Газета по-надвірнянськи
 

Євроклуб – важливий інструмент проєвропейського виховання молоді

17 травня 2019, 12:32 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 324 переглядів

Хоч Україна ще не є членом Європейського Союзу, вона розташована в Європі та має спільні кордони з кількома країнами – членами ЄЄ. Тому для Європейського Союзу дуже важлива співпраця з Україною як з безпосереднім сусідом. ЄС хоче, щоб українці більше знали про його цінності, цілі та результати діяльності, допомогу іншим країнам, відносини з Україною тощо. Саме тому 1993 року в Києві відкрито Представництво Європейської Комісії, яке згодом стало Представництвом Європейського Союзу. Його головою є нині французький дипломат Хюг Мінгареллі. В Україні діють також 19 інформаційних центрів Євросоюзу.

Більше 20 років минуло з того часу, як в Україні започатковано створення євроклубів (з 1995 р.). За час, що минув від його заснування, євроклубівський рух став потужним інструментом проєвропейського виховання шкільної молоді, ознайомлення школярів із європейським цінностями, історією та засадами функціонування Європейського Союзу, формування та розвитку у них розуміння важливості європейської інтеграції нашої країни. Євроклуби протягом цих двох десятиліть послідовно виконували свою місію незалежно від політичної ситуації в Україні чи рівня її офіційних відносин з Євросоюзом. Представництво ЄС в Україні так само послідовно підтримує діяльність євроклубів, оскільки вважає їх надзвичайно важливим елементом формування проєвропейського світогляду молодих українців і всіляко допомагає євроклубам розвиватися, активно контактувати між собою та продукувати нові ідеї.

У Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 євроклуб створено ще у 2007 році, який згодом переріс у громадську організацію Молодіжний європейський клуб «Соняшник», зазначила її керівник, заступник директора школи з виховної роботи Світлана Пасішнюк.

За цей час проведено багато цікавих заходів, реалізовано декілька міжнародних проектів. Завдяки безвізу набагато більше дітей мають змогу відвідати європейські країни. А головне, поступово відбувається усвідомлення того, що ми – європейці. Демократія, дотримання прав людини, рівність усіх перед законом – це основи сучасної європейської цивілізації, фундамент Європейського Союзу. І якщо діти та молодь засвоюватимуть такі цінності змалку, зростаючи відповідальними громадянами, то згодом саме вони визначатимуть долю своєї країни, у т. ч. стосовно її євроінтеграції та відносин з Європейським Союзом. Тому надзвичайно важливо добре знати ЄС, відчувати його цінності й бути готовими їх відстоювати. Чим краще ми пізнаватимемо сучасну Європу, то більше наснаги матимемо для побудови її в Україні, переконана Світлана Пасішнюк.

  • Щороку у травні євроклубівці й активні учасники Учнівської Республіки спільно проводять Дні Європи, під час яких відбуваються конференції, КВК «YES – ЄС», зустрічі у клубі з відомими людьми, виставка плакатів і фотоматеріалів «Географічні та культурні кордони Європи», брейн-ринг «Як ми знаємо Європу», мультимедійні презентації, конференції «Європа: культура і традиції», квест «Моє місто Надвірна на карті Європи та світу».

Тісно налагоджена співпраця між Надвірнянською ЗОШ № 3 та школою № 1 м. Пруднік (Польща)

Завдяки партнерству міст Надвірна та Пруднік договір про співпрацю підписали у березні 2002-го колишні директори школи № 3 Михайло Козак та гімназії №1 ім. Ст. Вишинського у Прудніку Людмила Лісовська.

Нині договір про партнерські відносини поновлений і підписаний директорами Надвірнянської ЗОШ №3 Ярославом Крицьким та школи №1 у Прудніку Евеліною Ланкфорт. Із 2003 по 2018 роки відбуваються зустрічі у рамках польсько-українського обміну молоддю.

Їх мета – пізнання історії та культур двох сусідніх народів, знайомство з розвитком спорту, учнівського самоврядування і дозвілля, вивчення мов.

Із 2003-го діти з Надвірної та Пасічної разом із польськими і німецькими однолітками беруть участь у реалізації Міжнародної Програми «Kinder ohne grenzen», за сприяння професора Ханса-Иозефа Бухкремера та доктора Міхаели Еммеріх Інституту соціальної педагогіки Кьольнського університету. У 2007, 2011 та 2018 роках ці зустрічі відбувалися у Надвірній.

А передісторія підписання Договору між партнерськими містами Надвірна – Пруднік досить насичена і важливо її знати.

  • На територію Опольського воєводства, а саме, м. Ополє, м. Пруднік після Другої світової війни радянська влада вислала багато корінних надвірнянців. Після проголошення незалежності України у 1991 р. до Надвірної приїхала перша група відвідувачів з Ополя та Прудніка, коріння яких походить з Надвірної та околиць. За сприяння Адама Кархера, голови відділу «Надвірна» товариства «Польща – Україна» в Ополє такі візити продовжувались і відбуваються впродовж багатьох років.

У 1994-му А.Кархер привіз до надвірнянського костелу копію образу Богородиці, яку, рятуючи від знищення, у 1945-му до Лєгніци вивіз ксьондз Лончинський.

Під час чергової поїздки до Надвірної у 1997 р. домовились про візит українських дітей до Польщі. У серпні наступного року перша група із 12-х дітей із Надвірної перебувала в м. Ополє та Мощанці. Такий візит став можливим завдяки діяльності Товариства прихильників Львова і південно-східних земель, відділ «Надвірна», А. Кархеру, Ванди Якимко – польської сторони та Вікторії Антонович, Романа Садрука – із Надвірнянщини.

Співпраця між громадами послужила започаткуванню контактів між містами Пруднік – Надвірна.

У 2000 р. Надвірнянський міський голова Михайло Капак та бургомістр м. Пруднік Зенон Ковальчик пидписали договір про співпрацю. Завдяки йому впродовж багатьох років відбувається обмін делегаціями депутатів, підприємців, митців та народних майстрів під час проведення виставки народної творчості і ремесел (червень) та торгово-промислової виставки «Інтеррегіон» (вересень) у Прудніку, святкування Дня міста Надвірна.

Упродовж багатьох років, завдяки старанням п. Ванди Якимко та вже покійного нині Валентина Стеця у Прудніку відбуваються акції збору подарунків для Надвірнянського будинку дитини до Дня Святого Миколая, а також партнерські зв`язки підтримують Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович і бургомістр Прудніка Францішек Фейдих.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!