Газета по-надвірнянськи
 

Фитьків: День села. Ювілей «Перевесла». Доброчинність

5 жовтня 2018, 12:38 | Рубрика: Свята Версія для друку Версія для друку 933 переглядів

Так співпало, що саме у неділю, 30 вересня, відзначали 30-річний ювілей народного фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» у рамках святкування Дня рідного села Фитьків. Першою привітала односельчан, «перевеслівців» і гостей в. о. старости с. Фитьків Марія Дмитрук і запросила до благословення декана Тисменичанського УГКЦ отця Василя Панівника.

хода-перевесло

Духовний наставник закликав подякувати Богові за те, що за його опіки є такі колективи, які об`єднують громаду, сприяють збереженню обрядів і традицій. Завдяки їм маємо надійний фундамент майбутнього. Запросив також до спільної молитви, у т. ч. за здоров`я пароха с. Фитьків о. Івана Качанюка, якого глибоко цінують не тільки у рідному селі, а й далеко за його межами.

Відрадно, що надзвичайно щирого пошанівку заслужили і ювіляри – учасники «Перевесла». Це відчувалось і в загальній доброзичливій атмосфері свята, і в дружніх посмішках, які віддзеркалювали піднесений стан душі, і в щирих гратуляційних промовах. Зокрема, перший заступник Переріслянського сільського голови ОТГ Василь Непеляк мав за честь адресувати вітальні слова фитьківчанам як від своїх односельців, так і від жителів сіл Волосів та Гаврилівка, очільники яких Володимир Бариляк і Василь Грицяк завітали на свято. Особливі слова подяки керівник громади адресував Ользі Багрійчук, яка зуміла організувати «Перевесло» три десятки років тому, створити різні обрядові фрагменти, відтворити традиції, постійно оновлювати патріотичний репертуар і популяризувати його у багатьох областях України та за кордоном. А також вручив їй подячну нагороду й офіційно озвучив запрошення очолити відділ культури Переріслянської ОТГ, щоб продовжити професійну діяльність у галузі культури на благо громади.

Своє захоплення талантом цього колективу та інших учасників концертної програми висловив уродженець села Перерісль, генеральний директор державного підприємства ВО «Карпати», Почесний громадянин м. Івано-Франківська та с. Перерісль, відомий у краї доброчинець Дмитро Втерковський. Ювілярів він запросив із Новорічно-Різдвяною програмою до колективу, який очолює. Акцентував також на необхідності створення робочих місць, щоб краяни не виїжджали за кордон. Поділився виробничими планами – відкриттям наприкінці року ще одного цеху, де зможуть працевлаштувати ще півтора тисячі людей із належною оплатою праці.

Гучними оплесками присутні підтримали в. о. старости с. Фитьків Марію Дмитрук, яка від усіх односельчан віншувала ювілейних аматорів сцени, котрі неустанно пропагують народну пісню, звичаї, традиції як у рідному краї, так і на інших обширних українських просторах.

багрійчук

Ольга Багрійчук у подячному слові торкнулася окремими штрихами гастрольної географії колективу, але підкреслила: найпрестижнішою і найкомфортнішою для виступів є фитьківська сцена і столична у палаці культури «Україна», де виступали декілька разів. За три десятки літ змінилися покоління учасників колективу, сімейні династії. Для всіх керівник «Перевесла» знайшла щирі слова і побажання.

Хвилиною мовчання вшанували світлу пам`ять тих, котрі вже у кращих світах. Серед них: Богдан Гладій, Володимир Левицький, Юрій Магеровський, Василь Попович, Василь Дмитрук, Іван Приймак, Іван Бобик, Ганна Гричка, Ганна Приймак, Леся Андруняк, Дарка Остап`юк, Ганна Андрусяк, Марія Пилип`юк, Михайло та Анна Бакоти, Марія Мочарна, Марія Костюк, Надія Попович, Марія Андрусяк, Іван Стефурак, Євдокія Стефурак, Леся Янцюк. Це для них слова ведучої: « Ви нині з нами, ви – з «Перевеслом»,// І голос кожний звучить у серцях.// І наша пам`ять про вас у піснях// Звучить молитвою в небесах…». Їм присвятила пісню «Свіча» Юлія Буній.

Ювіляри довели, що гідно продовжують традиції попередніх учасників. Вони відтворили обряди «Обжинків», виконали гімн «Перевесла» пісню «Батьківська порада» та інші народні пісні на прославу України і рідного села.

Для них співали учні місцевої школи, зразковий драматичний колектив «Первоцвіт» (керівники Андрій Насадюк і ведуча свята Ірина Саф`як) та солістка Марія Онуфреїв. А ще із концертними номерами прибули народний фольклорно-музичний гурт «Рушничок» Делятинського народного дому (кер. Володимир Грещук), молодіжна рада при Переріслянській ОТГ (голова правління Людмила Станчук), солісти із Цуцилова і Гаврилівки Микола Ровенко, Леся Гайдаш, Юлія Буній, Христина Хабайлюк, Василь Слободян, гуморист Петро Лютак, колективи із Переросля (танцювальний та хоровий «Відродження», кер. Галина Войчак і Василь Зіняк), Волосова (драматичний і хоровий «Водограй», кер. Андрій Угринчук і Дмитро Кушнірчук), вокальний ансамбль із Гаврилівки (кер. Леся Гайдаш). Більшість із них супроводжували «Перевесло» під час святкової ходи по селу.

Долучилися також до благодійної акції. Адже урочистості – не тільки вітально-святкового характеру, а й з елементами доброчинності. Як відомо, парох села о. Іван Качанюк – один із перших учнів світлої пам`яті отця Михаїла Косила, активний духівник в умовах підпільної греко-католицької церкви і ревний борець за відродження УГКЦ і національно-державного у нашому краї – мужньо зустрів своє випробування недугою. Але, за словами о. Василя Панівника, це випробування для всього села і християнської спільноти на стійкість віри в його одужання, на щирість молитви. Учасники святкування відгукнулись не тільки духовною підтримкою, а й матеріальною. Багато жителів Фитькова, у т. ч. колективи ДНЗ «Сонечко», ФАПу та школи влаштували своєрідний ярмарок. Бажаючі мали змогу придбати солодощі, випічку тощо із благодійною метою – зібрані кошти призначені для подальшого дороговартісного лікування священика. До них долучилися гості із навколишніх сіл ОТГ, які привезли виставки старовинної кухні із також благочинною метою.

директ-карпати

Усі ці заходи відбувалися у день Віри, Надії, Любові, Софії. Нехай віра, надія, любов, а ще щирі молитви і добрі наміри жертводавців, об`єднані, тісно пов`язані пшеничним і духовним перевеслом, допоможуть в одужанні улюбленого духовного пастиря-патріота. А всім фитьківчанам та 30-річному «Перевеслу» нехай Господь дарує благословення на добрі вчинки, професійні успіхи для розвитку сіл Переріслянської ОТГ.

«Перевесло» у своєму творчому піднесенні і мистецькому розмаїтті, яким представляє культуру, традиції та фольклорне багатство не лише рідного села, а й нашого прикарпатського краю, вступило у своє четверте десятиліття. Як то знаменно і велично: тридцять літ тому «перевеслянці» у добру, благодатну землю посіяли зерно, з якого дістався життя надійний пагінець, який переріс у міцне стебло з великим щедрим колосом. З такого стебла і колосу сплели-вилонили у Фитькові у 1988-му міцне «Перевесло» – славний, самобутній і порядний гурт однодумців-патріотів і шанувальників української пісні, звичаю, обряду.

Р. S. Доброчинці недільного благодійного дійства, під час якого зібрали 20000 грн., – керівники ТзОВ «Струмок» (м. Надвірна), ДП «ВО «Карпати» (м. Івано-Франківськ) та агрофірми «Зірка Карпат» Василь Янцюк, Дмитро Втерковський та Іван Налисник.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

Світлини Володимира ПИТЛЮКА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!