Газета по-надвірнянськи
 

Із 21 травня – основна сесія ЗНО

17 травня 2019, 12:23 | Рубрика: Освіта Версія для друку Версія для друку 505 переглядів

Про перебіг ЗНО-2019 розповідає методист інформаційно-методичного центру відділу освіти Надвірнянської РДА Олександра Федик.

– Щорічно ЗНО проводять з метою забезпечення прав осіб на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам. Участь у ньому може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або здобуде її у поточному навчальному році, та зареєструвалася відповідно до встановлених вимог.

e8ino7hr zno-2018-2019

За кілька останніх років ЗНО стало обов’язковою формою проведення державної підсумкової атестації (ДПА) для випускників старшої школи закладів загальної середньої освіти, крім окремих випадків, які детально розписані в Порядку проведення ДПА, затвердженому наказом МОН від 7 грудня 2018 року № 1369.

Із 2018 року Міністерство освіти і науки України почало впроваджувати практику проведення ДПА за освітній рівень повної загальної середньої освіти у формі ЗНО також і для учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які завершують в поточному навчальному році здобуття повної загальної середньої освіти. В минулому році для таких категорій осіб було обов’язковим проходження ДПА у формі ЗНО тільки з української мови, а в 2019 році обов’язкових предметів уже два: українська мова та математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) за вибором учня (слухача, студента).

ЗНО проводять із застосуванням технологій педагогічного тестування. Завдання сертифікаційних робіт укладає Український центр оцінювання якості освіти. Строки організації та проведення ЗНО, перелік навчальних предметів визначає Міністерство освіти і науки України.

– Які цьогоріч визначені навчальні предмети для ЗНО?

– Перелік та кількість предметів, з яких проводитимуть ЗНО в 2019 році, залишилися без змін у порівнянні з минулим роком. Таких предметів – 11: українська мова та література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька, французька мови.

Кожен зареєстрований учасник ЗНО має право скласти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів зі згаданого переліку.

Для цьогорічних одинадцятикласників, як і в попередні роки, обов’язковими для складання ДПА у формі ЗНО є три предмети: 1) українська мова, 2) математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) – за вибором учня, та 3) один з навчальних предметів із переліку – теж за вибором учня. Що стосується учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які завершують в 2019 році здобуття повної загальної середньої освіти, обов’язковими для складання ДПА у формі ЗНО є два предмети.

Звертаю увагу на деякі нюанси щодо складання ЗНО з іноземних мов. ДПА у формі ЗНО з іноземних мов відбуватиметься, як і торік, за рівнями – академічний або профільний – залежно від того, на якому рівні цю мову вивчали учні в закладах освіти. Для тих, хто вивчав мову на рівні стандарту або академічному, оцінкою за ДПА стане результат виконання лише частини тесту, а саме завдань 1–32, 39–43, 49–53, 59. А для тих, хто на профільному рівні, обов’язковим є виконання всіх завдань тесту, щоб результат зарахували як оцінку за ДПА. Виконати всі завдання тесту потрібно також і тим учасникам ЗНО, котрим потрібна іноземна мова для вступу до вищих навчальних закладів.

– Як відбувалася реєстрація для участі в ЗНО і скільки осіб зареєстровано?

– Реєстрація для участі у ЗНО завершена. Вона тривала з 5 лютого до 25 березня включно. Процедура реєстрації чітко відпрацьована Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО) і впродовж кількох останніх років залишається майже без змін. Деякі зміни вносили лише у терміни подання реєстраційних документів.

На сьогодні відомо, що у Надвірнянському районі зареєструвалося більше тисячі учасників ЗНО з української мови та літератури. На цей предмет припадає завжди найбільша кількість учасників, оскільки він є обов’язковим. У цю кількість входять випускники старшої школи закладів загальної середньої освіти району, Делятинської, Ланчинської, Переріслянської ОТГ, Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату, студенти Надвірнянського коледжу НТУ, учні Надвірнянського ПТУ №11, а також випускники минулих років.

– З яких предметів проводитимуть ЗНО у Надвірній?

– Таких предметів – 5, як і минулого року: математика, українська мова та література, історія України, біологія, географія. Усі інші предмети учасники ЗНО з нашого району складатимуть в Івано-Франківську.

Основна сесія ЗНО триватиме з 21 травня до 13 червня 2019 року та відбуватиметься за таким графіком: математика – 21 травня; українська мова та література – 23 травня; іспанська, німецька та французька мови проводитимуть в один день – 27 травня; англійська мова – 28 травня; фізика – 30 травня; історія України – 4 червня; біологія – 6 червня; географія – 11 червня; хімія – 13 червня.

– Чи передбачені спеціальні умови для проходження ЗНО для учасників з особливими освітніми потребами та які особливості ЗНО-2019?

– Усім учасникам ЗНО створюють рівні умови шляхом стандартизації процедур його проведення.

Відсутній додатковий період для перереєстрації учасників ЗНО та деякі нюанси в реєстрації учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО. Під час додаткової сесії відбудеться апробація технології проведення ЗНО для осіб із глибокими порушеннями зору. Інші зміни стосуються закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, чиї учні (слухачі, студенти) проходитимуть ДПА у формі ЗНО: по-перше, це обов’язкові два предмети; по-друге, право повторного складання ДПА з української мови у формі ЗНО для студентів вищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста.

– Що можете сказати про пробне тестування?

– Пробне тестування є важливою складовою підготовки до ЗНО та відбувається щороку. Його проводять з метою ознайомлення всіх охочих із процедурою проведення ЗНО, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування та до робочого місця.

Пробне ЗНО цьогоріч відбулося 16 березня – з української мови та літератури, 23 березня – з усіх інших предметів. У нашому районі у ці дні функціонували по два пункти на базі Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. №1 та №3. Для його проходження у Надвірній з української мови та літератури зареєструвалися 440 учасників. З них 8 осіб не з’явилося. Другого дня пробного тестування із 349 зареєстрованих – 24 особи не прийшли.

Думаю, що кожен учасник, який взяв участь в пробному ЗНО, зробить висновок для себе і досвід врахує під час основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

– Ваші поради і побажання усім учасникам цьогорічного ЗНО. Чи є «панацея» для успіху?

– Важливою умовою успішного написання тесту є правильне, чітке й акуратне заповнення бланків відповідей. Інструкція щодо їх заповнення знаходиться на титульній сторінці тестового зошита. Під час проведення ЗНО виділяють спеціально певний проміжок часу, щоб кожен учасник самостійно прочитав цю інструкцію.

Оскільки спеціальний пристрій сканує та розпізнає заповнені учасниками ЗНО бланки відповідей типу А, то неякісне їх заповнення може негативно вплинути на кінцевий результат. Тому важливо писати саме ручкою з пастою чорного кольору і дотримуватися правил заповнення бланків відповідей.

Важливо також підготувати та взяти із собою в день тестування всі необхідні оригінали документи, за наявності яких пропускають у пункти проведення ЗНО.

Є ще один важливий момент: учасникові під час складання тесту заборонено мати при собі засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друковані й рукописні матеріали, не передбачені процедурою ЗНО.

Якщо дотримуватися перелічених умов, сумлінно відвідувати заняття у закладі освіти та виконувати домашні завдання, то проблем зі складанням тестових завдань під час ЗНО не повинно б виникнути.

Усім учасникам ЗНО-2019 року бажаю успішно пройти цей важливий етап на їхньому життєвому шляху.

Орися СПІВАК «Народна Воля”

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!