Газета по-надвірнянськи
 

Проба Манту: що треба знати батькам

26 жовтня 2018, 11:01 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 39 переглядів

Французький медик Шарль Манту після низки дослідницьких робіт запропонував використовувати туберкулін внутрішньошкірно з метою діагностики туберкульозу. Проба Манту («сонечко») – це не щеплення, а внутрішньошкірна діагностична проба, яку щороку проводять усім дітям після 1-го року життя для виявлення специфічної відповіді імунної системи на введення туберкуліну – рання діагностика туберкульозу.

проба

У 0,1 мл розчину туберкуліну міститься 2 туберкулінові одиниці. Під час проведення та на якийсь час з’являється пухир або «гудзичок» – специфічне випинання верхнього шару шкіри. Спеціального догляду за місцем уколу не потрібно. Але, щоб не погіршити почервоніння і запалення шкіри, рекомендується: не чухати і не терти місце уколу; не заклеювати пластирем; не бинтувати; не мазати кремами, перекисом і зеленкою; не допускати контакту із водою. Вимірюють розмір інфільтрату через 72 години. Дані фіксують в індивідуальній медичній карті.

Для виконання процедури повинна бути згода батьків.

В яких випадках дитину направляють на консультацію до дитячого фтизіатра. Сама по собі позитивна реакція Манту не є 100-відсотковим доказом наявності туберкульозу. Однак є моменти, які свідчать про небезпеку. Це – коли чутливість до туберкуліну з року в рік збільшується по наростаючій: різкий «стрибок», при якому ущільнення збільшується на 6 мм і більше (приміром, торік «гудзичок» – розміром 10 мм, а в цьому році – 16 мм); а також недавнє перебування у регіоні з підвищеною циркуляцією туберкульозу; навіть тимчасовий контакт із хворим відкритою формою туберкульозу; наявність у сім`ї родичів, котрі хворіли або інфікованих туберкульозом.

Протипоказання до проведення проби Манту: всі хвороби у гострому періоді; під час загострення хронічних хвороб; при алергії; ревматизмі у гострій і підгострій фазах; епілепсії; бронхіальній астмі. Не допускають проведення проби у тих колективах, де є карантин із дитячих інфекцій – пробу Манту ставлять через 1 місяць після зникнення всіх клінічних симптомів або відразу після зняття карантину. Постановку проби Манту не можна проводити в один день з будь-якими вакцинаціями, а лише через 1 місяць після профілактичних щепленнь.

Якщо дитина перехворіла на кір, то пробу Манту можна проводити не раніше ніж через два місяці після хвороби.

Протягом 3-х кварталів ц. р. у районі туберкулінодіагностикою охоплено 2800 дітей від 0 до 14 років, що становить 17,3% від загальної кількості дітей. За результатами тубдіагностики на диспансерний облік взято 39 дітей. Хворих серед них не виявлено.

Із 1996 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу. Щороку від цієї недуги гине багато людей. Тому батьки, які відмовляються від проведення проби Манту своїм дітям, сприяють пізньому виявленню занедбаних форм туберкульозу у дітей.

Оксана ГЛУХАНЮК,

лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних

досліджень Надвірнянської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!