Газета по-надвірнянськи
 

Головне призначення Конституції – об’єднання всіх українців довкола справи розвитку України як процвітаючої і цивілізованої держави

12 липня 2019, 13:51 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 83 переглядів

1 липня у сесійному залі Надвірнянської міської ради відбувся «круглий стіл» з участю представників «Просвіти» і влади району та міста. Обговорили визначальні питання і проблеми Конституції та України як держави.

IMG_0588

Почався захід із молитви за Україну. Районне об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, влада району і міста підсумували свою п’ятирічну співпрацю. Від «Просвіти» вручили грамоти голові районної ради Іванові Гурмаку, голові РДА Олександрові Кенізу, першому заступнику голови РДА Богданові Зеленчуку, міському голові Зіновію Андрійовичу, очільниці організаційного відділу РДА Надії Головінській. Спільною грамотою районної ради і РДА нагородили просвітян Віктора Чудновського, Галину Чуревич, Марію Ткачук, Романа Садрука, Ліліану Кочержук.

  • Протягом останніх років «Просвіта» працювала у декількох визначальних напрямках.
  • Головні – утвердження здорового способу життя у шкільному середовищі і формування патріотичної життєвої позиції школярів.
  • Суть цієї позиції у тому, що Україна для них є найвищою цінністю. На цьому шляху ми прагнули впливати на виховний процес у школах для забезпечення єдності виховання у сім`ї, школі і церкві. Таке вже було в нашій історії від часів заснування «Просвіти». Пам’ятаєте – ця праця «Просвіти» тоді завершилася здобуттям держави ЗУНР у Галичині й об’єднанням її з УНР в єдиній соборній Українській державі. І це стало можливим у час праці «Просвіти» в умовах колоніального правління Австро-Угорщини та Московської імперії на Сході в умовах очевидної підтримки поляків імперською владою. А ми працюємо в умовах Української держави.
  • Тож «Просвіта» через свої осередки за сприяння влади, відділу освіти і керівників навчальних закладів працювала у цих напрямках п’ять років. Про це неодноразово ми інформували читачів на сторінках газет «Народна Воля», «Галицька Просвіта», «Життя Прикарпаття» і в передачах ТРК «Надвірна».

Учасники-просвітяни і керівники району та міста зробили історичне фото на згадку про спільну працю впродовж п’яти минулих років. Відбувся обмін думками про суть Конституції і довготривалі проблеми України й українського народу за всі роки Незалежності. Від часу прийняття Конституція потребує вдосконалення, щоб стати Конституцією українського народу. В обговоренні взяли участь просвітяни осередків «Просвіти». Відзначено, що Конституцію прийняли майже через п’ять років після проголошення та підтримки Незалежності на референдумі. Така перерва зумовлена позицією лівої більшості – комуністів Симоненка, соціалістів Мороза і селянської партії Ткаченка. А ці сили були і залишаються в опозиції до самої Української держави. Уже в процесі прийняття народні депутати від Народної Ради відзначали, що Основний закон потребує постійного вдосконалення, бо ключові моменти його виявилися суперечливими або настільки недосконалими, що їхня суть не узгоджується з самою Незалежністю України.

У першу чергу, це стосується економічної частини документу. Для забезпечення конституційних гарантій безкоштовної освіти, медицини і розвитку економіки потрібно було закласти відповідний механізм у Конституцію. Така ж проблема з пенсійним фондом і соціальним забезпеченням. А вийшло так, що розділ про розвиток економіки і курс на зростання відсутній. У тому числі там практично належно не узаконена і не захищена приватна власність та ринкові відносини. Це поставило під загрозу розвиток всієї економіки у напрямку постійного зростання і залишало її радянською зі всіма катастрофічними недоліками.

  • Для усвідомлення суті української економіки наведено такий факт – від експорту 1 тонни дров Україна отримує 40 доларів, від виробництва 1 т меблів – 4 тис. дол. США, за папір з 1 т дерева – 400 доларів. Саме через відсутність конституційних гарантій цивілізованого розвитку економіки до цього часу поза законом перебуває головна можлива бюджетноутворююча галузь – мале і середнє приватне підприємництво.

Тут успішними є лише підприємства торгівлі, але зайнятість у них не може компенсувати втрату мільйонів робочих місць на підприємствах базових галузей промисловості. Це сталося ще до прийняття Конституції через приватизаційні маніпуляції з законодавством в інтересах проросійських приватизаторів.

  • З іншого боку, цілий ряд позитивних положень Конституції не діяли або порушували через відсутність відповідальності за це і відповідних механізмів у самій Конституції та відповідному законодавстві.

Через це практично знищена або не почала належно працювати система безпеки держави (збройні сили, служба безпеки і МВС). Те саме відбулося з органами правосуддя – прокуратурою і судами.

У процесі обміну думками учасники «круглого столу» зосередилися на місцевих проблемах, що, очевидно, зв’язані з положеннями Конституції. До них належить відношення до фізичної культури і спорту, до матеріальної бази цієї життєво важливої сфери всякої цивілізованої держави.

У Надвірній завдяки спільним зусиллям місцевої влади та громади останніми роками зроблено суттєвий поштовх у розвитку спортивної інфраструктури. Проте у нашому місті існує і ряд проблем у цій сфері. Приміром – відсутність капітальних будівель у Прикарпатському військово-спортивному ліцеї-інтернаті. Головна причина – ліцей фінансують з обласного бюджету, де коштів для цього явно недостатньо. З цього приводу нам вдалося поспілкуватися з міським головою Зіновієм Андрійовичем. – В умовах сучасного способу життя, у час прогресу й інтенсивного розвитку передових технологій виникає гостра проблема у створенні належних умов для фізичного та духовного розвитку дітей. Останніми роками ми докладаємо значних зусиль для створення належних умов для організації дозвілля дітей та молоді, забезпечення систематичних занять фізичною культурою і спортом жителів, заохочення до здорового способу життя, – уточнив він.

У рамках реалізації обласних проектів у Надвірній відкрито скейтпарк, багатофункціональний спортивний майданчик, баскетбольний майданчик, замінено штучне покриття на футбольному майданчику на вул. Мазепи. Встановлено близько 15 дитячих майданчиків, 5 локацій із силовими тренажерами, облаштовано 2 волейбольні майданчики тощо. Але, звичайно, сьогодні існує і ряд проблем, через нестачу фінансування та відсутність належної підтримки з боку держави. Це, у першу чергу, стосується побудови належної спортивної інфраструктури ліцею. Зіновій Андрійович запевнив, що давно переймається цим та кількома спорідненими питаннями і запевнив, що ініціюватиме конкретні кроки у напрямку до суттєвих змін.

Звичайно, що це, скоріше, будуть його ініціативи, а не можливості підтримки з міського бюджету. Тут саме потрібна ініціатива, бо проблема є задавнена і відповідні відомства та посадові особи просто не бажають брати на себе хоча б таку ношу. Пора проблему ліцею і спортивних споруд у місті поставити в ряд першочергових. Це є справою не місцевою, а державною. Вона стосується належної підготовки військового поповнення, професійно і фізично готового до захисту української держави.

Зіновій Андрійович аргументував необхідність ефективного і швидкого розв’язання проблем міста. Проте він наголосив, що ми весь час стикаємось з однією і тією ж проблемою: місцевий бюджет – небезрозмірний, на реалізацію всіх ідей не вистачає фінансування та немає підтримки на державному рівні. Взагалі на законодавчому рівні кожних 2-3 роки постійно проводять експерименти, які не дозволять розвиватись повноцінно місцевим громадам. І таких фактів можна навести чимало.

У наступному році остаточно повинні сформуватися всі об’єднані територіальні громади, а це не тільки нові можливості, зокрема, фінансові, але і новий адміністративний устрій, нові засади функціонування громад, нові виклики, на які потрібно давати відповіді.

На моє переконання, для успішного завершення реформи варто прийняти цілий ряд законодавчих актів, щоб уникнути протиріч та збалансувати повноваження різних гілок влади. На сьогодні існує чимало прогалин у чинному законодавстві, які потрібно наповнити відповідним правовим змістом, що дасть можливість успішно завершити реформу децентралізації.

Учасники «круглого столу» відзначили, шо головним призначенням Конституції мало стати об’єднання всіх українців довкола справи розвитку України як процвітаючої і цивілізованої держави.

В обговоренні конституційних проблем взяли участь просвітяни Віктор Чудновський, Марія Ткачук, Галина Чуревич, Тетяна Федишин та інші.

 Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,

голова НРО «Просвіта»

ім. Т. Шевченка.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!