авторок-поетес запрошуємо у Горгани і природний заповідник «Горгани». І не забудьте прихопити з собою ошатну збірку «Приваблюють горганські краєвиди».

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!