Газета по-надвірнянськи
 

Що потрібно знати про ботулізм

9 листопада 2018, 12:24 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 147 переглядів

Ботулізм – це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті вживання заражених харчових продуктів, які містять одні з найсильніших отруйні речовини (токсин), що виробляють бактерії ботулізму.

ботул

Збудник захворювання – паличка ботулізму виробляє токсин в умовах недостатньої кількості кисню, яке розвивається при вживанні заражених харчових продуктів рослинного і тваринного походження, що зберігалися в умовах дефіциту кисню та приготовані без необхідної (достатньої) термічної обробки. Найбільшу небезпеку становлять консерви і продукти, призначені для тривалого зберігання (гриби, маринади, ковбаси, копчені та засолені продукти) і приготовлені у домашніх умовах, при яких неможливо створити температурний режим, необхідний для загибелі спор збудника цієї хвороби. Самостійно відрізнити заражені продукти від доброякісних можна тільки по здуттю банок, пов’язаному з накопиченням газоподібних продуктів життєдіяльності паличок ботулізму. При цьому смак, запах і вигляд продукту не змінюються.

Сприйнятливість людини до цієї хвороби висока. Відомі випадки зі смертельним наслідком захворювання, обумовленим вживанням у їжу навіть не самого продукту, що містить токсин, а тільки користування невимитою після наколювання «небезпечного» продукту вилкою. Люди, які хворіють на ботулізм, не є заразними.

Інкубаційний період захворювання триває від кількох годин до доби (рідше – до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого. У людини порушується зір, виникає м’язова слабкість і з’являється сухість у роті. Турбує затуманеність зору, роздвоєння предметів, «сітка» перед очима, мерехтіння в очах. Відчувається наявність чужорідного тіла у глотці, першіння у горлі, утрудняється ковтання їжі. При тяжкому перебігу захворювання вживана всередину вода і рідка їжа можуть виливатися через ніс. У людини змінюються тембр і висота голосу. Дихання поверхневе, зіниці розширені, обличчя схоже на маску.

При появі названих симптомів хвороби, особливо після вживання консервованих продуктів, необхідно терміново викликати невідкладну медичну допомогу, тому що при цьому захворюванні стан хворого може різко погіршитися в першу ж добу після зараження, що може призвести до його смерті. Якщо підозрілу їжу їли інші люди, з’ясуйте, чи не з’явилися в них яких-небудь ознак хвороби. Одужання хворих відбувається повільно. Деякі ознаки хвороби можуть зберігатися протягом кількох місяців.

Профілактика ботулізму спрямована на те, щоб забезпечити захист харчових продуктів від можливого забруднення спорами ботулізму. Для цього їх слід ретельно очищати і промивати. Ніколи не купуйте на стихійних ринках консерви домашнього приготування. Необхідно викинути здуті консервні банки чи банки, з яких під тиском виходить їх вміст. Суттєво знижує ризик захворювання на ботулізм прогрівання всіх видів консервів до 100° С протягом 30 хв.

Валентина ДРОНІВ,

районний інфекціоніст.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!