Газета по-надвірнянськи
 

У перший клас – вперше по-новому

31 травня 2019, 12:53 | Рубрика: Акцент, Освіта Версія для друку Версія для друку 339 переглядів

Впевненим кроком освітня реформа дійшла і до процесу зарахування дітей у перший клас, модернізувавши й удосконаливши його. Детальніше про це розповідає головний спеціаліст відділу освіти райдержадміністрації Марта ШТАЄР:

перший

(Фото – ілюстративне)

– Враховуючи особливу чутливість питання прийому дітей на навчання до закладів загальної середньої освіти району, відділ освіти РДА, директори і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти продумали й обговорили всі деталі його організації щодо створення позитивної атмосфери навколо цього процесу.

При зарахуванні дітей необхідно дотримуватися Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року № 367 та листа-роз’яснення щодо застосування його окремих.

У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях: вільні місця – місця, на які можуть зарахувати дитину (дітей) у межах спроможності закладу освіти та нормативу напов­нюваності класів, визначеного Законом України «Про загальну середню освіту»; діти, які мають право на першочергове зарахування, – діти, які проживають на території обслуговування закладу освіти; жеребкування – спосіб конкурсного відбору дітей для зарахування на вільні місця; заклад освіти – початкова школа, гімназія, ліцей або інший заклад загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття початкової, базової середньої та/або профільної середньої освіти; спроможність закладу освіти – максимальна кількість учнів, яким заклад освіти в межах навчального року може забезпечити здобуття освіти за денною формою навчання; територія обслуговування – адміністративно-територіальна одиниця (або її частина чи окремі будинки), визначена і закріплена місцевим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування за закладом освіти для забезпечення права кожної дитини, яка проживає на цій території, на здобуття початкової та/або базової середньої освіти у закладі освіти, що найбільш доступний та наближений до місця проживання дитини.

У листі МОН 5 квітня 2019 року «Щодо прийому дітей до перших класів у 2019 році» звернуто увагу на документи, необхідні для зарахування до 1 класу, початок їх прийому, визначення місця проживання дитини або одного з її батьків для першочергового зарахування.

Для зарахування до 1-го класу необхідно

  • надати заяву;
  • копію свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);
  • оригінал або копію медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о.

А також нагадуємо, що першочергово до 1-го класу зараховують дітей, місце проживання яких на території обслуговування закладу загальної середньої освіти підтверджене. Тому для реалізації такого права потрібно обов’язково надати документи, що підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування відповідного закладу. Оригінал або копію документа про попередньо здобуту освіту при зарахуванні до 1-го класу не подають.

Наголошуємо на вичерпному характері переліку документів, визначених у п. 4 розділу І Порядку, добровільності надання інших додаткових документів, зокрема, необхідних для першочергового зарахування, і відповідно неприпустимості вимог із боку працівників закладів загальної середньої освіти щодо обов’язкового їх надання.

Зарахування дітей до закладу освіти здійснюють, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування.

Відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 14 грудня 2018р. № 340 міському, селищному, сільським головам рекомендували визначити до 1 лютого 2019 року території обслуговування і відповідним рішенням закріпити їх за закладами загальної середньої освіти, які знаходяться на території ради.

З метою забезпечення доступності здобуття загальної середньої освіти й організованого прийому дітей до 1-х класів наказом відділу освіти РДА від 4 лютого ц. р. № 37 визначено датою початку приймання заяв про зарахування дітей у 1-й клас до закладів освіти у 2019-2020 навчальному році 1 березня 2019 року та зобов’язано директорів закладів освіти оприлюднити в закладі освіти та на його веб-сайті інформації про: закріплену за закладом територію обслуговування; спроможність закладу освіти; кількість учнів у кожному класі; наявність вільних місць у кожному з класів.

Щодо права дитини здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 р. «кожна особа має право має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи. Право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, ГАРАНТУЄТЬСЯ, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти». Таку гарантію реалізують, у т. ч. через ч. 7 ст. 18 Закону України «Про загальну середню освіту», згідно з якою «Право на першочергове зарахування до початкової школи мають діти, які проживають на території обслуговування цієї школи».

Якщо діти (їх батьки) не можуть чи не хочуть скористатися правом на першочергове зарахування, то батьки (один із батьків) мають право подати (але обов`язково до 31 травня) необхідні документи (їх копії) до будь-якого закладу освіти (без обмеження їх кількості) для зарахування на вільні місця.

Такі вільні місця можуть з`явитися в закладі освіти після 1 червня, коли зарахують дітей, місце проживання яких підтверджене відповідним документом. Згідно з Порядком кожен заклад освіти зобов`язаний оприлюднити кількість таких вільних місць упродовж двох робочих днів з дня їх появи

До 1 червня включно зараховують усіх дітей, місце проживання котрих на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, котрі здобувають освіту у цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти або випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (у разі його наявності).

Варто звернути увагу на те, що Порядок не визначає пріоритетність у зарахування дітей цих чотирьох категорій, але говорить, що мають бути зараховані усі такі діти.

У 36-ти закладах загальної середньої освіти нашого району до 1-го класу планують зарахувати 1006 дітей.

Відповідно до планової мережі на 2019-2020 навчальний рік за парти сядуть понад 90 дітей у Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. №1 і №3; понад 60 дітей у ЗОШ І-ІІІ ст. – Надвірнянській №2, Білоославській, Гвіздській та Пнівській. А в Битківській №1, Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. №4, Зеленській, Краснянській, Молодківській, Пасічнянській і Тисменичанській – понад 30 учнів-першачків (від 31 до 45).

На завершення розмови Марта Штаєр побажала майбутнім школярикам та їх батькам добре відпочити влітку, щоб у радості і здоров`ї зустріти Першовересень.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!