Газета по-надвірнянськи
 

Ще півроку, щоб укласти декларацію

1 лютого 2019, 12:48 | Рубрика: Акцент, Здоров`я Версія для друку Версія для друку 130 переглядів

Запрацює програма «Безоплатна діагностика»

Рішенням ХХ сесії районної ради від 21 червня 2018 р. створено комунальне підприємство «Надвірнянський некомерційний центр первинної медичної допомоги Надвірнянської районної ради» (КП «ННЦПМД»). До нього ввійшли: відділення загальної практики №1 (педіатричне) на базі дитячої поліклініки, відділення загальної практики №2 (терапевтичне) на базі районної поліклініки, сімейні амбулаторії сіл Бистриця, Зелена, Пасічна, Білі Ослави, Парище, Тисменичани та селища Битків, а також 16 підпорядкованих їм фельдшерсько-акушерських пунктів.

декларація

Очолювати комунальне підприємство районної ради сесійним рішенням від 14 грудня 2018 р. призначено екс-заступника головного лікаря центральної районної лікарні Емілію Сем`янів.

Спеціально для читачів часопису «Н. В.» директор КП «ННЦПМД» розповідає про основні моменти реформаторських процесів первинної ланки медичної допомоги, виокремивши найсуттєвіші деталі, на що варто звернути увагу жителям згаданих населених пунктів.

– Уже понад 33 відсотки (27 тисяч краян) обрали свого сімейного лікаря, – зазначає Емілія Сем`янів. – А це означає, що всі вони як потенційні пацієнти можуть розраховувати на безоплатні медичні послуги. Передусім, це спостереження сімейного лікаря (чи терапевта, педіатра)за здоров’ям пацієнта, діагностика та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів . Водночас сімейний лікар може виписувати рецепти на ліки, у т.ч. за програмою «Доступні ліки», видавати різноманітні медичні довідки щодо стану здоров`я і, звичайно, листки непрацездатності для працюючих. Також сімейний лікар скеровує до профільних спеціалістів і для пацієнтів така консультація також буде безкоштовна, бо за неї з 1 липня ц. р. платитиме Національна служба здоров`я України (НСЗУ). Без направлення від сімейного лікаря пацієнт може за бажанням звернутись до вузького спеціаліста, проте послуга стане платною. Крім того, лікар «первинки» може призначити безкоштовно 8 базових лабораторних та інструментальних досліджень, проводити вакцинацію за календарем щеплень, а також профілактичні медичні огляди для груп ризику 7 захворювань (щороку – цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз; один раз на 2 роки – рак молочної залози; один раз на 1-2 роки, залежно від факторів ризику – гіпертонічна хвороба й інші серцево-судинні захворювання у жінок 50 років і ст. та чоловіків 40 років і ст.) .

Як відомо, сума базового річного тарифу на оплату первинної медичної допомоги для однієї людини складає 370 грн. Емілія Сем`янів роз`яснює, що це – мінімальна ставка, яка множиться на віковий коефіцієнт і кількість пацієнтів, які підписали декларації. Так формується бюджет закладу. Кошти з НСЗУ надходять щомісячно з розрахунку за станом на перше число місяця. Адже на ці гроші пацієнтові забезпечують задекларований перелік послуг, а медикам КП – їхню професійну діяльність. До сімейного лікаря пацієнти можуть звертатися стільки разів, скільки вважають за потрібне, бо це аж ніяк не впливає на ставку за обслуговування.

Емілія Сем`янів нагадує, що приписна кампанія «Обери свого лікаря» триває до 30 червня 2019 року. Тобто, якщо людина вже у нинішньому, 2019-ому, ще не має декларації із сімейним лікарем, їй все ж гарантована безкоштовна первинна медична допомога ще на півроку. У цьогоріччі, як зауважила очільниця КП, сімейні лікарі, терапевти і педіатри можуть укладати декларації з більшою від рекомендованої кількості пацієнтів, та фінансування із збільшенням пацієнтів зменшуватиметься. Діють понижуючі коефіцієнти, зокрема, при перевищенні ліміту понад 10%.  

Тому Емілія Сем`янів рекомендує краянам не відкладати підписання декларації із сімейним лікарем. Для цього треба звернутися до лікаря (сімейного, терапевта чи педіатра) обраного лікувального закладу, взявши з собою паспорт, ідентифікаційний код, для дітей до 14 років потрібні документи одного з батьків та свідоцтво про народження, й обов`язково мобільний телефон.

Ще однією вагомою підставою не відкладати укладення декларації Емілія Сем`янів вважає введення у дію із 1 липня ц. р. програми «Безоплатна діагностика». У програму ввійдуть 12 аналізів, 5 видів рентгенобстежень і мамографія, 6 видів УЗД і ехографія серця, дослідження новоутворень, а також 6 ендоскопічних операцій одного дня. Тобто можна безплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджені види онкології у чоловіків і жінок.

Заклади, приєднані до такої програми, матимуть на дверях наліпки «Безоплатна діагностика». Відповідну угоду медзаклад має укласти з Національною службою здоров’я. Заяви на договори НСЗУ почне приймати у квітні ц. р.

Крім того, у 2019 році з‘являться електронні медичні картки, електронні рецепти за програмою «Доступні ліки» та електронні скерування на діагностику.

І в об`єднаних громадах – не відстають

Головний лікар комунального некомерційного підприємства Переріслянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Переріслянської сільської ради ОТГ Іванна Василівна Гурмак поінформувала, що в очолюваному нею колективів працюють троє сімейних лікарів, з якими (за станом на 29 січня ц. р.) укладено 1380 декларацій, а також 28 медсестер, 4 санітарки і водій.

Безпосередньо з Іванною Гурмак, яка водночас має 0,5 окладу сімейного лікаря, декларацію підписали 970 людей.

Своє здоров`я переріслянським лікарям довірили не тільки жителі об`єднаної громади із Гаврилівки, Волосова, Фитькова, Переросля, але й тих населених пунктів, що не ввійшли до ОТГ: Красної, Назавизова, Камінного, Цуцилова та Надвірної.

– Очікуємо вже перші надходження коштів від Національної служби здоров`я, з якою Переріслянська амбулаторія уклала прямий договір, – мовила Іванна Гурмак, додавши, що заодно в ОТГ тісно співпрацюють і з Надвірнянською центральною райлікарнею та департаментом охорони здоров`я облдержадміністрації.

Комунальне підприємство «Делятинський некомерційний центр первинної медико-санітарної допомоги Делятинської селищної ради ОТГ» очолила Світлана Богданівна Ковальчишин. Делятинські лікарі обслуговують 17050 жителів самого містечка, Чорного Потоку, Заріччя, Чорних Ослав. За словами головного лікаря, підписано 60 відсотків декларацій (9 тисяч). У комунальному підприємстві трудяться два терапевти, стільки ж педіатрів, п`ять сімейних лікарів і тридцять медсестер та санітарок.

Медичний заклад Делятинської селищної ради ОТГ – один із перших (торік восени) у Надвірнянщині уклав договір із Національною службою здоров`я і вже отримує фінансування.

Як уточнила Світлана Ковальчишин, зарплата лікарів відчутно зросла: при 30-40 відс. від укладених декларацій на одного лікаря – вдвічі.

Понад 9620 жителів Ланчинської ОТГ обрали собі сімейного лікаря, зазначає головний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Ланчинської селищної ради ОТГ» Ірина Валентинівна Тодорів.

Цей комунальний заклад ОТГ ввійшов у «десятку» підприємств області і єдиний у районі, до структури якого увійшла ще й вторинна медична допомога.

– Адже для цього у нас наявні всі умови, – наголошує Ірина Тодорів. – Крім первинної ланки, в якій працюють чотири сімейні лікарі, два терапевти і три педіатри, вторинну меддопомогу об`єднаній територіальній громаді надають вузькі спеціалісти: хірург, лор, акушер-гінеколог, рентгенолог, стоматолог. Функціонують також УЗД, фізкабінети, лабораторія.

Для фінансування відкрили два рахунки. Первинна ланка отримуватиме кошти від Національної служби здоров`я, вторинна – субвенцію із Державного бюджету.

У другому півріччі ц. р. плануємо і «вторинку» перевести на фінансування з Нацслужби здоров`я за надані медичні послуги, ділиться перспективою розвит-ку медицини у Ланчинській ОТГ Ірина Тодорів і наголошує, що налагодженню ефективної діяльності ланчинських медиків дієво сприяє Ланчинська селищна рада ОТГ на чолі з керівником Володимиром Поповичем. – У нас склалися ділові взаємостосунки із селищною радою об`єднаної громади, де завжди розуміють і відгукуються на наші потреби, за що ми щиро вдячні, – підкреслила Ірина Тодорів.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!