Газета по-надвірнянськи
 

14 жовтня – освячення відновленого пам`ятного Хреста у Надвірній

12 жовтня 2018, 12:17 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 570 переглядів

На розі вул. Мазепи та Б. Хмельницького у м. Надвірна споруджений кам’яний Хрест: Пам’ятний знак на честь скасування панщини, 2-га пол. ХІХ ст., пам’ятка історії та монументального мистецтва місцевого значення. Кам’яний хрест встановила громада міста у пам’ять про подію 3-го травня 1848 року, коли внаслідок революційних подій у Галичині, оголосили цісарський патент, яким скасовано кріпацтво на території нашого міста.

ХрестПодальша доля пам’ятного хреста позначена нелегкою і непростою історією. За радянських часів тоталітарний режим намагався понівечити та зруйнувати хрест. Восени 1949-го за вказівкою райкому КПУ його зруйнували і вивезли за місто. Через півроку надвірнянці вночі таємно повернули його на місце, проте пам’ятник знову демонтували. Вдруге люди встановили його у 1958 року. Але постояла пам’ятка менше року, після чого її вирвали із землі трактором і знову вивезли за місто. Небайдужі надвірнянці знайшли хрест біля річки Стримба і зберегли для своїх нащадків. І тільки в 1990-му пам’ятку відновили і встановили на попередньому місці.

Із плином часу та внаслідок дії різних погодних факторів, через те, що хрест у 1990-х рр. відновлено т. зв. господарським методом, він зазнав часткових руйнацій і перебував в аварійному стані. Тому з метою збереження для майбутніх поколінь пам’яті про історичні події, які відбувались на теренах нашого міста, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, депутатський корпус Надвірнянської міської ради та небайдужі жителі міста зініціювали провести реконструкцію хреста.

Під благословенням декана Надвірнянського Деканату УГКЦ отця Андрія Бакоти, під час неодноразових нарад на місці встановлення пам’ятки, вирішили розпочати роботи з її відновлення. Реалізують проект за кошти міського та районного бюджетів. Проектні пропозиції щодо реконструкції хреста розробила Ольга Голуб, яка є автором проектів Символічної могили Борцям за волю України, стели Героям Небесної Сотні, пам’ятних знаків Марті і Миронові Свідрукам, жертвам Чорнобильської катастрофи, пам’ятника Івану Франку в Надвірній та ін. Проект реалізовує генеральний підрядник ФОП Турів В. Ф., який уже має досвід у проведенні подіб­них робіт.

Відповідно до проектних пропозицій вдалось передати історичну самобутність, цінність і значущість тих важливих та визначних подій у житті українського народу та нашої громади задля збереження пам’яті про них для майбутніх поколінь. Хрест виготовив із каменя пісковика приватний підприємець Василь Ісо­пенко, який є одним з небагатьох відомих майстрів, котрі вміють підкреслити автентичність пам’ятних знаків такого роду. Хрест встановлено на кам’яну основу з викарбуваним старим написом: «Пам’ять данной свободи року 1848 дня 3-го мая. Скасованє панщини». До реалізації проекту також долучились і небайдужі надвірнянці, зокрема, ФОП Іван Міськевич – надав будівельний матеріал: бруківку для облаштування доріжки біля пам’ятного знаку. Посильний внесок в організацію відновлення пам’ятного Хреста зробив голова ради старійшин м. Надвірної Богдан Мушак. Силами комунальних служб, зокрема, КП «Надвірнакомунсервіс» проведуть комплексний благоустрій території біля пам’ятника. Всі роботи планують завершити до кінця цього тижня.

Міський голова Зіновій Андрійович висловлює щиру подяку всім небайдужим надвірнянцям за підтримку та прикладені зусилля у відновленні духовної та історичної пам’ятки нашого міста.

Надвірнянська міська рада запрошує всіх жителів та гостей міста на посвяту відновленого Хреста на честь скасування панщини, яка відбудеться у неділю, 14 жовтня, у храмове свято Покрови Пресвятої Богородиці, о 14.30 год.

Інф. Надвірнянської міської ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!