Газета по-надвірнянськи
 

100-річчя Соборності України

18 січня 2019, 12:23 | Рубрика: Державність Версія для друку Версія для друку 221 переглядів

День Соборності України – свято, яке відзначається щороку в день проголошення Акта возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

Den

Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Респуб­ліку проголосили у листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року.

Перші дипломатичні контакти Львова з Києвом відбулися 7 листопада 1918 p., коли делегація галичан виїхала у Наддніпрянщину і мала ауді­єнцію у гетьмана П. Скоропадського. 23 листопада уряд ЗУНР скерував до Наддніпрянщини другу делегацію у складі Л. Цегельського і Д. Левицького. Оскільки Гетьманат доживав останні дні, галичани вступили у переговори щодо об’єднання і надання допомоги Директорією. 30 листопада вони прибули до Фастова, де зустрілися з членами Директорії В. Винниченком, С. Петлюрою, П. Андрієвським, Ф. Швецем та А. Макаренком. Згадуючи про ці переговори, Володимир Винниченко писав: «Не маючи певности удержати своїми силами владу у Галичині, а крім того, піддаючись натискові народних мас, що прагнули до повного об’єднання з Великою революційною Україною, Рада Державних Секретарів звернулась до Директорії з пропозицією об’єднання двох Республік в одну Українську державу… Директорія охоче прийняла цю пропозицію, цілком згодившись з думкою провідників трудових галицьких мас…, що український народ по обидва боки Збруча має бути на віки однині злитий в одне ціле й разом боротися за свою долю».

Зважаючи на військово-політичну ситуацію, остаточне вирішення проблеми відклали. 1 грудня у Фастові між УНР і ЗУНР було підписано перший не тільки міждержавний, але й взагалі від початку Української національної революції, договір – «передвступний договір» «про маючу наступити злуку обох українських держав в одну державну одиницю». Статті угоди констатували, що ЗУНР заявляла про «непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою». З іншого боку, УНР проголошувала, що вона дає згоду «прийняти всю територію і населення Західно-Української Народньої Республіки як складову частину державної цілости в Українську Народну Республіку».

Урочиста акція святкування й проголошення Акта Злуки відбулася 22 січня 1919 р. на Софійській площі біля собору. На майдані зібралися тисячі жителів столиці, військові частини, духовенство Української православної церкви на чолі з архієпископом Агапітом і єпископами, які відслужили службу Божу, члени Директорії, уряду УНР та делегація ЗУНР.

***

5 вересня 2018 р. Верховна Рада України підтримала за основу та в цілому проект постанови № 8088 «Про проведення Всеукраїнської естафети єднання з нагоди 100-річчя проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки».

Відповідно до постанови у рамках підготовки та проведення заходів, зокрема, передбачається організація та проведення в усіх регіонах України вказаної естафети. Розпочалася вона 1 грудня 2018 року в місті Фастові Київської області, а завершиться 22 січня 2019 року у місті Києві на Софійській площі за участі представників усіх областей України, АР Крим, міст Києва та Севастополя. Також передбачається добудова вокзального комплексу станції Фастів з організацією Музею Соборності України.

Дух соборності, одвічне прагнення і державницько-національне піднесення українців жити, працювати і творити в єдиній Українській державі особливо цінні та важливі у наші дні, коли відстоюємо наші східні рубежі у боротьбі з московсько-російсько-путінським агресором, коли створена Православна Церква України, яка стала однією із 15-ти автокефальних помісних церков-дочок Константинопольської матері-церкви і котра отримала Томос (грамоту про визнання) від Вселенського патріарха Варфоломія.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!