Газета по-надвірнянськи
 

Зіновій АНДРІЙОВИЧ: «НКРЕКП відкрила ще один внутрішній фронт боротьби і знущання над громадами…»

1 лютого 2019, 13:08 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 87 переглядів

У вівторок, 29 січня ц. р., Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович зустрівся із журналістами районних ЗМІ з приводу наближення реального житлово-економічного колапсу. Поінформував також про збори уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Івано-Франківського відділення Асоціацій міст України, в яких брав участь 24 січня.

Під час зустрічі обговорили питання проблем органів місцевого самоврядування, зокрема, на ринку електроенергії, а також комплексного вирішення нагальних проблем підприємств ЖКГ і можливість безперебійно отримувати ними електроенергію за передбачуваними тарифами.

Як зазначив міський голова Зіновій Андрійович, НКРЕКП, як державний колегіальний регулятор енергетичного сектору, підпорядкований Президенту України та підзвітний Верхов-ній Раді України, відповідно до своїх функцій має приймати економічно обґрунтовані рішення, спрямовані на збалансування інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави. Але протягом останніх кількох років приймають постанови, які лише ускладнюють життя громад. «З 2015 року в Україні відкрився ще один внутрішній фронт боротьби і знущання НКРЕКП над органами місцевого самоврядування, – обурився Зіновій Андрійович. – Перейшовши межу здорового глузду, лобіюючи виключно окремі бізнес-інтереси за рахунок суспільного добробуту під гаслом реформ, грабуючи пересічних українців задля збагачення олігархів, НКРЕКП штампує ганебні постанови, які йдуть не назустріч громадам, а в першу чергу на відмивання коштів платників податків».

Із 28 грудня 2015 р. згідно з Постановою № 3141 коефіцієнт до загального тарифу на електроенергію, який використовують для зовнішнього освітлення, зріс у 2,4 рази, що вартувало міському бюджету м. Надвірна більше 500 тис. грн. У подальшому згідно з Постановами №2210 та №2358 з 1 січня 2017 р. відмінено понижуючий коефіцієнт та прирівняно тариф для вуличного освітлення до ринкового, тобто до оптово-роздрібного тарифу, який використовують для промислових підприємств, бюджетних установ та інших споживачів: вартість електроенергії збільшилась фактично у 5 разів і становила 2,43 грн. за 1 кВт. Для м. Надвірна це коштувало 1,2 млн. грн., а в межах Івано-Франківської області – це додаткові понад 30 млн. грн.

Наприкінці 2018 р. НКРЕКП зробила ще один «подарунок» для місцевих громад: прийняттям чергової постанови повністю відмінила тарифні коефіцієнти, нічний трьохзонний облік, через що у міському бюджеті м. Надвірна на 2019 рік необхідно додатково відшукати близько 1,5 млн. грн., щоб місто не відключати від зовнішнього освітлення.

Через непрозорість і корумпованість тарифної політики НКРЕКП деякі населені пункти не в змозі віднайти цих додаткових коштів, вже сьогодні відмовились від вуличного освітлення і, як наслідок, може погіршиться криміногенна ситуація, зросте злочинність та соціальна напруга у суспільстві.

Останньою «критичною точкою» стала нова реформа ринку електроенергії: через відсутність прозорих «правил гри» більшість підприємств житлово-комунального господарства не змогли укласти угоди та залишилися без необхідного постачання електричної енергії або ж отримують її на 20-25% дорожче.

Комунальні підприємства, у т. ч. і «Надвірнаводоканал», у грудні 2018 року мали тариф 2,91 грн. з ПДВ, а з 1 січня 2019 року – діятиме тариф, як мінімум 2,60 грн. із ПДВ плюс 0,97коп. за 1 кВт. за розподіл електроенергії, у разі, якщо тендер повторно не відбудеться і договір укладуть із постачальником «останньої надії», що на 22,7% більше. Варто зазначити, що до 01.01.2019 р. комунальні підприємства користувалися трьохзонним тарифом, який у зв’язку з прийняттям Закону України «Про ринок електричної енергії» припинив свою дію. Відміна цього тарифу для більшості водоканалів суттєво збільшить витрати на електроенергію, яку затрачають на підйом і транспортування води, що у свою чергу може призвести до коригування тарифу до економічно-обґрунтованого.

Крім того, фінансово-еконо-мічна ситуація підприємств житлово-комунального господарства, особливо водоканалів Івано-Франківської області нині є нестабільною ще й тому, що Міністерство фінансів України всупереч вимогам чинного законодавства не прийняло рішення про перерахування субвенції з Державного бюджету України за 2017 рік на погашення різниці між фактичною вартістю централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води і водовідведення.

Через тривалість процедур, коригування тарифів підприємства зазнають збитків, які фактично неможливо відшкодувати. У кінцевому результаті величезні навантаження лягають на місцеві бюджети, що у свою чергу знижує рівень соціальних видатків. Ситуація може ускладнитися у липні 2019 року, коли Закон вступить у дію повністю. Звичайно, негативи від постанов НКРЕКП не можуть не позначитися і на фінансово-економічній ситуації підприємств ЖКГ. На зборах уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, які відбулись 24 січня цього року, прийнято звернення до вищого керівництва держави щодо невідкладного прийняття законопроекту №9406, який дозволить уникнути колапсу, адже пропонує комплексне вирішення нагальних проблем підприємств ЖКГ і, зокрема, можливість безперебійно отримувати ними електроенергію за передбачуваними тарифами.

Зіновій Андрійович як досвідчений очільник органу місцевого самоврядування чітко усвідомлює, що на окреслену проблемну ситуацію необхідно реагувати максимально швидко й оперативно вживати заходів, щоб місто й надалі «сяяло вогнями» вуличного освітлення і жителі міста залишались забезпечені цілодобовим водопостачанням, водовідведенням та іншими послугами. Тому того ж дня виїхав до столиці для зустрічей із керівництвом НКРЕКП та Асоціації міст України, під час яких обговорять згадану ситуацію. На початку лютого планують ще одну зустріч представників Асоціації міст України, міських голів із Прем’єр-міністром України у м. Київ щодо проблемних питань сфери житлово-комунальних послуг.

Про підсумки і результати цих зустрічей читайте в наступних випусках газети «Народна Воля».

Інф. Надвірнянської

міської ради.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!