Газета по-надвірнянськи
 

У Зеленій відновили Хрест на могилі польських легіонерів

26 жовтня 2018, 11:13 | Рубрика: Пам`ять і шана Версія для друку Версія для друку 94 переглядів

У суботу напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці у Зеленій на старому цвинтарі освятили відновлений Хрест на могилі з меморіальною дошкою з написом українською і польською мовами: «На честь польських легіонерів, які полягли біля с. Зелена на зламі 1914-1915 років. Земляки. 13.Х.2018».

зеленаТого ж дня таке вшанування відбулося у селі Нижнів Тлумацького району.

Відновлення могил польським воїнам 2-ї Залізної бригади започаткували у 2001 році у Надвірній, Бистриці (Рафайлові), Зеленій, Пасічній, Молодкові у рамках благодійної акції «Вшануй могилу прадіда». Про це розповіли волонтери з польської сторони Бернадета Шипка та Адам Гаєвскі. У відновленні могили у Зеленій посприяли польська енергетична фундація «Energa» і товариство «Річ Карпатіка» та місцеві жителі, зокрема, депутат районної ради Роман Кузюк із батьком Богданом Кузюком, надвірнянець Володимир Мушак. Їм, а також місцевій владі, польським волонтерам, активістці, промотору таких пам`ятних заходів, редактору телекомпанії «Всхід-Вроцлав» Гражині Орловській-Сондей та учасникам, які прибули із польських міст Вроцлава, Прудніка, Ополє, Пєшице, Лєгніца і Дзєржонів, щиро дякував представник Консульства Польщі у Львові Міхал Юзьвяк, який передав усім вітання від керівництва Консульства. Заступник голови товариства «Річ Карпатіка» Дарек Дильонг зачитав листа професора Варшавського університету, доктора історичних наук Яна Скодовського, провідника цього товариства, в якому коротко висвітлені бойові дії польських легіонерів у долині ріки Бистриця у селі Зелена наприкінці 1914-го – початку 1915-го років.

Про позитив від того, що бережемо історію і передаємо її новим молодим поколінням, відзначив у своєму виступі Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович. Віддаючи шану полеглим польським воїнам Другої Залізної бригади, маємо надію на сприяння у відновленні могил українських воїнів на території Польщі. На переконання міського голови, поворот історії такий, що як і на початку минулого століття, так і в нинішню добу разом із українськими громадянами і воїнами поляки мають зрозуміти, що й на початку ХХ століття і зараз треба спільними європейськими зусиллями стримувати російсько-московську агресію, котра не затихає уже п’ятий рік на сході України. Гаслами на прославу України і Польщі завершив свій виступ Зіновій Андрійович.

поляки

Комендант Ерик Матецкі розповів про громадську організацію польських скаутів – товариство стрілецьке, яке вшановує пам’ять воїнів Другої Залізної бригади, відзначив і подякував за працю у відновленні могили ветеранам-волонтерам Яреку Пшибило, Войцеху Томашевські, Гражині Орловській-Сондей та багатьом іншим. Він із сумом мовив, що дорога 2-ї Залізної бригади у зимову пору в 1914-1915 роках всипана хрестами.

Хвилююче й емоційно промовляв 81-річний гірський рятувальник Тадеуш Меркун із Горліце, котрий народився у Рафайлові-Бистриці і вже втретє побував у милому його серцю чудовому карпатському місці. Школяр Домінік, член юнацького товариства польських скаутів, хоча вперше у Зеленій, але сильно пройнявся патріотичним духом своїх предків-легіонерів, висловивши шану полеглим польським і українським воїнам. Його, може і максималістські, слова про те, що нехай панує дружба і шана між поляками й українцями, що поляки та українці мають стати раменом до рамена – плечем до плеча – у битві проти нинішніх поневолювачів України, прозвучали щиро і зворушили учасників пам’ятного дійства.

«Тільки під Хрестом Господнім українець і поляк можуть стати справжніми братами-товаришами», висловився волонтер Артур Торбінскі і нагадав, що незгода руйнує, а злагода будує.

Учителька Галина Вуйціцька зі своїми вихованцями із села Судова Вишня Львівської області славили у своїх піснях дружбу між українськими і польським народом і як мама звертається до сина, який воює, «мамині очі чекають тебе…». Свою вдячність причетним до пам’ятної акції у Зеленій та інших населених пунктах Надвірнянщини висловив президент товариства співпраці «Польща-Україна-Надвірна» Адам Кархер. У пам’ятному заході взяла участь і активістка громадського руху співпраці між містами Пруднік і Надвірна Ванда Якімко. Висловлено подяку за українсько-польську співпрацю Ігорю Андруняку, заступнику президента товариства «Польща-Україна-Надвірна» та Романові Садруку, заступнику директора Пасічнянської ЗОШ І-ІІІ ст.

Ксьондзи Матеуш із костелу Надвірнянської парафії та Францішек із Польщі й отець-парох УГКЦ с. Зеленої Володимир Андрусяк провели чин освячення відновленої могили і виступили із пам’ятними проповідями, в яких прозвучали думки, що маємо нести свій життєвий Хрест, який ніс його наш Спаситель, що життя польські легіонери віддали не лише за незалежність Польщі, а також за волю і свободу всіх народів, за їх мир і спокій, що і в українського, і в польського народу є люди, які віддали життя за волю і свободу своїх держав, бо нема нічого вищого і ціннішого, як навчає Господь, як віддати життя за свого ближнього.

До відновленої могили лягли квіти від Консульства Польщі у Львові та від громадських волонтерських організацій. Прозвучали Державні Гимни України і Польщі. Віддали шану полеглим волонтери й активісти громадської стрілецької організації, які стояли у почесній варті.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!