Газета по-надвірнянськи
 

«Просвіта» – від заснування до нашого часу

21 грудня 2018, 11:29 | Рубрика: Історія і сучасність Версія для друку Версія для друку 75 переглядів

У рік 150-річчя «Просвіти» важливо оцінити ситуацію у Галичині в часи її зародження: «В час заснування Просвіти досить міцні позиції займали москвофіли. Серед селян панував австрійський патріотизм як вияв вдячності за скасування панщини. Поряд з цим почалося доволі значне посилення польського гніту. Чинився тиск на все українське. Величезна неграмотність, темнота, нестача національної свідомості серед широких мас, безхарактерність і народна зрада великої частини так званої нашої інтелігенції, бездіяльність і апатія до всяких справ культурно-просвітницького характеру в трьох четвертих навіть панів і цілком національно свідомої нашої інтелігенції копають гріб нашому народові».

За орання і сівбу на цій запущеній ниві взялася «Просвіта» й Україна зібрала добрий урожай: «Просвіта» підняла народ до усвідомлення себе державною нацією; в її середовищі засновані «Союз Українок», Січі, Луг, Соколи, Пласт; вона виховала покоління українців, котре здобуло українську Соборну державу – силами своїх вихованців Українських Січових Стрільців; Імператор Франц-Йосиф назвав Січових Стрільців гвардією австрійського війська; Володимир Винниченко сказав про Січових Стрільців: «Раз на тисячу років родиться таке військо»; стараннями Січових Стрільців та Євгена Коновальця у 1929 році створена Організація Українських Націоналістів (ОУН), яка пізніше здійснювала політичне керівництво Українською повстанською армією.

На окрему увагу заслуговує українське духовенство, чиїми стараннями підготовлено створення «Просвіти» і відбувався її успішний розвиток. Починав цю велику справу Львівський митрополит Спиридон Литвинович та місцеві священики, які заснували у Перемишлі в 1816 році перше просвітницьке товариство. Проте воно незабаром перестало діяти через відсутність підтримки інтелігенцією. У пізніші часи видатною стала праця Митрополита Андрея Шептицького і священиків, його сучасників. Вони зуміли залучити до просвітництва молодь – в основному студентів. Митрополит Андрей Шептицький, призначаючи священиків на парафію, ставив їм умову брати активну участь у житті «Просвіти» і громадських організацій.

У 1930-ті роки «Просвіта» підготувала й утворила українські економічні структури – Сільський господар, Маслосоюз, Центросоюз та інші в умовах перебування Галичини в статусі колонії Польщі. Про їхню спроможність свідчить те, що основну її продукцію – масло – починали розвозити по магазинах кооперативів у валізах, а завершили експортом до Європи в промислових маштабах, у т. ч. до Франції і Бельгії.

Найважливішою заслугою «Просвіти» історики вважають те, що вона об’єднала розділений колоніальними режимами український народ довкола справи відродження української державності. А стало це можливим завдяки тому, що працею «Просвіти» за час від заснування виховано покоління, котре і здобуло Українську державу.

Сьогодні, майже через 30 років від проголошення і підтвердження незалежності України, бачимо головним завданням виховання покоління, яке збереже українську державу, маючи її за найвищу цінність. Визначальний принцип праці «Просвіти» у районі полягає в тому, що ми працюємо у визначених життєво важливих для України напрямках. Ця праця має стати повсюдною і дати добрий результат. Головними є два напрямки – оздоровлення української молоді і формування патріотичної громадянської та життєвої позиції українців. Це поряд із традиційною працею історико-мистецького та просвітнього спрямування осередків у закладах освіти і культури. За цю працю дякуємо керівникам і працівникам закладів культури у районі і бібліотек, керівництву закладів освіти, директорам і викладачам шкіл. Також вдячні керівникам Надвірнянського коледжу НТУ Ростиславу Нагорному, Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату Миколі Мартинюку, професійно-технічного училища Ігореві Микитюку, чиї вихованці беруть участь у заходах «Просвіти». Наголошу, що участь усіх згаданих закладів у заходах районного об’єднання є підсумком систематичної щоденної просвітницької праці на місцях через створені там осередки. «Просвіта» – державницька організація. Тому працюємо разом із владою і дякуємо за співпрацю районній раді, райдержадміністрації та Надвірнянській міській раді. Сьогодні «Просвіта» оре і засіває українську ниву. Добрим урожаєм буде збереження української держави і покращення становища народу.

Про суть праці «Просвіти» в Надвірнянському районі – у таких напрямках:

– Робимо все, що в наших силах, щоб виховувати здорове покоління українців – більше трьох років проводимо легкоатлетичні пробіги серед школярів. Ці змагання є підсумком праці викладачів фізичного виховання всіх шкіл із використання оздоровчого бігу в процесі уроків упродовж навчального року. Оздоровчий біг є фактично найефективнішим засобом повноцінного розвитку молодого організму і надалі людини у дорослому житті. Мотивом нашої праці є тривожна загальноукраїнська статистика – всього 11-14% дітей закінчують школу здоровими. Решта мають вади фізичного стану або здоров’я. Власне причиною для праці просвітян у цьому напрямку є те, що офіційні чинники в Україні обмежуються констатацією цього стану. У районі просвітяни вже тривалий час працюють і забезпечують високий рівень та добрі результати. Це – завідувач відділу освіти РДА Степан Северилов, керівник дитячої спортивної школи Ярослав Петріщак, тренери Анатолій Ястребов, Дмитро Білоус, Ірина Попович, Андрій Бойчук, директори шкіл, які забезпечують участь своїх команд, а також викладачі фізичного виховання та лікарі, які обслуговують змагання та наглядають за здоров’ям дітей у процесі навчання і тренувань. Усі вони працюють для України.

Іншим напрямком нашої діяльності у родинному і шкільному середо­вищах є формування патріотичної життєвої позиції школярів, щоб усі українці стали патріотичною нацією, для якої Україна є найвищою цінністю. Для досягнення позитивного результату працюємо із закладами освіти, культури, охорони здоров’я, з владою і засобами інформації – газетами «Народна Воля», «Життя Прикарпаття», «Галицька Просвіта», ТРК «Надвірна». За співпрацю і підтримку дякуємо районній раді, райдержадміністрації, міській раді, ЗМІ.

Започатковуємо також новий напрямок нашої діяльності – збереження довкілля як середовища, безпечного для життя людини.

Потрібно мобілізувати всі сили суспільства для допомоги місцевому фермерству. Актуальність цього питання необхідно поставити на перший план діяльності народних депутатів і влади всіх рівнів. Сьогодні держава має дати можливість місцевим фермерам працювати через надання необхідної законодавчої і бюджетної фінансової підтримки не меншої, а значно більшої, ніж агрохолдингам. Сільські фермери платитимуть податки до місцевих бюджетів, створюватимуть робочі місця у селах. Українському народові потрібні екологічно чисті продукти, вироблені на місцях. Якщо у когось не вистачає інтелекту для вирішення проблеми місцевого фермерства, підтримки малого і середнього підприємництва у селах і районах, то треба ще раз згадати досвід 1930-их років. Тоді українські селяни в умовах польської окупації забезпечували необхідні санітарні умови та високу якість і конкурентоздатність своєї продукції на внутрішньому й зовнішньому ринках.

Повернім українських жінок із базарів до повноцінного господарювання вдома, де вони також матимуть можливість виховувати своїх дітей і внуків. У виграші стануть не лише селяни, але й українська держава на шляху до Євросоюзу. Ще може так статися, що європейці боротимуться за можливість споживати екологічно чисті та якісні продукти українських фермерів. Законодавці і виконавча влада мають гарантувати надходження значних інвестицій із України та від інвесторів із держав – наших союзників. Переорієнтуймося на сучасні технології, місцеві малі переробні підприємства і лінії. Тут віддача буде досить швидкою і вагомою.

Праця 30-ти осередків «Просвіти» у районі є різноманітною, ведеться за їхніми планами, органічно поєднується з навчально-виховним процесом у школах і в родинах, а також у закладах культури і бібліотеках району.

Визначальними напрямками праці «Просвіти» є пропагування здорового способу життя народу; патріотичне виховання молоді у родинах і навчальних закладах; переведення у розряд першочергових проблеми екології і збереження навколишнього середовища; всебічне сприяння економічному відродженню села через законодавчу й урядову підтримку місцевих фермерських господарств заради збереження українського села як надійної опори держави. Бачення «Просвітою» цих проблем повинно стати предметом праці Верховної Ради, Уряду і Президента та виразитися у прийнятті законів, а також постанов і програм Уряду. Суспільство повинно знати, що «Просвіта» є пильним сторожем зміцнення державності і забезпечення добробуту народу.

Сьогодні «праця» є ключовим словом нашого життя. Від кожного громадянина до Президента всі українці мають працювати так, щоб прославляти Україну між народами. Працювати в умовах миру, щоб не боротися в умовах ворожої окупації. У цьому і полягає суть запроваджених привітань «Слава Україні! – Героям Слава!». Саме це мав на увазі Тарас Шевченко, коли висловлювався: «…І оживе добра Слава – Слава України». «Нам пора для України жить» – для цього прийшла крайня пора. Працюймо у «Просвіті» для України так, щоб зреалізувати заповіт Великих Українців – Тараса Шевченка та Івана Франка! Звеличуймо і збагачуймо Україну з «Просвітою» і в «Просвіті»! Із Божою допомогою до праці! Слава Україні! Героям слава!

Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,

голова Надвірнянського районного об’єднання «Просвіта».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!