Газета по-надвірнянськи
 

Історичний шлях до Дня Соборності України

25 січня 2019, 14:29 | Рубрика: Державність Версія для друку Версія для друку 383 переглядів

Під такою промовистою назвою 22 січня у залі засідань районної ради провели насичений переплітанням минулого і сьогодення діалог у форматі «круглого стола» з участю керівництва району і міста, учасників Революції Гідності, операції об`єднаних сил (ООС), школярів, ліцеїстів, істориків і краєзнавців, громадськості.

стіл

Значимості заходу надало урочисте внесення до залу Державного Прапора України, почесну варто коло якого несли вихованці Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату.

свяглпа

Координатор діалогу – викладач Надвірнянського коледжу НТУ, член НСЖУ Володимир Свягла – нагадав, що 22 січня 1919 р. біля храму Святої Софії у Києві відбулася вікопомна історична подія – проголошення Акта Злуки ЗУНР і УНР та процитував члена Директорії, професора Федора Швеця, який того знакового дня промовив:

«Однині з`єдналися в одне ціле століттями відірвані частини єдиної держави… Хай вічно живе єдина соборна Українська Народна Республіка!».

Акцентував також, що, на жаль, проблема соборності України не втрачає актуальності і нині, коли новітні Герої України захищають територіальну цілісність нашої держави на її східних рубежах.

Хвилиною мовчання вшанували пам`ять усіх полеглих борців за волю, незалежність та соборність України, у т. ч. перших загиблих активістів Євромайдану, Героїв України Сергія Нігояна та Михайла Жизневського. Тематику продовжив перегляд документального фільму «Злука. День Соборності України» про історичні події 100-річної давнини.

Тих історичних подій торкнувся у привітальній промові голова райдерж­адміністрації Олександр Кеніз, підкресливши, що століття тому збулася мрія українців, котрі віками прагнули до об`єднання, до утвердження Соборної Української Держави. Дуже довго до цього український народ ішов, але постійно якісь зовнішні чинники ставали на заваді. І сьогодні Росія хоче її розколоти, знищити, заблокувати вступ до Європи, але український народ, як і сто років тому, довів, що він – єдиний.

Голова районної ради Іван Гурмак побажав кожному своєю працею творити так історію, як її творили державні мужі сторіччя тому, не боялися об`єднати Схід і Захід України і заявити про єдину Українську Соборну, Незалежну Державу, яка хоче в Європі процвітати, змагатися за своє «місце під сонцем», ростити дітей на своїй, Богом даній, землі. Серед побажань – здобуття перемоги у боротьбі з російським агресором і взаєморозуміння, адже в єдності – сила народу.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович наголосив, що День Соборності знаменує одну з найбільших перемог нашого народу – возз`єднання на своїй землі в одну державу, визволення із неволі двох її частин – ЗУНР і УНР. Ідея соборності стала загальнонаціональною мрією, невід`ємною частиною національно-визвольного руху. Нагадав також трагічні події 2014-го, коли у День Соборності загинули перші активісти Революції Гідності, перші Герої Небесної Сотні. Незаперечною цінністю для нас залишається вільна, неподільна Українська держава.

Керівники району вручили почесну відзнаку районної ради «За заслуги перед Надвірнянщиною» : Богданові Березицькому – депутатові обласної ради ІІ скликання, голові районної ради ІІ скликання, голові РДА 1994-1997 років; Василеві Хабайлюку – депутатові обласної ради ІІІ скликання, голові районної ради ІІІ-IV скликань, депутатові районної ради VІ скликання; Романові Гончаруку – депутатові обласної ради ІІ, ІІІ скликань, голові РДА 1997-2002 років, депутату районної ради IV скликання; Зіновію Андрійовичу – Надвірнянському міському голові V, VI, VII скликань.

Подякував за нагороду і привітав учасників «круглого стола» із столітнім ювілеєм Соборності України Роман Гончарук, поділившись спогадами про дитинство у далекому Сибіру, де усі репресовані мріяли про свою державу, особливо молодь. На жаль, нині не всі молоді люди готові стати на захист Батьківщини, дехто ігнорує призов до лав ЗСУ. Адресував вітання і з нагоди отримання Томосу, згідно з яким створено Православну Церкву України.

Свою активну позицію продемонстрували учні Надвірнянського ліцею та інших закладів освіти. Зокрема, учениця Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Андріана Гаврилюк констатувала, що українці об`єднані не тільки актами, документами, законами, а й багатовіковими традиціями, культурою, прагненням до свободи та істо­рією. Український народ не здається під тиском агресорів. Школярі не тільки усвідомлюють цей факт, а й роблять свій внесок: вшановують воїнів та ветеранів АТО, проводять зустрічі, вечорниці, де ліплять вареники для наших захисників, організовують різні патріотичні акції, популяризують різдвяні традиції, українську музику і мистецтво.

Важливість діалогу у суспільстві означив учасник Революції Гідності Роман Молодій, особливо між різними поколіннями, адже молодь не завжди враховує досвід старших. Старше покоління, яке має свої догматичні засади, повинне також враховувати думку сучасної молоді. А загалом закликав усіх до позитиву, до фільтрування всебічної інформації.

Особливо щирими оплесками зустріли учасника бойових дій Дмитра Винниченка, який наголосив, що День Соборності нині для всіх важливий. Єднання – запорука гідної відсічі окупантам.

Своє бачення історичної події 1919-го висловили історики і краєзнавці. Зокрема, детально її прокоментував і проаналізував відомий історик, крає­знавець Михайло Семкіяш, назвавши революцію у Галичині національною, а на території східної України – соціальною і торкнувся причинних витоків, помилок, уроків. Закликав ЗМІ висвітлювати не тільки негативи, а й позитиви сьогодення, бо Україна має значний потенціал.

Знаний дослідник боротьби ОУН-УПА, історик Іван Кметюк назвав проголошений АКТ Злуки політичним і дещо формальним. Непорозуміння між лідерами привели до поразки. Події треба аналізувати правдиво. Нинішні лідери повинні враховувати історичні помилки і нести відповідальність за свої дії.

Член Національної спілки крає­знавців України Ігор Андруняк виокремив роль Січового Стрілецтва, Гуцульської республіки, закликав пишатися своїми національними героями та видатними краянами. Про події 1990-х років на шляху до Незалежності України розповів їх учасник, активний громадський діяч, голова районної «Просвіти» Богдан Березицький.

Про важливість освітнього та виховного процесу у контексті збереження і примноження ідеалів Соборності і неподільності України мовив начальник відділу освіти РДА, депутат районної ради Степан Северилов. Своїми роздумами поділилися й інші учасники «круглого стола», а учениця Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 Анастасія Рудик виконала гімн ОУН «Зродились ми великої години».

В унісон із тематикою спілкування, дискусіями і закликами промовців завершальним урочистим акордом прозвучав духовний гімн «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» у спільному виконанні хору РБК (керівник Ярема Павлик) та учасників «круглого стола».

Орися СПІВАК (текст), Василь ІВАСЮК (світлини) «Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!