Газета по-надвірнянськи
 

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав: «Не можна називати себе учнем Христовим, а ставитися до своєї жінки, до своїх дітей по-поганськи»

5 жовтня 2018, 12:35 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 584 переглядів

Не можна бути християнином лише частково. Або ти цілковито всім своїм єством віддаєш себе Христові, або ти не є справжнім учнем Христовим. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав 30 вересня ц. р. під час ХХІІІ Міжнародної прощі Вервиці у монастирі Успіння Матері Божої у селі Погоня Тисменицького деканату Івано-Франківської архієпархії.

отецьЦьогорічна проща Вервиці присвячена Року Божого Слова та 1030-літтю Хрещення України-Руси. В її дводенну програму, 29 і 30 вересня, входили урочисте винесення ікони Погінської Матері Божої, молебень до Матері Божої Погінської, співані Вервиці (світлі, страсні і славні таїнства), адорація Святих Тайн, Хресна Дорога, ватра та духовна програма з розважаннями, духовними піснями, а в церквах – з нічними чуваннями, утреня, акафіст до Погінської Пресвятої Богородиці.

У неділю з Главою УГКЦ Святославом Шевчуком Архиєрейську Святу Літургію та віднову посвяти Непорочному Серцю Марії співслужили Архиєпископ і Митрополит Івано-Франківський Володимир (Війтишин), Екзарх Харківський владика Василь (Тучапець), Єпископ-помічник Мукачівської єпархії владика Ніл (Лущак), отці-василіяни та духовенство з різних куточків України. Кількість її учасників оцінюється кількома тисячами, лише прилеглі навколишні дороги були заполонені автотранспортними засобами на декілька кілометрів.

погоня

Предстоятель у своєму архіпастирському слові відзначив, що сьогоднішня неділя, яка безпосередньо слідує після великого християнського свята Воздвиження Хреста Господнього, називається Неділею після Воздвиження, тобто неділею, коли ми продовжуємо роздумувати, духовно входити у таїнство Ісусового Хреста. У цю неділю Христова Церква начебто запрошує нас зрозуміти, як те, що сталося тоді на Хресті, торкає сьогодні християнина третього тисячоліття. Сьогодні євангелист Марко, мовив Проповідник, дає нам три засади, аби ми зрозуміли, що означає бути християнином. Сам Христос сьогодні каже до нас: Хто хоче йти за мною, нехай зречеться себе самого, візьме на себе свій Хрест і йде за мною. Ці три істини християнського буття випливають із таїнства Хреста Господнього.

Перше правило – зректися себе самого

«Що це означає? Що має на увазі Ісус Христос? Не можна бути християнином лише частково. Не можна бути християнином лише кілька годин чи хвилин на день, лише один чи кілька днів на тиждень. Або ти цілковито всім своїм єством віддаєш себе Христові, або ти не є справжнім учнем Христовим. Бути християнином означає усього себе, усе своє життя, усі свої мрії посвятити Богові. Бути християнином означає дозволити, аби сила Божа пройняла мене цілковито», – наголосив Блаженніший Святослав.

«Найбільшою бідою Церкви, – вважає Глава УГКЦ, – у нашому часі є те, що деколи ми, християни, є християнами і віруючими тільки частково, наполовину. Ми часто славимо Господа Бога, до Нього молимося, але живемо так, ніби Бога не існує».

«Бо не можна називати себе учнем Христовим, – наголосив духовний лідер українців, – а ставитися до своєї жінки, до своїх дітей по-поганськи. Не можна назвати себе християнином, тим, який вмер для гріха і живе для Бога, а бути вчителем, лікарем чи політиком на поганський взірець. Бо тоді до нас стосуються слова пророка Ісаї: «Той народ вустами мене прославляє, а серце його є далеко від мене». Якщо ми хочемо, аби одного дня ми відчули на нашому особистому досвіді, що Господь Бог мене може реально спасти, то для цього треба цілковито віддати себе Богові».

Глава Церкви пригадав, що ми вже один раз відчули це в нашій історії, коли в один день впали наші окови. Той, котрий нас переслідував, зник, як роса на сонці. Той, котрий думав, що покінчив із Церквою назавжди, сьогодні лежить повалений. А ми, як люд Божий, воскресли. Але, щоб сталося це з нами сьогодні, нам треба відректися від себе самого.

Друге правило – взяти на себе свій хрест

«Один із Отців Церкви говорив так: «Взяти на себе свій хрест, то не означає лише пасивно терпіти невигоди цього життя. Бо так роблять і погани, і невіруючі, які в безнадії опускають руки і пливуть за течією. Взяти на себе свій хрест – значить взяти участь у таїнстві життя, смерті і воскресіння Христового. Це означає відчути те, що сталося у Христі, стається сьогодні у мені. Сьогодні я страждаю разом із ним. Коли хтось сьогодні обпльовує Христа, він плює на мене, на мою тотожність, на те, ким я є», – вважає Блаженніший Святослав.

Взяти на себе свій хрест, переконує Архиєрей, – взяти на себе відповідальність за свідоцтво християнського життя, щоб усі через моє щоденне життя побачили, що я є вірний учень Христовий.

І третє – йти за Христом

«Як часто ми є розгубленими і не знаємо куди йти. Як часто ми хочемо йти в одному керунку, а нас тягне в інший. Сьогодні Христос каже: залиш усе і йди за мною, рухайся туди, куди я веду історію людства сьогодні. Іди за мною, бо я є дорога, правда і життя. Дорога за Христом є дорогою до воскресіння, у вічне життя», – додав Проповідник.

Глава Церкви привітав прочан і подякував їм за те, що тримають у руках вервицю. «Бо Христова вервиця є свідченням того, що історія спасіння, над якою ми роздумуємо, стає історією спасіння мого особистого життя, історією моєї Церкви і мого народу. Дякую, що ви любите цю молитву і свідчите з нею свою віру щоденними вчинками і ділами. Дякую батькам і матерям, які вчать молитися своїх дітей», – сказав Предстоятель УГКЦ.

Глава УГКЦ нагадав, що: «сварливі бабусі в храмі, священик із формальними обов’язками, закрита в собі Церква не приваблюють молодь». Як важливо, зауважив Блаженніший Святослав, аби діти бачили, як моляться їхні тато і мама. «Знаєте, скільки сьогодні є дітей, які ніколи не бачили, як моляться тато або мама. Це є діти, перед якими ми завинили, ми, як християни, як Церква», – вважає Проповідник, інформує Департамент інформації УГКЦ.

Глава Церкви попросив помолитися за Папу Римського Франциска.

«У ці останні дні я мав нагоду з ним молитися і він закликав усю Вселенську Церкву в жовтні молитися на вервиці. Ми знаємо, як сьогодні з усіх усюд диявол особисто атакує Святішого Отця. Він потребує нашої молитви, нашої допомоги, солідарності і єдності. А хто це зробить, як не ми, Українська Греко-Католицька Церква, яка понині на своєму тілі носить рани мучеництва за вірність наступнику апостола Петра», – відзначив Предстоятель, а також попросив про молитву за наш народ, за нашу Церкву та за українську молодь. «Я ваші молоді обличчя – щирі й сердечні, заберу і донесу у Рим на Синод єпископів Вселенської церкви», промовив Глава УГКЦ.

Попросив Блаженніший Святослав і про молитву за себе, як Главу Церкви, проти якої не стихає гібридна ідеологічна війна з боку недругів. Хоча б десятину молитви на Вервиці присвятили йому. А нам, вірянам і проводу Церкви, так потрібна у ці дні міцна віра і молитва й тоді можемо сподіватися на перемогу. Він привітав усіх жінок, які носять імена Віра, Надія, Любов і Софія, і щиро й довірливо зізнався, що його мама носить ім`я Віра. Торік батьки Блаженнішого молилися на такій же прощі у Погоні.

Зі словами подяки до Патріарха Святослава по завершенні Святкової Літургії звернулися Владика Володимир Війтишин та ієромонах, настоятель відпустового місця – Погінського монастиря Никодим Гуралюк, який повідомив, що наступного 2019 року проща у Погоні відбудеться у третю неділю вересня, тобто 15-го числа. Глава УГКЦ уділив учасникам Прощі пастирське благословення. Завершилась ХХІІІ Міжнародна проща Вервиці, учасниками якої стали і сотні вірних Надвірнянщини та Яремчанського краю, духовним гимном-молитвою за Україну «Боже великий єдиний». Серед її особливостей і примітних ознак виділялось одноголосне «Вірую», котре промовляли тисячі прочан. Лунало-неслось у прикрашеній осінніми барвами природній колисці Погінського монастиря – новітнього духовного центру кількатисячне «Дякуємо!» Блаженнішому, котрому настоятель Никодим Гуралюк у дарунок вручив вишитий образ-ікону Погінської Матері Божої.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!