Газета по-надвірнянськи
 

Вірус папіломи людини та онкологічна патологія

26 квітня 2019, 10:49 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,679 переглядів

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це найрозповсюдженіша інфекція, що передається статевим шляхом. Нерідко присутність папіломавірусу не дає жодних помітних змін і, таким чином, легко передається до статевого партнера.

Сьогодні інфікованість населення планети складає від 20 до 60% (близько 30 млн. людей інфікуються щорічно – дані ВООЗ), а вірогідність зараження при одноразовому контакті з ВПЛ-інфікованим партнером досить висока – майже 60%. Папіломавіруси – єдина група вірусів із доведеною здатністю індукувати утворення пухлин у людини у природних умовах.

Зв’язок між вірусом папіломи людини та можливістю виникнення раку шийки матки

Важливим є факт, що інфікування вірусом і хвороба – далеко не тотожні речі. Власне, патологічний процес запускається у той момент, коли ВПЛ починає вбудовуватися у хромосомний апарат клітини. Клінічно це проявляється дисплазією епітелію шийки матки, ступінь важкості якої повільно, але стало прогресує за відсутності лікування.

Дисплазія шийки матки – що це?

Патологічні зміни у клітинах шийки матки: їх структурна перебудова та надлишкове розростання, що призводять до порушення нормального дозрівання і відторгнення цих клітин.

Шляхи зараження папілома вірусом людини

Зараження відбувається в основному статевим шляхом, рідше побутовим (при контакті зі шкірою й слизовими оболонками зараженої людини), хоча не можна повністю виключити передачу вірусу через забруднені предмети одягу, через предмети особистої гігієни й інше. Застосування бар’єрних методів контрацепції не захищає від інфікування ВПЛ.

Як дізнатися, чи є в тебе вірус папіломи людини та діагностика раку шийки матки

Носійство ВПЛ виявляють при проведенні лабораторних обстежень: цитологічне дослідження мазка шийки матки або ПАП-тест – є «золотим стандартом» у діагностиці раку шийки матки; визначення типів ВПЛ за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) на предмет інфікованості; кольпоскопія; біопсія; вишкрібання цервікального каналу.

ПАП-тест уперше рекомендовано робити через 2-3 роки після початку статевого життя. Після 30 років, крім ПАП-тесту, потрібно здати також аналіз на ВПЛ 16 і 18 типу. Виявити рак шийки матки на початковій стадії можна тільки здаючи мазок кожні 1-2 роки. Після 40 років уважність до свого організму слід збільшити вдвічі і проходити скринінг щороку. Такий жорсткий графік потрібен через те, що жодним іншим способом рак шийки матки на стадіях, що піддаються лікуванню, виявити неможливо.

Профілактика

Профілактика – це найкращий спосіб вберегти себе від небезпечної недуги. Є два способи профілактики захворювання: первинна – вакцинація; вторинна – повноцінний щорічний скринінг, спосіб життя і статева культура серед населення, запобігання шкідливим звичкам, здорове харчування, зміцнення імунітету.

  • Також профілактичними заходами є: відтермінування початку статевого життя у дітей та підлітків, незалежно від статі; відсутність хаотичних статевих контактів і часта зміна статевих партнерів (для усіх вікових груп); регулярне відвідування жінкою профілактичних оглядів у лікаря гінеколога (мазок на флору, цитологія, кольпоскопія).

Жінкам необхідно регулярно робити мазок на цитологію, не курити і правильно харчуватися. Рак шийки матки – це тип раку, який найлегше попередити, а своєчасна та якісна діагностика здатна врятувати життя!

Вакцинація

Вакцинація здатна захистити жінку від раку шийки матки, вульви, піхви та ануса; а чоловіка – від раку ануса і статевого члена та гострокінцевих кондилом. Вакцини не містять вірусний генетичний матеріал. Вони виготовляються генно-інженерним шляхом і не є інфекційними. Вакцинувати від ВПЛ можна від 9-річного віку. Вакцинувати дорослих або своїх дітей потрібно у медичній установі, після консультації з лікарем. Якщо статеве життя вже розпочалося, тоді перед щепленням потрібно обов’язково здати аналіз на виявлення папіломавірусу. В Україні зареєстрованою є бівалентна вакцина «ерварікс», щеплення проводять за бажанням пацієнта.

  • Протипокази до вакцинації: вагітність; стани, що супроводжуються імуносупресією; попередні алергічні реакції на введення вакцини.

Питання захворювань, викликаних вірусом папіломи людини, залишається актуальним і відкритим, адже вивченим є лише 60% відомих типів вірусу. Профілактика інфекції у вигляді вакцинації у нашій країні залишається індивідуальною. Але чи є в цьому потреба – кожен вирішує для себе.

 Оксана БАКУН,

доцент кафедри акушерства та гінекології Буковинського

державного медичного університету.

Назарій ПОЛАТАЙКО,

студент 4-го курсу Буковинського

державного медичного університету.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!