Газета по-надвірнянськи
 

Зустріч з героєм

24 травня 2019, 11:36 | Рубрика: Акцент Версія для друку Версія для друку 36 переглядів

16 травня ц. р. в актовій залі Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату відбулася зустріч особового складу ліцеїстів з учасником Норильського повстання політв’язнів, ветераном визвольних змагань, жителем Надвірної Миколою Барчуком, яку організували члени гуртка військово-історичного краєзнавства під керівництвом Ігоря Андруняка.

Норильське повстання – масовий спротив в’язнів Горлагу влітку 1953. Горлаг (Головний особливо режимний табір) – окрема табірна структура, виокремлена з Норильськтабору 1948-го у зв’язку з утворенням т. зв. особливих таборів для утримання політв’язнів. На час створення до нього входило шість табірних відділень, у т. ч. одне жіноче. Виступ в’язнів спровокований випадком непрaвильного застосування вогнепальної зброї його охоронцем. Протест свавіллю табірної адміністрації першими висловили в’язні 4-ї зони Горлагу на чолі з українцем Є. Грицяком, які 25 травня 1953 р. припинили роботу на будівельному майданчику і відмовилися повертатися у житлову зону.

Згодом до повсталих приєдналися в’язні інших табірних відділень. Вони притримувалися політики ненасильницького спротиву (невихід на роботу, невиконання наказів адміністрації, виготовлення листівок та плакатів тощо). Створені страйкові комітети, провідну роль в яких відігравали члени Організації Українських Націоналістів, колишні бійці УПА (С. Головко, С. Семенюк, Д. Шумук) та прибалтійські націоналісти. Вимоги протестантів мали як економічний, так і політичний характер.

Повстання, яке тривало до початку липня 1953-го, припинила адміністрація табору силовими методами. Незважаючи на придушення «табірного страйку», 1954 р. Горлаг ліквідовано, а 1956-го практично всі учасники Норильського повстання опинилися на свободі. Про все розповів ліцеїстам безпосередній учасник тих подій Микола Барчук. Директор ліцею полковник Микола Мартинюк подякував Миколі Барчуку за цікаву та змістовну розповідь і на згадку подарував ліцейний журнал. У цьому часописі гість зможе пересвідчитись, що справа тих людей, які віддали своє життя за Україну, сьогодні продовжується.

Вл. інф.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!