Газета по-надвірнянськи
 

Епілепсія: міфи і правда

8 лютого 2019, 12:21 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 836 переглядів

Міф. На епілепсію хворіють з дитинства

Насправді. Ця хвороба може початися у будь-якому віці. Причому часто без найменших видимих причин. До розвитку епілепсії може призвести гостре порушення мозкового кровообігу (з наслідками інсульту пов’язані до чверті всіх випадків епілепсії у похилому віці), пухлина, судинне ураження головного мозку, черепно-мозкова травма, зловживання алкоголем.

Міф. Епілепсія – це напади

Насправді. Не завжди. У разі безсудомної форми епілептичних припадків тривають усього 5-20 секунд і часто залишаються непоміченими. Це нерідко перешкоджає своєчасній діагностиці цього захворювання. У разі інших типів нападів хворі можуть відчувати легке помутніння свідомості, нереальність того, що відбувається, дивні запахи, звуки, спалахи. Єдиний спосіб встановити істину – звернутися до досвідченого невролога і пройти обстеження, яке може включати енцефалографію, МРТ головного мозку.

Міф. Під час судомного нападу потрібно розтиснути зуби хворому, щоб запобігти западанню язика

Насправді. Робити цього не можна ні в якому разі, інакше можна серйозно травмувати хворого. Замість цього під час судомного нападу пацієнта треба повернути на бік, щоб він не захлинувся своєю слиною або блювотними масами. До речі, останнім часом лікарі просять пацієнтів з епілепсією вести щоденник своїх нападів, а родичів хворих – знімати напади на відео, завдяки чому можна оцінити перебіг хвороби і зрозуміти, допомагає пацієнтові призначене лікування чи ні.

Міф. Епілепсія невиліковна

Насправді. У 70% випадків протисудомні препарати, які потрібно приймати багато років, а іноді довічно, дозволяють хворим вести нормальний спосіб життя: вчитися, працювати, народжувати здорових дітей. Є форми хвороби, які минають самі собою, без жодного лікування. Але є, звичайно, і важкі різновиди епілепсії, що не піддаються медикаментозному лікуванню. У такому випадку хворому можуть призначити хірургічне лікування: видалення епілептогенного вогнища у головному мозку або установка спеціального пристрою – стимулятора блукаючого нерва, завдяки якому вдається придушити епілептичну активність.

Міф. Брати на роботу хворого на епілепсію небезпечно

Насправді. Через цю помилку постраждало чимало хворих на епілепсію, яким наявність цього діагнозу завадила під час вступу до вишу чи влаштування на роботу. У разі грамотного лікування більшість осіб, які страждають на це хронічне захворювання, особливих обмежень не потребують, за винятком важких форм епілепсії, які супроводжуються частими і важкими нападами. Але таких варіантів хвороби не так багато. Хоча, звичайно, робота з рухомими механізмами, водіння автомобіля, служба у поліції, у пожежних частинах та інші види діяльності, пов’язані з екстремальними умовами, нічними чергуваннями і стресами, хворим із будь-якою формою епілепсії протипоказані. Спровокувати напад епілепсії можуть: стрес; порушення режиму сну; мерехтіння світла для хворих на фоточутливу форму епілепсії; прийом деяких медикаментів; вірусні захворювання й інші інфекції; прийом алкоголю, бо в разі зниження його концентрації в крові підвищується ризик нападів, отже, цю концентрацію треба підвищувати. Тож таким хворим рекомендують повну відмову від алкоголю на все життя.

Іванна ДЕМ`ЯНЧУК,

лікар-невролог.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!