Газета по-надвірнянськи
 

Соціологія: здоровий глузд проти шоу-бізнесу

27 листопада 2018, 11:25 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 255 переглядів

Погіршення економічної ситуації у країні, зростання цін та тарифів і абсолютна неготовність влади до опалювального сезону змушує, нарешті, наших громадян потрохи відволікатись від телевізора і починати адекватно оцінювати реальність. Проте… частина з них готова продовжувати вірити телевізору, якщо він показує «інше життя» у серіалі, зробленому в жанрі політичної сатири. Саме про це свідчать дані актуальних соціологічних досліджень цієї осені.

Так, згідно з результатами спільного соціологічного дослідження, проведеного зусиллями трьох соціологічних компаній (КМІС, Центр Разумкова та Соціологічна група Рейтинг) лідером президентського рейтингу залишається Юлія Тимошенко. Вона з різницею майже у два рази випереджає найближчих своїх конкурентів і є лідером електоральних симпатій в усіх макрорегіонах країни, за винятком Донбасу.

Юлію Тимошенко у боротьбі за посаду президента готові підтримати 21% тих, котрі визначилися з вибором та мають намір взяти участь у голосуванні. А ось друге місце у рейтингу посідає… Володимир Зеленський! Його підтримують 11%. Третє місце ділять Петро Порошенко (10%) і Анатолій Гриценко (10%), а далі йдуть Юрій Бойко (9%), Олег Ляшко (8%), Святослав Вакарчук (6%) і Євген Мураєв (5%). Рейтинг інших кандидатів – менше 5%.

За результатами моделювання другого туру Юлія Тимошенко перемагає в усіх ймовірних електоральних парах. Зокрема, у чинного президента лідерка «Батьківщини» у 2-му турі виборів виграє з результатом 29% на 14%. Натомість, Порошенко програє усім можливим кандидатам на вихід у другий тур.

Також «Батьківщина» є лідером рейтингу підтримки серед партій. За неї готові віддати свої голоси 22% опитаних, які вже визначилися зі своїм вибором. І… в рейтингу партій «Слуга народу» також посідає друге місце, набираючи 11% голосів виборців. Упритул до нього йдуть «Громадянська позиція» (10%), Опозиційний блок (9%), БПП «Солідарність» (8%), а далі розташувались – «Радикальна партія» (7%) і партія «Наші» Мураєва (5%).

Дивлячись на такі результати, душу гріє хіба що зростаюча адекватність людей в оцінці своїх мотивів голосувати за ту чи іншу політичну силу. Так, за даними дослідження, для майже половини (48%) опитаних, головним чинником при виборі за кого віддати свої голоси є підтримка соціально-економічних ініціатив цієї політичної сили. І лише 18% голосують, виходячи, передусім, із симпатій до її лідера, а 12% – через ідеологічні принципи.

Голосування через соціально-економічні ініціативи домінує серед виборців практично усіх рейтингових політичних сил. І це не дивно, бо 78% опитаних вважають, що країна рухається у неправильному напрямку. Напрямок «неправильності руху» опитані так само визначили і досить раціонально визначили: на особистісному рівні головними проблемами респонденти вважають підвищення тарифів на комунальні послуги (59%), низький рівень зарплат і пенсій (52%) та підвищення цін на основні товари (42%). А якщо перейти з рівня власного гаманця на загальнодержавний, то оцінки, фактично, залишаються тими ж: найбільш актуальними загрозами на сьогодні для України є економічний занепад (59%), масовий виїзд українців за кордон (59%) та зубожіння населення (51%).

До речі, дві третини респондентів вважають, що Україна найбільше потребує економічних реформ. 43% першочерговими вважають соціальні реформи, 37% – антикорупційні. А 72% виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення, і лише 13% – підтримують започаткування ринку землі. Тобто, ані постійна реклама продажу землі, як «панацеї» від всіх економічних негараздів, ані просування президентської концепції «АрМоВір» (армія, мова, віра), притаманної для риторики політиків XIX сторіччя, не спрацьовують і не цікавлять переважну більшість українців. І це дуже добра новина. Хоча 14 листопада перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко заявив, що безвіз, томос і армія не є передвиборчими лозунгами президента і якщо він офіційно оголосить про участь у президентських виборах, то є ще, чим привернути увагу виборців, але нічого іншого, наразі немає. Ну не вважати ж привертанням уваги пропозицію президента, у тому випадку, коли немає тепла у домівках через непостачання газу, «зірвати пломби та відкрутити газові вентилі»?

Підсумовуючи, можна зробити наступні висновки:

1. Безгрошів’я більшості населення зводить нанівець всі зусилля пропаганди, що рекламує «144 успішні реформи»;

2. Ті, котрі голосували би «проти всіх», наразі віддають свою прихильність Зеленському;

3. Зростання підтримки Юлії Тимошенко і «Батьківщини» та їх двократний відрив від найближчих конкурентів є логічним наслідком наявності відповідей на виклики часу для України та плану виведення країни з кризи і розбудови її майбутнього;

4. Влада втратила підтримку навіть тих, котрі голосували за неї, побоюючись погіршення ситуації;

5. Чинний президент програє у другому турі не лише лідеру рейтингу – Юлії Тимошенко, а й взагалі будь-якому з конкурентів. Навіть тим, котрі мають меншу за нього персональну підтримку з боку виборців! Такої ситуації у новітній історії України ще не було.

Сподіваюсь, наступні соціологічні дослідження лише посилять тенденції, виявлені раніше.

Юрій ГАВРИЛЕЧКО,

експерт Центру аналізу економічної політики.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!