Газета по-надвірнянськи
 

Людей рятували на човнах

24 травня 2019, 12:13 | Рубрика: Ситуація, Стихія, Тема дня Версія для друку Версія для друку 9,950 переглядів

Повінь

Рясні дощі 20-го й у ніч на 21-ше травня, що перейшли у безжальну зливу з градом, призвели до маштабної повені. В епіцентрі великої води у Надвірнянщині опинилися, зокрема, гірські Пнів, Пасічна, а найбільше – Гвізд, Молодків і Битків. Там негода вирувала, підмиваючи мости, вриваючись на людські обійстя, городи, у домівки; вільно торуючи собі шлях центральними вулицями населених пунктів.

  • У Биткові негода знову привернула увагу до мостів. Також в урочищі Печище зсунувся грунт до самих вікон будинку.
  • Значних руйнувань зазнав міст на межі Гвозда і Молодкова. Річка Лукавець у Гвозді, вийшовши із берегів, перетворила село у суцільну… водойму. Деяких гвіздчан рятувальникам довелося вивозити … човнами. А ті жителі, котрі прийшли визволяти з «водного» полону своїх родичів, стверджують, що, подекуди, вода сягала їм по груди.

Своє перше засідання комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС) провела ще ввечері 20-го. У вівторок, 21 травня, в малому залі РДА відбулося друге засідання комісії ТЕБ і НС. Під орудою голови райдержадміністрації Олександра Кеніза за координацією першого заступника голови РДА Богдана Зеленчука, за участі головного спеціаліста сектору з питань цивільного захисту РДА Ярослава Зварича, Надвірнянського міського голови Зіновія Андрійовича та його першого заступника Олега Йосипенка, Молодківського Степана Івасика та Гвіздського Дмитра Кріцака сільських голів, керівників та відповідальних працівників служб і управлінь обговорено першочергові заходи з ліквідації наслідків травневої стихії, деталізовано дії, що варто вчинити задля пом’якшення удару великої води.

Як поінформував начальник райвідділу УДСНС в Івано-Франківській області Андрій Мочерняк, о 16.00 год. 20 травня різко збільшився рівень води у річках Лукавець (Гвізд, Молодків) та Розсіч (Битків), а також у потічках Пнів`я. За станом на 8 год. ранку 21 травня затоплено 1700 дворів (ці дані постійно уточнюються). На час проведення засідання комісії (по обіді) 21 травня переїзд по Биткову відновлено. Адже ситуацію першими взялися рятувати самі битківчани. А попередньо на мосту чергували працівники райвідділу поліції з метою обмеження руху. Залишаються нерозв’язаними проблеми з мостами у Гвозді та Мирному. По мосту між Гвоздом і Молодковом рух зупинили.

Начальник відділу будівництва РДА Богдан Чіх зауважив, що доходить до критичної ситуація із великим мостом у Зеленій, де гірська вода Бистриці оголила опори, створила «острів», що несе в собі справжню небезпеку. Загалом пошкоджено три мости обласного значення та чотири – місцевого значення.

За участі начальника надвірнянських райавтодоровців Віталія Трачука обговорили доставку негабаритного каменю для берегоукріплення у постраждалих селах. Керівник ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз» Ігор Юркевич висловив цілковиту готовність колективу цеху допомогти в ліквідації стихійного лиха. До речі, техніка очолюваного ним підрозділу вже працює у Битківчику (Битків).

  • За станом на 21 травня у Гвозді та Молодкові були відсутні поштовий, телефонний зв’язок. 450 житлових будинків у Гвозді та 20 – у Молодкові від`єднали від газопостачання через обрив газогону в понеділок, 20 травня, уточнив начальник Надвірнянського УГГ Ігор Лундяк, додавши,що у вівторок газовики моніторили ситуацію там.

Вкрай потребують допомоги з боку влади 44 домогосподарства у Молодкові і 91 – у Гвозді, оскільки їх власники не в силах самостійно впоратися із труднощами, спричиненими повінню.

Власне за турботу про соціально вразливу категорію жителів сіл мовив Олександр Кеніз. Директор територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Роман Огерук запевнив, що соціальні працівники здійснюють постійний нагляд за своїми підопічними і при потребі заберуть їх до себе додому пережити складні дні великої повені. Йшлося про забезпечення потребуючих підопічних терцентру бутильованою питною водою.

Чималу увагу сконцентрували на обговоренні санітарно-епідеміологічної ситуації, усугубленої затопленням криниць. Проблему порушила завідувач відділу з дотримання санітарного законодавства районного відділу управління Держпродспоживслужби в області Віра Андрійків. Домовлено про підвезення питної води у Гвізд, що здійснюватимуть працівники КП «Надвірнаводоканал», та Молодків, куди воду підвозитимуть нафтовики. Оперативно інформуватимуть людей про графік підвезення питної води, а також про необхідність дотримання правил поводження під час повені створені комісії, які здійснюватимуть подворові обходи. Скажімо, у Гвозді ще з вівторка працювали 4 групи, які обстежували потерпілі обійстя, повідомив на засіданні Дмитро Кріцак.

Щодо відкачування води, то Андрій Мочерняк роз`яснив у вівторок, 21 травня: за чітким наперед складеним списком від органу місцевого самоврядування рятувальники відкачуватимуть воду тільки з підвалів житлових будинків, але не з домогосподарств.

Водночас керівник рятувальників Надвірнянщини наголосив, що під час подворових комісійних обходів зі встановлення нанесених збитків треба чітко розмежовувати поняття домогосподарство і житловий будинок. Крім того, для підтвердження факту повеневих збитків варто «по гарячих слідах» робити фото- чи відеофіксацію. Можна також використовувати фото, зроблені самими власниками – потерпілими від паводку.

Звичайно, мовилося на засіданні і про використання коштів із резервного фонду районного бюджету на ліквідацію наслідків стихії. Відкритим залишається питання компенсації краянам.

Андрій Мочерняк закликав не розслаблятися, оскільки зливи прогнозують і надалі. Тому невідомо, який наступний населений пункт стане в епіцентрі великої води.

***

  • У середу, 22 травня, на нараді в голови райдержадміністрації Олександра Кеніза обговорили стан виконання доручень з ліквідації наслідків стихії, даних на засіданні комісії ТЕБ і НС 21 травня н.р.
  • Тривають роботи з відкачування води, укріплення дамб на річках, забезпечення питною водою жителів найбільш постраждалих Гвозда і Молодкова. Електропостачання відновлене в усіх населених пунктах району.
  • Для надання фахової допомоги у подоланні наслідків повені працюють комісії, створені із залученням представників органів місцевого самоврядування.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!