Газета по-надвірнянськи
 

Верхній Майдан: газифікація стала реальністю

26 жовтня 2018, 11:46 | Рубрика: Акцент, Тема дня Версія для друку Версія для друку 424 переглядів

газЦьогорічний другий осінній місяць справдив надії жителів цього невеликого села на покращення життєвого побуту. Навіть попри заявлене першолистопадове підвищення цін на блакитне паливо значення події, що відбулася на околиці Верхнього Майдану 18 жовтня ц. р., важко переоцінити. Адже до неї селяни йшли понад десять років (!). Минулого четверга тут урочисто запалили факел голубого вогника на ГРП, чим уможливили введення в експлуатацію вуличних газопроводів.

До такої важливої події не дожив основний ініціатор газифікації рідного села, який все своє життя вболівав і трудився для реалізації цієї справи, Федір Іванович Онуфрак. Тому його ім`я того дня часто лунало з уст промовців.

В урочистій церемонії запалювання факелу, крім очільників обласної влади і правління ПАТ «Івано-Франківськгаз», взяла участь численна делегація з району на чолі з головами райдержадміністрації Олександром Кенізом та районної ради Іваном Гурмаком і Надвірнянським міським головою Зіновієм Андрійовичем.

Спочатку благословив і освятив газопровід парох села священик УГКЦ о. Михайло Федорів.

Начальник відділу будівництва РДА Богдан Чіх розповів коротку історію газифікації села:

– У далекому 2006-му громадські активісти створили будівельний кооператив, яким керував Федір Онуфрак. Тоді ж розробили проектно-кошторисну документацію на газифікацію Верхнього Майдану. У 2007 році за кошти громади розпочали будівельно-монтажні роботи, що продовжувалися до кінця 2008-го. За цей час виконали дуже великий об`єм. Прокладено 21 км вуличного газогону, зроблено вводи до понад 200 будинків. Та через відсутність основного газопроводу високого тиску Надвірна – Ланчин, який запроектували 2005 р., процес газифікації зупинили.

Торік ввели в експлуатацію газопровід Надвірна – Ланчин і водночас виконали роботи з підвідного газогону високого тиску до існуючого ГРП. З того року розпочалася інтенсивна підготовка і ревізія вуличного газопроводу, перевірка, опресування, а найосновніше – приведення проектної виконавчої документації до чинних норм чинного законодавства.

На сьогодні об`єкти практично готові. Документація впорядкована. Спільними зусиллями районної влади, а також, що найважливіше – верхньомайданівців, вуличний газопровід споруджений за кошти жителів Верхнього Майдану, ми нарешті можемо запустити голубе паливо. Також перевірено всю документацію із вводів до понад двох сотень осель. Водночас вносяться зміни, бо, зрозуміло, що проектно-кошторисну документацію виготовляли у 2007-2008 роках. Зараз змінилися вимоги. Тому все врегульовують згідно з чинним законодавством, і на даний момент ми запускаємо газ у три житлові будинки, де чітко і повністю готова вся проектна документація.

Голова облдержадміністрації Олег Гончарук зазначив, що йому довелося бути знайомим із Федором Онуфраком і відновлювати ідею.

– Федір Іванович – справжній патріот села і завдяки його натхненню і старанням ми стоїмо сьогодні тут. Можна тепер багато дискутувати на тему хто доклався до цього свята, але я переконаний, – зазначив Олег Гончарук, – що всі жителі Надвірнянського району на чолі з очільниками виконавчої і представницької влади, депутатами обласної ради. І ось ми стоїмо і підводимо риску будівництва. Мені приємно констатувати, що така елементарна послуга з газопостачання, яка у 2018 р. стала визначальною подією для одного населеного пункту, а насправді – це банальні речі, які повинні бути в усіх населених пунктах, не відбулося без допомоги, розуміння керівника правління ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віталія Шульги.

До вітань приєднався голова обласної ради Олександр Сич, за словами якого, це – багатостраждальний і довгоочікуваний газогін. – Пам`ятаю того чоловіка (Ф. І. Онуфрака – Авт.), який регулярно приходив і все просив допомогти чим можемо, – мовив керівник Прикарпаття і різко підкреслив:

– Так не повинно бути. Я не кажу, що ми настільки багаті, як європейські країни, що можна все зробити, але принцип має бути такий: розпочав проект, не берися за інший, поки не завершив попередній.

Починали з державних коштів, коштів газової компанії, закінчуємо місцевими коштами. Так теж не повинно бути. Не може такого бути, що при зміні влади змінюється стратегія. Так ми ніколи не побудуємо державу. Якщо існувала програма забезпечення населених пунктів газом, то незалежно хто при владі, який президент, уряд, склад Верховної Ради, програму потрібно завершити. Не повинно так складатися, що при децентралізації повноваження, мовляв, беріть скільки хочете, а кошти – вибачте, мають бути децентралізовані. Якщо ми з обласного бюджету за кілька останніх років дали сюди трохи менше, як півтора мільйона, то їх треба було звідкись забрати. Грошей забагато не буває. Якщо обласна рада відповідальна за об`єкти спільної власності, за те, що є спільним для всіх громад області, скажімо, обласні дитяча і для дорослих лікарні, бібліотека, драматичний театр, філармонія, то це означає, що ми десь звідти забрали і дали сюди… Я веду до того, що кожен на своєму рівні повинен мати достатньо коштів, щоб виконувати свої повноваження. І якщо районна влада відповідає за спільні для всіх громад об`єкти, то вона повинна мати достатньо коштів. Завдання сьогодні центральної влади, парламенту і Кабміну – забезпечити такий підхід. Не треба, щоб село чи район ходили до області й просили. Не треба, щоб область ходила до Києва і просила. Київ має виконувати повноваження загальнонаціонального рівня, область – загальнообласного, район – загальнорайонного, а кожна громада має також отримати стільки податків і прибутків, щоби самому себе забезпечувати в тих питання, де її не повинні допомагати ні район, ні область. Але так не є. Минає вже 27 років незалежності. Дасть Бог, на 28-29-ому році станемо мудрішими і будуватимемо саме таку систему.

Газифікація Верхнього Майдану стала основним пунктом передвиборної програми Андрія Карманського, який балотувався у депутати районної ради. Газифікацією рідного села він займається вже 8 років. – Пригадую, як торік делегація обласної ради на чолі з керівником побувала тут і тоді пішла фінальна, найважча частина роботи, – поринув у спогади депутат районної ради. – Левова частина роботи починалася із 2005 року. І Василь Андрейчук та Ігор Писклинець, а також дуже-дуже багато людей докладали зусиль у цю справу. А найбільше повірив у це Федір Онуфрак. Він тоді об`єднав громаду Верхнього Майдану, яка співфінансувала те, що ми нині запускаємо, на 100 відсотків. Нині – свято винятково коштів Верхнього Майдану. Але вдячний керівникам області й району за те, що, коли на цих фінальних пускових моментах потрібні були якісь кошти, то ми не переклали їх на громаду села. І обласна рада підставила своє плече, і районна рада, виділивши, приміром, вже й цьогоріч близько 100 тис. грн., що є дуже великі кошти для району. А торік районна рада виділила півмільйона грн. Це – безпрецедентно великі кошти для того, щоб нині в опалювальних приладах у людей у Верхньому Майдані появився блакитний вогник. Але треба зрозуміти, є сили і ресурси, які громада може витягнути, а є, які не може.

Андрій Карманський завершив свій виступ знову добрим словом про Федора Онуфрака, закликавши від імені громади всіх присутніх вклонитись його вічній пам`яті.

Щиру вдячність всім і кожному, зокрема, хто коштами і працею долучився до газифікації, висловив Верхньомайданський сільський голова Дмитро Ковалюк. Опісля учасники урочистої події хвилиною мовчання вшанували пам`ять односельця Федора Онуфрака.

Для запалення факелу запросили двох очільників виконавчої та представницької влади Прикарпаття Олега Гончарука й Олександра Сича та голову правління ПАТ «Івано-Франківськгаз» Віталія Шульгу. І за якусь мить факел спалахнув блакитним вогником як символ перемоги всієї громади з негараздами на нелегкому шляху до цивілізованого побуту. А щоб переконатися як голубе паливо надійшло власне до людей, делегація завітала в гості до подружжя Наталії та Ярослава Свідраків. Там у просторому новому будинку, на кухні спільно розділили радість довгоочікуваної події.

Нагадаємо, загальна протяжність газопроводу у Верхньому Майдані складає 21 км на 5277650 грн. у цінах 2018 року. Вводи виконано до понад двох сотень житлових будинків.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!