Газета по-надвірнянськи
 

Іван Гурмак про рік роботи в умовах неоголошеної війни, впровадження реформ та результати злагодженої співпраці рад усіх рівнів

1 березня 2019, 13:53 | Рубрика: У районній раді Версія для друку Версія для друку 114 переглядів

Районна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси громади району. З початком року кожен керівник звітує про діяльність своєї роботи за минулий рік. До вашої уваги інтерв’ю голови Надвірнянської районної ради Івана Миколайовича Гурмака. Що вдалося виконати з обіцяного, читайте далі.

Гурмак

– Іване Миколайовичу, минуло три роки з того часу, як Вам довірили посаду голови Надвірнянської районної ради. Отож, якими пріоритетами керувалася районна рада та які основні питання порушували під час засідань у 2018 році?

– На посаді голови районної ради моїм пріоритетним завданням є виправдати дану мені довіру, мобілізувати роботу виконавчого апарату та консолідувати зусилля депутатського корпусу на прийняття важливих для району рішень.

Вважаю, що сила рад усіх рівнів у їх єдності, взаєморозумінні та підтримці. Для мене особисто й для депутатського корпусу районної ради сьомого скликання це непрості роки роботи. Враховуючи те, що Україна перебуває у стані неоголошеної війни з Московією, в державі відбуваються й інші важливі події, зокрема, впровадження медичної та освітньої реформ, реформи адміністративно-територіального устрою. Економічна і політична ситуація в державі бажає кращого. Однак завдання кожного з нас – працювати злагоджено, обдумано, відстоюючи, у першу чергу, інтереси жителів району та інтереси української нації. Виходячи з результатів роботи районної ради, депутати районної ради все ж зуміли спрацювати так, щоб отримати позитивні зрушення у вирішенні багатьох соціально-економічних питань.

Зупинюся на головному. Протягом 2018 року я як голова районної ради скликав 7 сесій районної ради, з них дві позачергові: двадцять перша сесія з приводу реорганізації Надвірнянської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області шляхом   перетворення у комунальний заклад загальної середньої освіти «Надвірнянська гімназія № 5 Надвірнянської районної ради Івано-Франківської області», а двадцять третя з приводу звернення районної ради до Президента України щодо негайного скасування постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ для населення. У межах повноважень районної ради на 7 пленарних засіданнях розглянуто 152 питання.

Відображаючи прагнення жителів району до розбудови національної держави, враховуючи настрої та патріотичні почуття громад району, районна рада відстоювала демократичні здобутки, права і свободи жителів району, ставала на захист україномовного музичного контенту, інституції сім’ї, історичної справедливості щодо надання звання Героя України Степану Бандері та Роману Шухевичу. З цих питань на сесіях районної ради приймали цілий ряд звернень до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших центральних та місцевих органів державної влади. Звернення районної ради стосувалися також необхідності проведення капітального ремонту доріг у районі, необхідності збереження лісових ресурсів та інших важливих питань життєдіяльності району.

За звітний період Надвірнянська районна рада працювала згідно з планом роботи, у межах Конституції України, чітко дотримуючись повноважень та норм, що передбачені чинним законодавством та Регламентом роботи районної ради.

Особливу роль під час сесій районної ради займають депутатські запити та звернення, що свідчить про бажання депутатів районної ради відстоювати інтереси виборців, розв’язувати найбільш гострі та невідкладні проблеми району. У 2018 році подано 49 депутатських запитів, що стосуються наступних проблем: ремонту доріг та мостів, матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів району, пасажирських перевезень, газифікації населених пунктів, утилізації твердих побутових відходів, соціального захисту. Основною причиною невиконання частини депутатських запитів є відсутність фінансування.

– Чи можете назвати 2018 рік – роком виконаних обіцянок? Які основні досягнення депутатського корпусу чи особисто Ваші, як голови районної ради, можете відзначити?

– Одним із значних досягнень та виконаних обіцянок 2018 року є будівництво та запуск автономної газової котельні, яка обслуговує Надвірнянські школи № 1 та № 2. З районного бюджету на будівництво цієї котельні профінансовано 1 млн. 800 тис. грн. Така необхідність виникла через щорічний «тепловий шантаж», що влаштовувало підприємство ТзОВ «Струмок». Варто зазначити, що в період «теплових маніпуляцій» мною, спільно з міським головою та керівництвом райдержадміністрації проведено низку нарад, щодо безперервного теплопостачання вищевказаних закладів освіти. Дане питання особисто тримав контролі. Хочу наголосити, шо спільними зусиллями зроблено велику справу для міста і району загалом.

У 2018 році жителі Надвірнянщини отримали можливість комфортного та якісного надання адміністративних послуг. Це, перш за все, стало можливим завдяки активізації роботи Центру надання адміністративних послуг, який займається виготовленням закордонних паспортів та паспортів нового взірця у вигляді id-картки. Нове обладнання обійшлося районному бюджету у більш ніж 300 тис. грн. Також нове офісне приміщення отримало й управління Пенсійного фонду Надвірнянщини.

Однією з найбільш очікуваних подій 2018 року стала газифікація села Верхній Майдан, яка розпочалася ще у 2006 році. Однак, через відсутність коштів, фінансування робіт з прокладання підвідного газопроводу «Надвірна-Ланчин», відновилося лише у 2014 році. Газопровід здали в експлуатацію у 2017 році. Завдяки коштам з районного та обласного бюджетів, знадобився рік для того, щоб жителі Верхнього Майдану отримали можливість газифікувати свої оселі. Загалом, Надвірнянський район газифікований на 70%.

За 2018 рік встановлено спортивний майданчик у селі Стримба та на території Молодківської ЗОШ І-ІІІ ст. На 95% виконані роботи з влаштування волейбольного майданчика в Надвірнянському ліцеї, виготовлено ПКД та проведено експертизу для встановлення спортмайданчика у Верхньомайданській ЗОШ І-ІІ ст. Придбано також дитячий майданчик та вуличні тренажери для м. Надвірна на 125,2 тис. грн.

Профінансовані та виконані роботи з капітального ремонту приміщення під лікарську амбулаторію в с. Гвізд на 178,8 тис. грн.

Загалом, 2018 рік можна назвати роком виконаних обіцянок, ініціатив та нововведень.

– Чи налагоджена співпраця з керівництвом та депутатами обласної ради?

– Завдяки тісній співпраці районної ради з головою обласної ради Олександром Сичем та депутатами обласної ради від Надвірнянщини, у 2018 році органами місцевого самоврядування району завершено реалізацію проектів обласного конкурсу проектів та програм місцевого самоврядування. Зокрема, реалізовано проект «Надійна зустріч вогневій стихії», де співфінансування з районного бюджету склало 300 тис. грн. Проект «Єдиний туристичний простір» Молодківської сільської ради отримав фінансування з районного бюджету – 110 тис. гривень. Свої проекти реалізовують також Надвірнянська міська, Битківська селищна, Гвіздська та Парищенська сільські ради.

Також для покращення об’єктів соціальної інфраструктури району залучили значні кошти з обласного бюджету. Співпраця і взаєморозуміння з керівництвом та депутатами обласної ради є, і це додає впевненості у результативності роботи на благо району.

– Як, на Вашу думку, проходить процес децентралізації? Чи є спів­праця з об’єднаними територіальними громадами у районі?

– На сьогодні у Надвірнянському районі утворено три ОТГ: Ланчинську, Переріслянську та Делятинську. Однак, хочу наголосити, що ефективність роботи районної ради від цього аж ніяк не зменшилась. Навпаки, районна рада активно співпрацює з головами новостворених ОТГ та допомагає громадам у вирішенні різного роду питань. Звертаю увагу, що реформа адміністративно-територіального устрою недостатньо опрацьована законодавцями на вищому рівні влади. Виникало чимало питань щодо передачі об’єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ району, що знаходяться на території новостворених ОТГ. Не коментуватиму детально процес впровадження реформи децентралізації, для цього є спеціалісти в цій галузі, але в умовах неоголошеної війни цей процес є ускладненим у рази. Більш чітку відповідь на це питання можуть надати голови новостворених ОТГ.

– Яка участь Надвірнянської районної ради у впровадженні медичної та освітньої реформ? Що вдалося зробити для покращення надання медичних та освітніх послуг?

– Впровадження реформ у медичній та освітній галузях частково лягло на місцевий бюджет. З районного бюджету виділено значну суму коштів для оснащення комп’ютерною технікою медичних кабінетів, а також на закупівлю шкільних меблів та інвентаря для «Нової української школи». Тож реформи у Надвірнянщині проводять із тісною підтримкою та допомогою депутатського корпусу районної ради.

Важливим фактором надання якісних медичних послуг жителям є ремонт та покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, на який у 2018 році використано 1 млн. 712 тис. 700 грн. Це і ремонт травматологічного відділення ЦРЛ, де кошти районного бюджету склали 200 тис. гривень, а також, для цього ж відділення придбано операційний стіл вартістю 50 тис. гривень. На зміцнення матеріально-технічної бази дитячої лікарні з районного бюджету у 2018 році використано 100 тис. грн. Також придбано автоматичний гематологічний аналізатор і монітор пацієнта за кошти районного бюджету вартістю 35 тис. гривень.

Для закладів первинної медичної ланки Надвірнянського району з метою створення електронної системи охорони здоров’я та ефективного функціонування лікувальних закладів, за кошти районного бюджету придбано комп’ютерну техніку на суму 100 тис. грн.

Здійснено поточний ремонт та замінено вікна в Ланчинській міській лікарні на 100 тис. гривень. Профінансовано роботи із капітального ремонту приміщення під лікарську амбулаторію в с. Гвізд на 178,8 тис. грн.

Щодо освітньої галузі, то загалом на ремонт та покращення матеріально-технічної бази закладів освіти з районного бюджету профінансовано 7 млн. 666 тис. грн.

Варто зазначити, що в межах можливостей районного бюджету ведуться роботи по добудові навчальних закладів в районі. Так, у поточному році частково вдалося завершити роботи в Краснянській ЗОШ І-ІІІ ст. і облаштувати два навчальні класи, а також за кошти районного бюджету в цьому ж навчальному закладі здійснено капітальний ремонт системи опалення.

Замінено також дах Стримбівської ЗОШ, облаштовано тротуари ДНЗ «Квітка Карпат», замінено двері в Гвіздській ЗОШ, покращено матеріально-технічну базу Назавизів­ської ЗОШ, здійснено капітальний ремонт системи опалення ДНЗ «Вогник» та багато іншого.

Велику роль у покращенні матеріально-технічної бази закладів медицини та освіти відіграє міжнародна співпраця. Надвірнянська районна рада тісно співпрацює з керівництвом міст-побратимів Крнов Чеської Республіки та Оструда і Пруднік Республіки Польща.

– Культурне життя Надвірнянщини щороку вражає своєю різноманітністю, чи погоджуєтесь з цим? Яка підтримка розвитку культури у районі збоку Надвірнянської районної ради?

– Так, цілком погоджуюсь, що однією з візитівок Надвірнянського району є провідні танцювальні, аматорські, вокальні колективи та солісти, які щораз забезпечують відзначення національних, пам’ятних дат, а також різного роду фестивалів на високому рівні. Культурно-мистецьке життя Надвірнянського району щораз приваблює своєю колоритністю. У 2018 році за підтримки районної ради у Надвірнянщині вкотре проходив культурно-мистецький фестиваль «Файне Різдво у Надвірній». Велика мистецька програма зібрала більше 300 учасників не тільки з Прикарпаття, а й з інших областей. Надвірнянщина вкотре провела обласний фестиваль патріотичної пісні ім. Софії Галечко.

Одним із надбань культурної та історичної спадщини є Замок Куропатвів, більш відомий як Пнівський замок. Твердиня отримує друге життя. У поточному році на 300 тис. гривень виконано протиаварійні роботи на території Пнівського замку. За організації Надвірнянської районної станції юних техніків з нагоди Дня захисника України було проведено Лицарський дитячий фестиваль. Сподіваюсь, що такий фестиваль цьогоріч пройде за підтримки районної ради і і збере ще більшу кількість учасників.

Вважаю, що саме збереження національної ідентичності та відновлення історичної справедливості через освітній та культурний простір є запорукою сильної нації. Тож особисто підтримую різні заходи на кшталт літературного дозвілля чи проведення тематичних вечорів та зустрічей.

Тематичний вечір, присвячений Героям Небесної Сотні, під назвою «Зима, що нас змінила» зібрав учасників Революції Гідності на відверту розмову. До Дня Героїв України другий рік поспіль відбулась патріотична літературно-акустична зустріч «Наша земля – наші Герої», на якій вояки московсько-української війни мали змогу переглянути український фільм «Кіборги», послухати патріотичну поезію та композиції.

За моєї ініціативи за кошти районного бюджету придбано 100 примірників книги «Люди війни», автором якої є боєць московсько-української війни, житель с. Лоєва Борис Гошко.

Особисто долучився до реалізації фотопроекту «Вартові миру». До Дня Незалежності України представлено перших десять стендів зі світлинами військовослужбовців. У такий спосіб інформуємо жителів про захисників з Надвірнянського району, котрі у свій час боронили і дехто продовжує боронити рідну землю від російського окупанта.

Прицільна увага відведена відзначенню на належному рівні національних та пам’ятних дат. З нагоди роковин трагічної загибелі Героя України Романа Шухевича в місті Надвірна відбувся вже традиційний смолоскипний марш. Хочу наголосити, що ми, українці, повинні бути вдячними нашим славним предкам за те, що маємо сьогодні державу. У 2018 році з районного бюджету профінансовано реставраційні роботи могил, пам’ятних місць та хрестів, встановлених борцям за волю України. Зокрема, завершено роботи з реставрації Меморіального комплексу в селі Цуцилів, оновлено могили загиблих вояків УПА сотні Чайки в селі Верхній Майдан, а також вже у поточному році проведемо низку робіт щодо оновлення пам’ятних місць.

– Як реалізують молодіжну політику в районі? Чи сприяє районна рада розвитку спорту в Надвірнянщині?

– Діти – наше майбутнє. Діяльність районної ради спрямована на створення умов для всебічного розвитку дітей та молоді. Крім того, значної уваги надаємо дітям із малозабезпечених сімей.

У 2018 році зроблено ще один важливий крок – у місті Надвірна в оновленому приміщенні благодійного фонду «Карітас – Надвірна» запрацював Клуб успішного батьківства, діяльність якого спрямована на виховання дітей на засадах християнської моралі та допомогу родинам, які опинилися у скрутній життєвій ситуації.

Вважаю, що у вихованні сучасної молоді важливим є національно-патріотичне виховання, тож районна рада підтримала ініціативу молодіжного військово-спортивного товариства «Сокіл» щодо створення у районі вишкільного табору для молоді. Проінформую, що на даний час такий проект став переможцем конкурсу обласних проектів.

Надвірнянська районна рада взяла активну участь у проведенні традиційного пластового таборування «Свято весни». Кількість учасників таборування налічувала майже 300 пластунів, участь також взяло керівництво області, зокрема, голова обласної ради Олександр Сич.

Відзначу, що НСОУ ПЛАСТ є тією молодіжною організацією, яку необхідно відроджувати на території всього району.

Протягом поточного року проведено низку патріотичних, культурних, пізнавальних та розважальних заходів за участі дітей та молоді району. Особисто підтримав проведення розважального молодіжного конкурсу «Хто кращий?», який успішно проведений двічі, при чому відбувався вперше на районному рівні.

Не забули у 2018 році і про спорт. Надвірнянські спортсмени здобувають першість на змаганнях та чемпіонатах. Надвірнянська районна рада здійснює і фінансову підтримку, і преміювання кращих спортсменів у межах фінансових можливостей. Значна підтримка відведена розвитку футболу, пляжного волейболу та ін. На 140 тис. гривень придбано спортивного інвентарю.

Проведено чимало спортивних турнірів, змагань і чемпіонатів з різних видів спорту як районного, так і обласного, всеукраїнського і, навіть, міжнародного рівня серед дітей та молоді. З нагоди Дня Гідності і Свободи вже вдруге проведений Всеукраїнський шаховий турнір, який зібрав у Надвірнянщині п’ятдесят учасників з різних областей України.

Не повторюватимуся щодо відкриття спортивних та силових майданчиків, але працюємо в тому ж руслі, щоб діти і молодь мали де реалізувати свої спортивні амбіції, вели здоровий спосіб життя і всебічно розвивалися.

– Розкажіть про підтримку військовослужбовців в районі та волонтерство?

– З гордістю хочу відзначити, що Надвірнянщина бере активну участь у боротьбі за територіальну цілісність України та відстоюванні національних інтересів. За 5 років неоголошеної війни з російським агресором лави захисників поповнили більше 700 військово-службовців із Надвірнянського району, частина яких постійно перебуває у зоні бойових дій. Серед них – депутат районної ради Василь Білоус. Необхідно також зазначити, що Надвірнянщина втратила на війні семеро краян-Героїв: Анатолія Гаркавенка, Дмитра Ломея, Юрія Барана, Владислава Файфуру, Юрія Ментинського, Миколу Фурмана, Юрія Головченка. Зі своєї сторони районна рада не полишає сім’ї загиблих воїнів і при необхідності сприяє вирішенню різного роду питань, що турбують родини. Наголошую, що надано пільг на житлово-комунальні послуги із районного бюджету на 525,4 тис. грн., у т.ч. учасникам АТО – 36,4 тис. грн.

Вважаю, що основним завданням українців на мирній території є гідне вшанування полеглих Героїв, головне – пам’ятати про них. Районна рада долучається до проведення спортивних турнірів з міні-футболу пам’яті захисників. У 2018 році провели пам’ятний турнір з міні-футболу серед юнаків «Дзвони пам’яті», у знак шани всіх загиблих воїнів Надвірнянщини.

Інтереси бійців московсько-української війни є пріоритетними і вважаю, що допомога місцевої влади тим, котрі на фронті, і тим, котрі вже вдома, повинна бути максимальною. Варто зазначити, що Надвірнянська районна рада тісно співпрацює з ветеранськими організаціями, які діють у районі, це, насамперед, ГО «Надвірнянське районне об’єднання воїнів АТО» (голова Олег Туєшин), ГО «Всеукраїнське об’єднання воїнів АТО «Прикарпаття» (голова Юрій Остапчук), ГО «Надвірнянсько-Яремчанське об’єднання воїнів АТО» (Василь Боднар), ГО «Крук» (Андрій Лисканюк).

У районному бюджеті на 2018 рік передбачили значну суму коштів для психологічної реабілітації бійців московсько-української війни. За ці кошти вдалося забезпечити оздоровчі поїздки військовим як по Україні, так і за кордон.

На сьогодні одним з важливих питань, яке потребує нагального вирішення, залишається забезпечення учасників бойових дій земельними ділянками. У районі цей процес тільки розпочатий, тож працюватимемо спільно з виконавчою гілкою влади в цьому напрямку активніше.

Волонтерська участь районної ради є невід’ємною. Надвірнянська районна рада активно співпрацює з волонтерською організацією БФ «Свобода-Гідність-Перемога». Крім того, волонтерські поїздки у зону бойових дій здійснювали депутати районної ради Ігор Голіней та Володимир Черленюк. Часто збір гуманітарної допомоги проводять саме у приміщенні районної ради. Наприклад, напередодні Великодніх свят уся Надвірнянщина вже традиційно долучається до благодійної акції «Збери Великодній кошик для бійця московсько-української війни». Увесь Надвірнянський район щоразу долучається до акцій на підтримку українського війська. Наголошую, що за останні роки благочинні заходи відбулися чи не в кожному населеному пункті.

– Інформаційна відкритість на сьогодні є основою співпраці влади і суспільства. Чи налагоджена співпраця районної ради із засобами масової інформації в районі?

– Я б сказав, що саме інформаційна відкритість є основним принципом сучасного суспільства. За 2018 рік районна рада продовжувала співпрацю із засобами масової інформації через публікації в газеті «Народна Воля» та «Життя Прикарпаття», телевізійні передачі ТРК «Надвірна», на офіційному веб-сайті районної, а також на офіційній сторінці районної ради у соціальній мережі «Фейсбук». Висвітлення діяльності районної ради у засобах масової інформації сприяє об’єктивному, своєчасному, повному інформуванню краян про діяльність органів місцевого самоврядування, надає можливість ознайомити громадськість з планами та результатами роботи депутатського корпусу та виконавчого апарату районної ради, територіальних громад, установ, організацій і підприємств району.

Хочу наголосити, що депутати Надвірнянської районної ради та я особисто завжди відкриті до спілкування з громадою і ведення конструктивного діалогу.

– Іване Миколайовичу, дякую Вам за розмову, що побажаєте на завершення?

– Звітуючи про свою діяльність, я водночас висловлюю подяку депутатам районної й обласної рад, міському, селищному та сільським головам і головам ОТГ, районній державній адміністрації, керівникам комунальних підприємств, установ, організацій за те, що ми працювали в цих непростих умовах однією командою, знаходили спільну мову у вирішенні важливих економічних і соціальних питань, реалізації як загальнодержавних, так і прийнятих нами районних програм.

Вдячний також працівникам виконавчого апарату районної ради, які професійно та добросовісно виконують свою роботу, чим зміцнюють імідж районної ради. Твердо переконаний у позитивних зрушеннях в економічному та суспільному житті жителів Надвірнянщини, якщо всі гілки влади і надалі, об’єднавши зусилля, працюватимуть разом на благо всієї України, а конкуруватимуть лише добрими справами. Відданість Українській державі необхідно виявляти кожному на своєму робочому місці, так, як це робить солдат в окопі на Східній Україні, так повинен віддано працювати керівник на мирній території нашої держави.

Усім жителям Надвірнянського району бажаю мирного неба, міцного здоров’я, родинного затишку та віри у щасливе майбутнє рідної України.

Слава Україні! Героям Слава!

Спілкувалася Вікторія Торес,

член НСЖУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!