Газета по-надвірнянськи
 

На їх подвигу і самопожертві виховуймо достойну молодь

31 травня 2019, 12:33 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 422 переглядів

У Цуцилові освятили відновлений Меморіальний комплекс членам ОУН та воякам УПА

комплекс

Цьогорічний День Героїв мав для мене відмітину-заглибину у національно-патріотичне та державницько-суспільне – минуле і майбутнє – на окремій долі українця. Ще юний лоївчанин Борис Гошко надто рано спізнав суворих воєнних буднів, котрі і обпалили його, і загартували, і переконали, що у незалежності нашої держави є і його скромний внесок – бійця, громадянина, патріота. Про сповнену героїзму, а водночас і трагізму неоголошеної (гібридної) війни цей скромний юнак розповів у своїй книзі «Люди війни», написаній, як мовиться, на одному духу, ще не відійшовши від страхітливого і жорстокого фронтового будення. Разом зі своїми побратимами, воїнами російсько-української війни він приїхав у День Героїв у Цуцилів, аби віддати честь і вшанувати пам`ять вояків УПА та членів ОУН, котрі покояться на місцевому Меморіальному комплексі.

Цей комплекс, закладений і заснований районним провідником Ланчинецького проводу ОУН «Духом»-Василем Маланюком, став і продов­жує бути місцем, а точніше тією відправною непомильною і вічною точкою національної гордості, мужності та відваги, котрий відвідуватимуть не лише краяни, але й численні гості Надвірнянщини і Прикарпаття, прямуючи на відпочинок у Карпати. Саме тут з інформаційного стенда і відповідних вказівників вони довіду­ватимуться про знакову особливість національно-визвольної боротьби 1940-1950-х років та її нескорених повстанців-героїв. Нинішня доба цього особливо прагне.

меморіал

А ще у пам`яті зринула вереснева днина 1992-го, коли вперше у Цуцилові освятили згаданий Меморіальний комплекс. Цьогоріч така подія проходила на фоні тривожних буднів, пов`язаних немилосердною дощовою стихією у нашому районі і на Прикарпатті. А тоді у вересні 1992-го, напередодні пам`ятної події, також розгулялась небачена стихія вітру. Тому чин освячення й урочистого відкриття комплексу доводилося проводити при відсутності електроенергії, а значить і без належного озвучення. Такі примхи погоди, мовби удари долі, ставали своєрідним випробуванням на нашу міць і вірність боротьбі наших героїв-повстанців. І людська твердь віри і непохитності додавала упевненості, що народна пам`ять про своїх борців навічно залишається нетлінною…

Традиційно захід розпочали з виконання державного славня України та хвилини мовчання за загиблими Героями України. Почесну варту під час посвячення пам’ятного комплексу несли вихованці Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату. У ці травневі дні, коли прославляємо Героїв України, звертаємося до слів Молитви українського націоналіста, в якій відчутна героїка великих епох: княжої доби, козацьких часів, періоду національно-визвольної боротьби, адже українська земля, споконвіку і досьогодні, була і залишається матір`ю шляхетних та відважних синів і дочок. Чимало їхніх імен назавжди закарбовано у народній пам`яті, зокрема, імена полковника Євгена Коновальця, крайового провідника Юліана Головінського, бойовиків ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина, незламної Ольги Басараб. Героїчна боротьба за волю української нації під проводом ОУН народила цілу плеяду справжніх Героїв – Степана Бандеру, Романа Шухвевича, Дмитра Клячківського, Олега Ольжича, Олену Телігу, Дмитра Мирона. Чи не кожна українська родина на теренах Галичини, Волині, як і всієї Великої України виплекала своїх звитяжців, які, сповнивши першу заповідь Декалогу українського націоналіста, підняли значення свята Героїв до найвищої вершини. Ці слова прозвучали з уст ведучої провідного методиста РБК Ганни Халак (сценарій святкового заходу – провідного методиста РБК Дарії Гринішак).

На місці поховань священники Володимир Ділета, Іван Гедзик, Микола Григорук та Степан Лящун відслужили чин панахиди й освятили Меморіальний комплекс. Військові віддали шану трьома пострілами в небо – як свідчення військової слави та честі героїв. Під Гімн Українських націоналістів «Зродились ми великої години», а нині й української армії, учні Цуцилівського НВК поклали символічні синьо-жовті смереково-ялинові віночки та лампадки на могили борців за волю України. А наприкінці заходу військові ліцеїсти, віддаючи честь загиблим героям, прокрокували урочистим маршем.

кметюк-і-бошкоБорис Гошко та Іван Кметюк (зліва направо)

З історичною довідкою виступив заступник керівника виконавчого апарату районної ради, депутат районної ради Василь Андрейчук (його виступ подаємо окремо). Саме за спільним депутатським запитом Василя і Миколи Андрейчуків у червні 2017 року про нагальну потребу проведення ремонтних робіт на Меморіальному комплексі і розпочався процес щодо його оновлення. Їм обидвом, а також депутату районної ради Іванні Савчук голова районної ради Іван Гурмак висловив подяку на 26-й сесії районної ради. Прикметно, що поруч із символічною фігурою вояка-повстанця і Хрестом на цвинтарі знайшов місце свого вічного спочинку їхній дідусь, районний провідник Ланчинецького проводу ОУН «Дух»-Василь Маланюк. Комплекс має свою мистецьку і патріотичну цінність у симетричності відновлених 47-ми могил повстанців, кожна з яких оброблена гранітом. Вдале освітлення у вечірню пору мовби передає світлість душ героїв, які покояться тут. Є попередня домовленість-пропозиція із керівництвом Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату про проведення тут на заасфальтованому майданчику присяги військових ліцеїстів та урочистих пам`ятних вшанувань.

Того дня голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак, заступник голови облдержадміністрації Ігор Пасічняк, голова райдержадміністрації Олександр Кеніз, депутат обласної ради Михайло Іваночко відзначили особливі почуття гордості і вдячності тим людям, які віддали своє життя за волю України, звернули увагу, що нинішнє вшанування Дня Героїв є не показушним заходом, а глибоко патріотичною і національно-державницькою потребою шани і поваги полеглим героям, а заодно прекрасною нагодою прищепити ще більшу і сильнішу любов нашій молоді до завоювань дідів та прадідів, підкреслюючи особливість у цьому села Цуцилів. Славу нації, яка не посоромлена у бойових звитягах 20-го віку, лише треба всіляко примножувати, залучаючи до цього вояків російсько-української війни, і доказуючи якнайближчим країнам-сусідам і світовій спільноті праведність нинішньої боротьби за незалежність України. Ми, як українська нація, є єдиними і знаємо, за що боремось, і хто ми є. Сьогодні маємо у своїй боротьбі підтримку всього цивілізованого світу. Але маємо усвідомлювати, що ніхто не побудує нам державу за нас. І дуже важливо, аби усі ми, особливо молоде покоління, пам`ятали своїх героїв. Прозвучала пропозиція голови РДА Олександра Кеніза, що День Героїв варто відзначати на державному рівні і цього треба вимагати від наших державних найвищих чинників.

діти-і

Патріотичні пісні художнього керівника Народного дому Миколи Ровенка та вірші учнів Цуцилівського НВК Юлії Горбейчук, Мар`яна Ровенка, задушевна і водночас збуджуюча пісня «Свіча» Юлії Буній звучали в аурі і в духовному поєднанні і з лелекою, котрий своїм польотом над Меморіальним комплексом, мовби передавав вдячність із небес від Героїв, котрі життя поклали на вівтар Вітчизни.

  • Найвищою нагородою району «За заслуги перед Надвірнянщиною» відзначено учасників бойових дій Романа Іванчука та Миколу Татарчука, а Подяками районної ради учасників бойових дій Дмитра Шевченка, Руслана Батога, Віктора Батога, Назара Максим`юка, Дмитра Винниченка й Андрія Дричака, який того дня святкував своє 40-річчя.
  • Подяку районної ради та грамоту вручили ветеранові ОУН-УПА жителю села Цуцилів Дмитрові Мельнику. Голова ГО «Надвірнянське районне об’єднання воїнів АТО» Олег Туєшин передав активним волонтерам – директору НВК Миколі Андрейчуку і педагогу-організатору НВК Любові Савчук Подяки від бійців 93-ї окремої механізованої бригади. Після урочистостей керівники району відвідали жительку с. Цуцилова – сестру загиблих у 1947-1948 роках вояків УПА, братів Михайла і Василя Бойчуків, 88-річну Марію Бойчук, якій вручили Подяку районної ради.

Всі присутні мали змогу хоча б частково доторкнутися до війни, яка 5-й рік триває на сході України. Ветеран московсько-української війни, голова ГО «Надвірнянське районне об’єднання воїнів АТО» Олег Туєшин спільно з побратимами розгорнули військову виставку використаних фронтових боєприпасів та атрибутів.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!