Газета по-надвірнянськи
 

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет

22 лютого 2019, 12:56 | Рубрика: Ситуація Версія для друку Версія для друку 82 переглядів

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Маштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Це – не лише результат інформаційної війни, в якій ми програємо російському агресору. Це – результат діяльності українських чиновників і політиків, які ведуть до знищення друкованої суспільно-політичної преси в Україні.

За п’ять останніх років тарифи на передплату й доставку періодики зросли в 4 рази. Це набагато перевищує індекс інфляції, тобто всі розумні межі. У кілька разів подорожчали друкарські послуги, підвищилися комунальні тарифи, а отже, зріс обсяг витрат, що вплинуло на вартість видань. Нині для багатьох газети стали недоступними.

Минулий рік був важким випробуванням для преси. Загальний передплатний тираж газет і журналів знову впав. І місцеві, і центральні газети стали заручниками «Укрпошти». Закриття поштових відділень у селах, постійне підвищення тарифів, скорочення листонош, зміна в односторонньому порядку маршрутів і графіку доставки робить газети залежними від пошти, а не від читача. В Україні зникають щоденні видання. Навіть щотижневики потрапляють до читача раз на 2-3 тижні.

Як наслідок, друковане слово стає дедалі менш доступним жителям глибинки. А село без пошти, без листоноші, без свіжої газети практично сліпе й глухе. Не спроможні повноцінно розвиватися без друкованих ЗМІ міста і райони, новостворені об’єднані громади. І все це – наслідки політики поштового монополіста.

Національна спілка журналістів України і редактори понад 120 газет висловили недовіру генеральному директору «Укрпошти». На наше переконання, дальше перебування пана Смілянського в кріслі керівника «Укрпошти» призведе до занепаду друкованих засобів масової інформації.

Ще один чинник, який істотно вплинув на ситуацію в інформаційному полі країни, – реформування державних і комунальних медіа. Цей трирічний процес мав би завершитися 1 січня 2019 року.

Але центральна влада не забезпечила передбаченої законодавством адресної підтримки реформованих ЗМІ. І ця бездіяльність фактично дискредитує ідею роздержавлення, не дає змоги реформованим газетам розвиватися, примушує виживати без державної підтримки та коштів передплатників, які не віддає «Укрпошта».

З економічних причин скорочуються або закриваються традиційні мережі роздрібної торгівлі пресою, не витримують навантаження з оплати за землю, перереєстрацію, виплати мінімальної зарплати кіоскерам тощо. У багатьох європейських країнах встановлено пільги для таких мереж, щоб вони могли реалізовувати пресу. У нас, на жаль, умови лише погіршуються.

Ми поділяємо ідею незалежності медіа та їхнього служіння інтересам суспільства, а не інтересам чиновників чи політиків. Ми знаємо свого читача багато років. Знаємо краще, ніж будь-хто з представників влади. Але нині більшість друкованих медіа економічно слабкі, їм надзвичайно складно самостійно виживати лише завдяки передплаті, рекламі та продажу тиражу.

Враховуючи висловлені пропозиції, учасники наради вирішили:

І. Рекомендувати уряду України:

1) розглянути на своєму засіданні питання про реформування АТ «Укрпошта» та його вплив на доступність громадян до поштових послуг, на функціонування друкованих ЗМІ України;

2) невідкладно втрутитися в ситуацію непроведення фінансових розрахунків АТ «Укрпошта» з редакціями друкованих ЗМІ (переказ коштів за передплату преси на 2019 рік);

3) розглянути питання щодо невідповідності генерального директора АТ «Укрпошта» Ігоря Смілянського займаній посаді;

4) розробити і схвалити цільову програму державної підтримки друкованої преси в Україні – за зразком аналогічних моделей підтримки друкованих ЗМІ в європейських країнах;

5) забезпечити розробку аналогічних цільових програм для кожної області, з виділенням коштів на підтримку друкованих ЗМІ для підвищення професійного рівня і конкурентоздатності на ринку;

6) розробити, прийняти та передбачити фінансування цільової державної програми на 2019-2021 рр., спрямованої на відновлення виробництва українського газетного паперу;

7) скасувати державне мито та ПДВ на газетний папір імпортного виробництва як стратегічно важливу продукцію;

8) накласти мораторій на закриття поштових відділень і скорочення персоналу «Укрпошти»;

9) призначити незалежний аудит поштових тарифів на передплату й доставку періодичної преси, створивши комісію і включивши до її складу представників Національної спілки журналістів України, Рахункової палати, редакцій друкованих ЗМІ, правоохоронних органів, депутатів різних рівнів. Забезпечити у подальшому перегляд тарифів на приймання і доставку друкованих ЗМІ за передплатою на рівень не вищий від індексу інфляції;

10) внести зміни до Державного бюджету на 2019 рік, виділивши кошти на реалізацію цільової одноразової фінансової допомоги реформованим друкованим ЗМІ, як це передбачено Законом України «Про реформування комунальних та державних ЗМІ в Україні»;

11) передбачити в Державному бюджеті на 2019 рік у межах фінансування Міністерства інформаційної політики кошти для часткової компенсації видавцям витрат на доставку періодичних видань за передплатою;

12) надати державне сприяння для збереження мереж реалізації преси;

13) забезпечити виконання положення законодавства про окремі тарифи на доставку періодичних видань у Донецькій та Луганській областях.

ІІ. Підтримати вимогу перед Наглядовою радою АТ «Укрпошта» про відставку генерального директора І. Смілянського.

III. Утворити робочу групу – Раду редакторів – у складі: Голуб О. О. (Харків); Григоренко К. О. (Харківська область); Курпіль С. В. («Високий замок», Львів); Томіленко С. А. (голова НСЖУ); Човган О. Ю. («RIA», Вінниця); Яцкевич В. М. («ЕХО», Житомир); і доручити їй представляти інтереси учасників наради під час заходів з реалізації прийнятих пропозицій і вимог, підготовки необхідних документів та проведення консультацій.

Ці заходи, на наше переконання, збережуть для читача високоякісну пресу і допоможуть громадянам мати реальну, а не викривлену картину подій.

м. Київ, 12 лютого 2019 р.

***

Подаючи таку не вельми оптимістичну інформацію про діяльність «Укрпошти», редакція «Народної Волі» аж ніяк не переслідує мети згустити фарби для наших читачів і передплатників щодо нинішньої проблемної ситуації з українською пресою. Ми сповнені твердою вірою і переконаністю, що українська преса, передусім, місцеві друковані періодичні видання, більшість з яких у нинішньому році уже виходять як реформовані згідно із Законом «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», засновниками яких стали працівники чинних редакцій, мають надійний запас творчого потенціалу і національно-державницької позиції щодо гарантування українцям доступу до преси, зокрема, місцевої. І за це варто поборотися як журналістам, так і читачам – справжнім нашим багаторічним шанувальникам. Направду, друковане слово, зокрема, і «Народної Волі» має стати гарантією і можливістю кожного краянина мати доступ до інформації, до обміну думками, до покращення нашого суспільного, економічного, екологічного, пізнавального, історичного і національного буття. І в цьому «Народна Воля», яка майже уже три десятиліття на інформаційному ринку України, є і буде Вашим надійним партнером, порадником і прихильником. Впевнені, що такими почуттями, взаєморозумінням і взаємопідтримкою сповнені серця наших постійних багаторічних, а також нових шанувальників. Ото ж є для чого і для кого жити і трудитися!

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!