Газета по-надвірнянськи
 

Лідерство кожного з працівників та впровадження на підприємстві передових міжнародних практик з безпеки праці – запорука запобігання нещасних випадків

13 серпня 2019, 10:29 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 424 переглядів

IMG_0854

Нещодавно в актовій залі НГВУ «Надвірнанафтогаз» провели актуальний в усі часи і для всіх підприємств захід – семінар-тренінг з безпеки праці для керівників структурних підрозділів та працівників служби ОП та ПБ. На жаль, нещасні випадки на виробництві продовжують траплятися. Спочатку цього року в Україні сталося 1325 нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом та 137- із смертельним наслідком. Саме про те, яким чином слід попереджувати нещасні випадки і досягати створення середовища без аварій та травм і йшлося під час проведення тренінгу.

Відкрив захід начальник служби охорони праці та пожежної безпеки БП «Захід» ПАТ «Укрнафта» Олег Самелюк, представивши запрошених – начальника відділу профілактики страхових випадків-страхового експерта з охорони праці управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Василя Соф’яка та керівництво Надвірнянського відділення цього Фонду – Тетяну Николайчук та головного спеціаліста-експерта з охорони праці Ганну Гутин.

IMG_0881

Василь Соф’як, ділячись досвідом, підкреслив, що збереження життя і здоров’я працівників під час виконання службових обов’язків – основне завдання роботодавців. На його думку, безпека праці залежить від двох категорій чинників: від ставлення керівництва підприємства до служби охорони праці і забезпечення належного фінансування, а також від психології розуміння безпеки самим працівником. Кожен повинен розуміти, що особиста безпека і безпека оточуючих залежить, перш за все, від нього і не починати виконання робіт, якщо є умови, що можуть призвести до нещасного випадку.

IMG_0891

Посадовець назвав статистичні дані виробничого травматизму, проаналізував причини, основні з яких пов’язані із порушенням правил охорони праці самим потерпілим (близько 60 відсотків).

Детально у форматі діалогу спілкувався із присутніми щодо впровадження культури безпеки праці та питань поведінкової безпеки директор департаменту екологічної безпеки, охорони праці та пожежної безпеки ПАТ «Укрнафта» Віталій Єрмоленко. Із допомогою сучасних електронних технологій він наочно презентував міжнародний досвід, запропонував шляхи його запровадження у структурних підрозділах ПАТ «Укрнафта», у т. ч. НГВУ «Надвірнанафтогаз». Зокрема, багато уваги надав настанові нульового травматизму- «Vision Zero».

IMG_0899

«Vision Zero»- це міжнародна настанова, яка містить сім керівних принципів виробництва з нульовим травматизмом і безпечними умовами праці та стосується трьох основних сфер застосування- безпека, здоров’я (гігієна праці) та добробут працівників. Концепцію розроблено Міжнародною асоціацією з соціального забезпечення (МАСЗ). Вона є однією з найкращих світових практик щодо впровадження та покращення культури безпеки, і тому успішно імплементуються у багатьох країнах. Промовець відзначив що філософія цієї настанови є такою:

- Усім нещасним випадкам, травмам та хворобам на виробництві можна запобігти;

- Це процес (шлях), а не мета;

- Трансформаційний підхід до профілактики (постійне покращення)

- Створення культури попередження, або проактивної культури безпеки праці.

Єрмоленко В.М. деталізував сім керівних принципів настанови «Vision Zero» для учасників семінару-наради:

1. Станьте лідером! Демонструйте прихильність! – саме керівники підприємства, кожного із структурних підрозділів, цехів, майстри мають стати лідерами й наочним прикладом та ставленням демонструвати стандарти безпеки праці для своїх підлеглих. Без впровадження першого принципу впровадження решти є неможливим. Адже, все починається з лідерства!

2. Виявляйте небезпеки – конт­ролюйте ризики! На кожному робочому місці робітник має ідентифікувати небезпеку, контролювати ризики за правилом «Сім раз відміряй…». На підприємстві має бути створена та впроваджена система управління ризиками на кожному рівні організації.

3. Визначайте цілі – розробляйте програми! В організації потрібно встановити як тактичні, так і стратегічні дієві цілі, пріоритети і програми з безпеки праці. Слід дбати про безпеку праці не тільки під час виконання робіт, але й враховувати її на кожному етапі діяльності від тендерного процесу та укладання угоди до повного виконання робіт.

4. Створюйте належну систему управління безпекою та гігієною праці – досягайте високого рівня організації! – цю систему треба створити під час спільної діяльності кожної із служб підприємства таким чином, щоб у ній були враховані питання управління кадрами, структури, виробництва, процесів, закупівель, взаємодії різних підрозділів, тощо.

5. Забезпечуйте безпеку та гігієну на робочих місцях, під час роботи з механізмами та обладнанням! Безпечні виробничі приміщення, обладнання і робочі місця є обов’язковими умовами безаварійної роботи. Крім того, варто враховувати вплив виробничого середовища на здоров’я робітників.

6. Підвищуйте кваліфікацію – розвивайте професійні навички! Необхідно інвестувати в навчання і професійну підготовку працівників та стежити за тим, щоб кваліфікація кожного відповідала посаді, яку він обіймає.

7. Інвестуйте у людей – мотивуйте залучаючи! Необхідно мотивувати працівників, залучаючи їх до розв’язання всіх питань безпеки праці. Ці інвестиції окупляться!

Промовець також нагадав про необхідність дотримання працівниками затверджених на початку 2017 року десятьох «Золотих правил безпечного виконання робіт» ПАТ «Укрнафта», які стосуються десяти напрямків діяльності, виконання робіт, пов’язаних із найбільшими небезпеками.

Не менш скрупульозно обговорили тему про поведінкову безпеку як основний напрямок в організації середовища без травм й аварій. Отже, згідно зі статистикою виявлено, що причиною 96% усіх нещасних випадків є поведінка працівника/працівників, тобто «людський фактор». Саме тому поведінкова безпека є одним із найефективніших напрямків зменшення та усунення нещасних випадків. Звісно, що на кожну небезпечну дію та умову правила та вимоги законодавства не напишеш. Таким чином, проведення візитів із поведінкової безпеки (ВПБ) є досить ефективним інструментом для керівників на місцях та інженерів служб охорони праці. Промовець поінформував і показав, як проводити такі візити на підприємстві. Учасники мали нагоду на практиці в аудиторії потренуватися у проведенні таких ВПБ, а декотрі продемонстрували проведення такого візиту перед аудиторією. Основною запорукою якісного проведення поведінкових візитів є діалог спостерігача (керівника) та виконавця робіт. Він має бути позитивним, спрямованим на усунення небезпечної поведінки та підкріплення безпечної, яка потім перетворюється на безпечну звичку. Основна мета таких ВПБ – не покарання порушника, а коригування поведінки, покращення комунікації з безпеки праці між керівником і підлеглим, заохочення до безпечної поведінки.

Під час тренінгу використали фрагменти відеофільмів, інші наочні матеріали, які додали значимості окресленим завданням та змістовності діалогу.

Висновок цього цікавого навчального тренінгу – різноспектровий, але із спільним лейтмотивом: «краще долю не випробовувати, «не грати» з безпекою в “руську рулетку”, задля досягнення середовища без травм та аварій дотримуватись не тільки інструкцій, правил охорони праці і пожежної безпеки, а щоденно робити більше, ніж вимагають того правила, демонструвати лідерство та прихильність наочним прикладом, користуватись наданими міжнародними інструментами з безпеки праці, оцінювати ризики до та під час виконання робіт, проактивно впроваджувати візити з поведінкової безпеки та розвивати комунікацію з безпеки праці між керівниками та виконавцями робіт», резюмував Олег Самелюк, начальник служби охорони праці та пожежної безпеки БП (Захід) ПАТ «Укрнафта».

Орися СПІВАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!