Газета по-надвірнянськи
 

Стати патронатним вихователем

22 лютого 2019, 13:12 | Рубрика: Суспільство Версія для друку Версія для друку 116 переглядів

Відповідними Законами України запроваджено наставництво над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, які проживають у державних закладах опіки. Розповісти про мету цих нововведень та відповісти на інші питання ми попросили директора Надвірнянського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (РЦСССДМ) Назарія ГЛУХАНЮКА.

– Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потребує захисту, у сім’ї патронатного вихователя та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування, – зазначив очільник РЦСССДМ.

– Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини і прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.

– Хто такий патронатний вихователь і діти яких категорій можуть бути влаштовані під патронат?

– Патронатний вихователь – особа, яка на професійній основі здійснює догляд, виховання і розвиток дитини/дітей, влаштованої/них в її сім’ю. До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти: новонароджені, залишені у пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі; підкинуті, знайдені; безпритульні; діти з сімей, в яких існує загроза їхньому життю і здоров‘ю та які зазнали насильства, жорстокого поводження; діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні; переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій у зоні АТО; інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватися про них.

Одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовують виключно дітей (незалежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або які до цього проживали в одній родині.

До сім’ї патронатних вихователів можна влаштувати дітей віком від народження до 18 років, а старші 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди і згоди патронатних вихователів.

Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначають відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини і не повинен перевищувати 3-х місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом можуть подовжити, однак загалом не більшим за 6 місяців.

– Чи кожен охочий може стати патронатним вихователем?

– Не кожен. Громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; є житло (власне, орендоване чи на правах користування); не мають судимості; стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд і виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю. Також вони повинні зібрати і надати відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі; пройти навчання й отримати довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

Зауважу, що патронатні вихователі забезпечують догляд, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в такій сім’ї; соціально-педагогічну підтримку і сприяють медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини; створюють умови для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди її життю і здоров’ю; готують дитину до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

– Отже, на патронатних вихователів покладено певні права…

– Безперечно. Вони мають право брати участь у розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю та індивідуального плану її захисту; отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини; визначати форми і методи її виховання і розвитку; отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини; супервізію і професійну підтримку.

Патронатні вихователі персонально відповідають за життя і збереження здоров’я дитини; дотримуються конфіденційної інформації про неї та її батьків, а також вимог договору про влаштування дитини.

– Краянам цікаво дізнатися чи вже існують сім’ї патронатних вихователів на Прикарпатті?

– Послуга патронату над дитиною вперше запроваджена програмою Партнерством «Кожній дитині» у 2009 році. На сьогодні в нашій області створено одну сім’ю патронатного вихователя у Косівському районі, куди вже влаштовано одну дитину.

Патронатні вихователі отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг і кошти на утримання дітей відповідно до їхнього віку й кількості. Їм виплачують зарплату в розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (на сьогодні – 9605 грн.), у разі, коли у сім’ю патронатного вихователя влаштовують дитину до одного року, дитину з інвалідністю, де одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину. Крім того, виплачують соціальну допомогу на дитину – двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на місяць ( на сьогодні для дітей до 6 років – 3252 грн., від 6 до 18 років – 4054 грн.). Таку допомогу виплачують на кожну влаштовану в сім’ю патронатного вихователя дитину і використовують для забезпечення повноцінного харчування, виховання та розвитку дитини відповідно до її потреб.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!