- Народна Воля - http://volya.if.ua -

За мить до Різдва Україна отримала Томос і звільнилась від російського духовного рабства

Posted By Модератор On 11.01.2019 @ 13:34 In Духовність,Україна | No Comments

Україна відсвяткувала особливе Різдво, яке безперечно ввійде в історію. Адже вперше за багато років і навіть століть це відбулося в Автокефальній Помісній Православній Церкві, яка отримала самостійність і позбулася духовного московського рабства. Урочисте підписання Томосу відбулося в суботу, 5 січня, у соборі Святого Юрія – головному храмі Вселенського патріарха у Стамбулі (Константинополі).

томос [1]

Томос є грамотою про автокефалію. Його текст від руки написав іконописець та каліграф ієромонах Лука з монастиря Ксенофонт, що на Афоні. Документ виконано грецькою мовою, а його переклад поширила прес-служба адміністрації Президента України. У тексті зазначено, що цим Томосом «визнаємо та проголошуємо встановлену в межах території України Автокефальну церкву нашою духовною донькою та закликаємо всі світові Православні церкви визнавати її як сестру та згадувати під іменем «Святіша церква України».

Перед цим там відбувся молебень, в якому вперше взяв участь митрополит Київський та всієї України Епіфаній. Відтепер Православна Церква України входить до диптиху світового православ’я, як одна із 15-ти світових помісних церков і саме під таким числом її згадуватимуть у святкових Богослужіннях інші автокефальні церкви.

У церемонії підписання Томосу взяли участь представники світської влади з України – Президент Петро Порошенко, Голова Верховної Ради Андрій Парубій, третій Президент України Віктор Ющенко, міністр закордонних справ Павло Клімкін, міністр оборони Степан Полторак та інші члени української делегації.

Після виголошення промов у храмі на Фанарі зазвучала українська колядка «Нова радість стала». Її зворушливі слова у той момент сприймалися по-особливому, із підтекстом, адже збулася багаторічна мрія мільйонів українців. Як наголосив Петро Порошенко, «нарешті Господь послав нам Православну церкву України».

Уже зранку 6 січня (Вселенський патріархат, який живе за новоюліанським календарем, цього дня відзначав Богоявлення Господнє) у патріаршому храмі Святого Юрія у Стамбулі розпочалася церемонія вручення Томосу та Божественна літургія. І вже ввечері важливий історичний документ доправили літаком в Україну.

У тисячолітній Софії Київській, яка перебуває під охороною ЮНЕСКО, Богослужіння відбуваються лише у виняткових випадках. Різдво 2019-го безперечно належить до таких. Тож Різдвяну літургію 7 січня предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній звершував саме тут.

На Богослужінні – присутні Президент Петро Порошенко із дружиною та дітьми, Голова парламенту Андрій Парубій, міністри й духовенство (серед них можна було побачити і представників Московського патріархату). Оскільки вхід до храму обмежили, більшість вірян мала змогу спостерігати за священнодійством з екранів, встановлених на Софійській площі.

Тут, у соборі, представлено для огляду й сам Томос, доступ до якого був упродовж всього дня. Черга людей, які бажали побачити документ на власні очі, не зменшувалася аж до пізнього вечора.

Митрополит Епіфаній у підсумковому виступі зазначив, що це – перше Богослужіння у Софійському соборі після тривалої перерви.

«Попереду ще багато спільної праці задля зміцнення єдності. Найперше, маємо і надалі підносити молитви за церкву, за подолання ворожнечі і за примноження любові, також і ми самі маємо відкласти минулі протистояння, відчуження і ворожнечу. Тільки через прощення один одного ми можемо насправді утвердити єдину помісну автокефальну українську православну церкву», – наголосив предстоятель ПЦУ.

У свою чергу Петро Порошенко підкреслив, що отримання Україною Томоса залишиться в історії «в одному переліку з Володимировим Хрещенням і з проголошенням Незалежності» та що українці «розірвали останні пута, які пов`язували нас із Росією з її фантазіями про Україну як про канонічну територію Російської православної церкви».


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2019/01/za-myt-do-rizdva-ukrajina-otrymala-tomos-i-zvilnylas-vid-rosijskoho-duhovnoho-rabstva/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2019/01/томос.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.