Газета по-надвірнянськи
 

Вечорниці на Андрія: історія, звичаї та магія зимового свята

21 грудня 2018, 11:19 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 70 переглядів

Чути про звичаї від бабусі чи дідуся, читати перекази про них – це добре, та бути присутнім на традиційному святкуванні – зовсім інша річ. Побачити, почути і пізнати, які вони справжні Андріївські вечорниці, цьогоріч мали змогу всі охочі надвірнянці. Дійство відбувалося у приміщенні Надвірнянської міської ради. Організатором заходу, як зазвичай, став Надвірнянський районний центр дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді (РЦДТ НПВМ). У залі відтворили побут та інтер’єр старовинної оселі, щоб повністю заглибитись в атмосферу минулого. Український народний стрій, орнаменти, візерунки, квіткові барви хусток заповнили увесь простір й об’єднали присутніх в єдине гостинне коло.

за-столомДиректор Надвірнянського РЦДТ НПВМ і господиня свята Руслана Калин запросила присутніх забаву розпочати та про народні звичаї згадати. Гостями заходу стали дорослі і діти, а ще – дружня родина Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату у супроводі наставника, підполковника Руслана Грубальського.

За народним звичаєм, у ніч перед Андрієм парубки бешкетували і робили різні збитки, а дівчата просили у святого щасливої долі. На вечорницях молодь знайомилася, жартувала і пару собі обирала. Відтворити магію свята, відродити зв’язок поколінь та відчути себе не просто гостями, а творцями вечорниць, усім присутнім допомогли керівники та учасники гуртків згаданого закладу.

Забавлятись також треба вміти і цього мистецтва навчали ведучі заходу Лілія Грицюк та Роксолана Мислюк. Веселі розваги, море сміху й атмосфера таємничості панувала довкола. Дівчата співали, танцювали, запрошували парубків скоштувати запашного узвару, солодких пампухів та смачних вареників. Хто вийде заміж за міністра, а кому дістанеться у чоловіки будівельник, директор школи, а чи працівник ІТ-компанії, дізнавались за допомогою традиційних ворожінь.

у-міській-разом

А от хлопці змагались у вправності, кмітливості і влучності. Спробували калиту кусати та варениками до горщика поціляти. Калита – обрядовий калач, сонячний символ достатку, добробуту і щастя. Парубки змагались, а дівчата придивлялись. Бо ж, обираючи за пару тих, котрі зуміли майстерно калитою почастуватися, кожна підсвідомо налаштовувала себе на вдалий життєвий вибір. Усіх учасників веселих забав підтримували бадьорими вигуками і гучними оплесками.

Численні глядачі заворожено спостерігали за колоритним дійством та непомітно для себе переносились у минуле. Приєдналися до народних гулянь заступник міського голови Василь Василенко і працівники міської ради.

Майстер-клас з автентичних танців під керівництвом Валентини Демчук, Ольги Панасюк, Надії Карпової наповнив зал живим та запальним духом. Усе товариство танцювало, жартувало, забавлялось. Завершилось свято не лише обміном вражень, а й щирим задоволенням від проведеного часу та створенням нового кола друзів. А чи складуться знайомства у закохані пари, час покаже…

На те й вони вечорниці, щоб об’єднувати серця, душі та долі в єдине ціле.

Лариса ВАГИЛЕВИЧ,

керівник гуртка літературної майстерності Надвірнянського РЦДТ НПВМ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!