Газета по-надвірнянськи
 

Поїздка у Музей Марійки Підгірянки у Білих Ославах

10 травня 2019, 11:58 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 60 переглядів

Щорічно у березні наш Стопчатівський ліцей відзначає день народження видатної української дитячої письменниці з Гуцульщини Марійки Підгірянки.

Цього року учні 1-4 класів провели мандрівку «В гостях у Марійки Підгірянки». Більше 30 віршів прослухали учасники на шкільному літературному ранку, а першокласники декламували вірші Марійки Підгірянки для своїх батьків.

23 березня, у перший день весняних канікул, 30 учнів 3-4 класів здійснили поїздку в Музей Марійки Підгірянки у Білі Ослави у Надвірнянщині, щоб узяти участь у щорічних Марійчиних читаннях, покласти квіти до її пам’ятника. Радо зустрів нас науковий працівник Музею, член НСЖУ Василь Левицький – лауреат обласної премії ім. Марійки Підгірянки та районних премій ім. Надії Попович і Юрія Шкрумеляка. Він цікаво розповів про дитинство поетеси, показав її особисті речі, які ще збереглися. Надзвичайну приємність ліцеїстам подарувала на їхнє прохання у Музеї зустріч із лауреатом премії ім. Марійки Підгірянки Аделею Григорук, письменницею із Косова, яка є частою гостею нашого ліцею.

Літературні читання пройшли дуже цікаво. Діти декламували вірші біля пам’ятника Марійці Підгірянці і в залі Музею. Краса рідного краю, яскравий світ дитинства оживали у поезіях, майстерно прочитаних юними читцями. Дзвінкі голоси, гарна декламація четвертокласників нікого не залишили байдужими. А третьокласники читали вірші лауреата Шевченківської премії, нашого земляка Дмитра Павличка і своєї улюбленої поетеси Аделі Григорук.

Василь Левицький зізнався, що стопчатівські ліцеїсти – перші гості Музею із малої батьківщини Дмитра Павличка у рік його 90-ліття, яке відзначатиме у вересні. Наш видатний земляк, зазначив він, високо цінував творчість Марійки Підгірянки. У вітальному листі львівських літераторів до 80-річчя з дня народження Марійки Підгірянки далекого 1961-го значиться й автограф Дмитра Павличка.

З нагоди відкриття у Білих Ославах меморіальної дошки 29 листопада 1989 року Дмитро Павличко, який перебував на Прикарпатті як кандидат у народні депутати СРСР і якого на цю подію запросили активісти цього села, прислав вітальну телеграму такого змісту:

«Щире слово поетеси Марійки Підгірянки не загине серед добрих людей ніколи».

І це справді так. Під час згаданого передвиборного перебування на Прикарпатті йому допомагав голова Калуського міського просвітянського об`єднання «Відродження», педагог Василь Петрович Івасюк, уродженець із Білих Ослав. Про ті хвилюючі і національно піднесені дні Дмитро Павличко з любов`ю і з вдячністю згадує у 5-му томі своїх авторських «Спогадів», які вийшли у Київському видавництві «Ярославів Вал».

Діти жваво цікавилися музейною експозицією, задавали безліч запитань, обговорювали почуте і побачене.

Від імені Стопчатівського ліцею ми подарували матеріали про вшанування пам’яті Марійки Підгірянки у нашому навчальному закладі, які зразу ж зайняли помітне місце у музейній експозиції.

Наші школярики охоче спілкувалися з авторкою багатьох дитячих книг, членом НСПУ Аделею Григорук, розпитували, як пишуться вірші і казки, де письменниця бере для них сюжети. А після канікул, 3 квітня, на загальній лінійці хлопчики і дівчатка ділилися з усією шкільною родиною яскравими враженнями від поїздки, яка дуже припала їм до душі.

Діти надовго запам’ятають цей сонячний березневий день, адже побували не тільки на цікавій екскурсії, а ще кожен з них отримав подарунок: книжку Аделі Григорук «Лийся, пісенько крилата». Василь Левицький від імені Музею вручив листівки із пам’ятником Марійці Підгірянці. Можливо, долучення до високохудожнього поетичного слова пробудить іскорку творчості й у сердечках когось із наших вихованців.

Ольга САВ`ЮК,

педагог-організатор вищої категорії

Стопчатівського ліцею.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!