Газета по-надвірнянськи
 

Галина ВИННИК: «Позитиви інклюзивної освіти – очевидні»

8 лютого 2019, 12:50 | Рубрика: Освіта Версія для друку Версія для друку 664 переглядів

Нещодавно у столиці відбулася Всеукраїнська Рада з інклюзивної освіти за участі Президента України Петра Порошенка та голови його Фонду Марини Порошенко. Поділитися враженнями про це важливе для суспільства зібрання ми попросили т. в. о. директора Надвірнянського районного інклюзивно-ресурсного центру Надвірнянської районної ради Галину Винник, яка побувала на засіданні Ради у складі Івано-Франківської делегації.

Винник

– Галино Михайлівно, хто ще входив до складу делегації з Прикарпаття?

– Учасники делегації від нашої області – голова ОДА Олег Гончарук із дружиною Людмилою, директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА Віктор Кімакович, завідувач обласного центру підтримки інклюзивної освіти Галина Іваночко. Надвірнянщину разом зі мною представляла асистент учителя Білозоринської ЗОШ І-ІІ ст. Тетяна Кричовська. Відрадно, що п. Тетяна за активну співпрацю у соціалізації дітей з особливими освітніми потребами та цінний внесок у запровадження інклюзивної освіти в Україні отримала Подяку від дружини Президента України.

– Чи вдалось Вам почерпнути багато нового для збагачення свого професійного досвіду? Що найбільше запам`яталося?

– Перед початком засідання ми мали змогу ознайомитися із моделями приміщень, в яких створені доступні та якісні умови для дітей з особливими освітніми потребами (ООП) в інклюзивному сере-довищі, моделлю ресурсної кімнати, навчальними програмами і дидактичними матеріалами, проектами Медіатеки та «Арсеналу ідей».

Багато корисної інформації прозвучало і під час обговорення таких питань: про динаміку розвитку інклюзивної освіти в районах із 2016 по 2018 роки із зазначенням статистичних даних закладів дошкільної та загальної середньої освіти, професійної технічної та позашкільної освіти; розумне пристосування навчальних приміщень, наявність медіатек, ресурсних кімнат (відповідно до принципів універсального дизайну); підготовку/навчання фахівців, які працюють із дітьми з особливими освітніми потребами; співпрацю з громадськими організаціями та батьківськими об`єднаннями, котрі опікуються такими дітьми та ін.

– Які найбільші позитиви інклюзивного навчання можете виокремити?

– Завдяки реформі у галузі освіти та реалізації Програми впровадження інклюзивної освіти в Україні більше 14 тисяч українських дітлахів з особливими освітніми потребами можуть відвідувати заклади дошкільної та загальної середньої освіти з іншими дітьми. На цьому наголосив Президент України, зазначивши, що інклюзія посідає важливе місце серед досягнень за останні роки, таких як реформована армія, безвізовий режим, захист української ідентичності й української мови, духовна незалежність країни та єдина Українська Православна Церква. «Діти з особливими потребами мають змогу змалечку інтегруватися у нормальне життя. Вони стають єдиною командою, в якій кожен може розраховувати на точне розуміння дітей, на підтримку однокласників, учителів і батьків – не лише своїх», – наголосив Президент, і ми з цими твердженнями абсолютно солідарні.

– Деталізуйте, будь ласка, у контексті Надвірнянщини…

– Інклюзивне навчання у закладах освіти Надвірнянського району для дітей з ООП впроваджене з 2012 року. У Пасічнянській ЗОШ І-ІІІ ст. уперше в районі й області організований інклюзивний клас. Навчання дитини у такому класі дає позитивні результати у питанні соціалізації та адаптації до освітнього середовища. Діти з особливими потребами, нарешті, навчаються у класах із своїми ровесниками. Вони разом ростуть, разом спілкуються, вони змалечку інтегруються у звичайне життя.

За останні роки кількість інклюзивних класів у закладах освіти району істотно збільшилася. У 2017-2018 навчальному році у районі організували навчання за інклюзивною формою в 12-ти класах, а цьогоріч – у 30 класах, в яких навчаються 32 дитини з ООП. Крім того, у 2018- 2019 н. р. укомплектовано чотири інклюзивні групи у закладах дошкільної освіти району: ДНЗ «Вогник», ДНЗ «Берізка», ДНЗ «Малинка» (с. Гвізд).

Щорічно на кожну дитину в інклюзивному класі держава виділяє 22,5 тис. грн. на оплату фахівцям, які проводять корекційно-розвиткові заняття, та на придбання корекційного і дидактичного обладнання відповідно до кожної нозології. Асистент учителя й вихователя, який працює в інклюзивному класі або групі, здійснює особистісно-орієнтований підхід до навчання дитини, веде спостереження, допомагає у навчанні та соціалізації дитини з ООП у шкільному колективі.

У Надвірнянському районі уже рік створена комунальна установа «Надвірнянський районний інклюзивно-ресурсний центр Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області». У центрі працюють корекційні педагоги: практичні психологи, вчитель-дефектолог, вчителі-логопеди. Фахівці центру проводять комплекс-ну оцінку розвитку дітей з особливими освітніми потребами, надають психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям віком від 2 до 18 років , які навчаються в закладах дошкільної та загальної середньої освіти та не отримують відповідної допомоги.

Орися СПІВАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!