Газета по-надвірнянськи
 

Наш обов`язок – молитися і пам`ятати

8 лютого 2019, 12:43 | Рубрика: Пам`ять і шана Версія для друку Версія для друку 48 переглядів

У неділю, 30 січня, на свято Собору Івана Хрестителя, у церкві святого Миколая села Гвізд о. Микола Гаврилюк відправив панахиду за душі розстріляних німецькими окупантами 10 людей у роки Другої світової війни.

Це сталося через те, що у селі диверсанти-енкаведисти вбили офіцера СС Івана Кепещука, який приїхав у відпустку з німецької армії. У той час важко було знати правду, якщо б німці не допитали місцевих жителів, задіяних у цій справі. Ці люди, знаючи про російських диверсантів, не повідомили про них ні повстанців УПА, ні партизанів, ні німців. А то діяли чотири військовослужбовці-диверсанти зі зброєю, автоматами і кулеметом. Вони проживали у Млинах, а також у Надвірній біля теперішньої греко-католицької резиденції. У Гвозді дислокувалася боївка СБ УПА, а також відділ УПА із Березівки, який відповідав за безпеку села.. І якщо би вояки УПА знали про диверсантів радянських, то дали б їм гідну відсіч.

Москалі тут з`явилися недаремно. Якраз на цьому напрямку готувався наступ червоних військ на німців через Гвізд, Молодків, Маркову, Маняву. Через ущелину, де водоспад, вони мали перейти на Закарпаття. Це показали бої на околицях Млинів. То були добре побудовані оборонні споруди, бункери.

Коли москалі другим боком прорвалися до Маняви, то відбувся між ними бій, після якого москалі зрозуміли, що тут без великих втрат не обійдеться. Бій тривав усього 20 хвилин і полк москалів упівці знищили повністю.. Тут простріляний кожний метр землі. За словами ветерана УПА Дмитра Верхоляка, червоноармійці пішли іншим боком.

Іван Кепещук мав звання молодшого лейтенанта СС. Німці готували таких людей для дивізії СС «Галичина», а наші – для загонів УПА, використовуючи зв`язки «мельниківців». Зрозуміло, якщо б Іван Кепещук знав про червоних озброєних окупантів, то він не пішов би туди один.

Москалі знищили бойового офіцера, який міг прислужитися Україні, а також 10 чоловік, котрих взяли із в`язниці. Водночас тоді німці також багато заарештували тих, котрі належали до ОУН, а також свідомих патріотів. Але, хто б це не був, це – наші люди і за них потрібно молитися і пам`ятати.

Ярослав САХАРЧУК,

с. Гвізд.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!