Газета по-надвірнянськи
 

Інклюзивне навчання: реалії сьогодення

16 листопада 2018, 14:16 | Рубрика: Освіта Версія для друку Версія для друку 365 переглядів

Становище людей з особливими потребами є своєрідним лакмусовим папірцем на зрілість суспільства. Ще важливішим є ставлення держави до дітей з особливими потребами. Тому ця тема ніколи не втрачає актуальності. В одному із попередніх номерів ми інформували про створення функціонування інклюзивної групи дошкільнят у Делятинському ліцеї № 2. Нинішня наша розмова з в.о. директора Надвірнянського районного інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) районної ради Галиною ВИННИК – про реалії сьогодення інклюзивного навчання.

– Галино Михайлівно, у чому суть інклюзивного навчання?

– Це система освітніх послуг, гарантованих державою, яка базується на принципах недискримінації, врахування багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.

Особа з особливими освітніми потребами (ООП) – це людина, котра потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту.

Нині про інклюзію ми говоримо не лише як включення дитини з ООП в освітній простір школи, а й про спільне навчання, перебування у комфортному середовищі. Втілюємо в життя концепцію Нової української школи, в якій прописані всі засади інклюзії.

– Який порядок організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах?

– Для організації навчання дітей з особливими освітніми потребами (з порушенням фізичного, інтелектуального та психічного розвитку) у загальноосвітніх навчальних закладах повинні створити відповідні умови.

Керівник закладу на підставі заяви батьків або законних представників такої дитини, висновку ІРЦ за підтримки органу управління освітою організовує клас з інклюзивним навчанням, створює необхідну матеріально-технічну та навчально-методичну базу, добирає педагогічних працівників тощо.

Щоб забезпечити ефективність навчально-виховного процесу у класі, передбачена обмежена кількість дітей з ООП: одна-три із порушеннями опорно-рухового апарату, затримкою психічного розвитку, зниженим зором чи слухом, легкими інтелектуальними порушеннями; не більше двох дітей із числа сліпих, глухих, із тяжкими порушеннями мовлення, іншими складними порушеннями розвитку.

Навчають дітей у зазначених класах за типовими навчальними планами, програмами, підручниками та посібниками, рекомендованими МОН для загальноосвітніх навчальних закладів, у т. ч. спеціальними підручниками.

Навчання дітей з ООП – корекційні, тому в індивідуальній програмі розвитку передбачають години на корекційно-розвиткові заняття, як правило, у другій половині дня. Ці заняття проводять психологи та корекційні педагоги.

Відповідно до індивідуальних особливостей на кожного учня з ООП складають індивідуальну програму розвитку. Її розробляє команда психолого-педагогічного супроводу з обов`язковим залученням батьків учня або його законних представників. В інклюзивному класі уведена ставка асистента вчителя, який забезпечує особистісно орієнтоване спрямування навчально-виховного процесу, бере участь у розробленні та виконанні навчальних планів та програм, адаптує навчальні матеріали з урахуванням особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з ООП.

– В яких школах району організоване інклюзивне навчання?

– Уперше клас з інклюзивним навчанням створили у Пасічнянській ЗОШ І-ІІІ ст. у 2012 році. У минулому навчальному році функціонували 12 класів з інклюзивним навчанням у 8 школах. Із 1 вересня ц. р. інклюзивне навчання організоване для 29 дітей з ООП (27 інклюзивних класів) у 18 закладах освіти району. Серед них: чотири Надвірнянські міські школи, а також Битківські, Білозоринська, Парищенська, Лоївська, Стримбівська, Молодківська, Краснянська, Каміннецька, Пнівська, Максимецька, Пасічнянська, Назавизівська ЗОШ та Ліснотарновицький НВК. Цьогоріч вперше у районі організовані інклюзивні групи у ДНЗ «Берізка» та «Вогник» м. Надвірна.

– Декілька слів скажіть, будь ласка, про установу, яку очолюєте…

– Рішенням сесії районної ради від 20 грудня 2017 р. № 461-17/2017 створено комунальну установу «Надвірнянський районний інклюзивно-ресурсний центр Надвірнянської районної ради». Офіційно він почав працювати із 1 березня ц. р. Затверджено штатну чисельність центру – 12 чоловік. Нині працюють сім фахівців: крім керівника, 3 вчителі-логопеди, учитель-дефектолог, 2 практичні психологи.

– Проблем багато?

– Проблеми типові для всієї України, де інклюзивним навчанням охоплено близько 8 тисяч дітей. У найближчі 5 років держава має намір перевести половину дітей із 39 тисяч, які навчаються у спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах, в інклюзивні класи. Спеціальні заклади мають стати виключно для денного перебування. Вважають, що діти повинні проживати у сім`ях. Держава має забезпечити транспортом дітей із важкими розладами. Є великі побоювання, що у заклади загальної середньої чи дошкільної освіти прийдуть діти із складними порушеннями розвитку.

На сьогодні існує багато бар`єрів для навчання дітей з ООП. Немає ліфтів, пандусів. Немає й фахівців у закладах освіти, які мають навчити цих дітей (учителів-дефектологів), корекційного обладнання (підручників із шрифтом Брайля). Є, звичайно, й інші, не пов`язані з архітектурною доступністю бар`єри, наприклад, сприйняття дітей з ООП у соціумі тощо.

Але в усьому світі існують дві паралелі: система спеціальної освіти та інклюзивної. З часом, віримо, опанує цей досвід і Україна.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!