Газета по-надвірнянськи
 

Залюблена у вишивання Параска Лукач зі Старуні

23 серпня 2019, 12:26 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 122 переглядів

Вишивка завжди існувала одним із засобів збереження української національної ідентичності. Попри всі геноциди, репресії, війни та інші труднощі, які нашому народові доводилося і доводиться долати, ми ніколи не переставали вишивати. Тому саме до Дня Конституції, одного з найважливіших свят незалежної України, відкрили і донедавна працювала виставка-історія вишивальниці з непростою долею…

Параска Лукач (Глодан) народилася 1929 року в с. Старуня Богородчанського району, де здобула початкову освіту і звідки разом з братами пішла у підпілля, ставши зв’язковою УПА. Мала псевдо «Паранька» та «Янкова» (так по-вуличному звали її батька).

IMG_1822

Довкола – чимало провокаторів, які і донесли «куди треба» на Параску. Її батько на той час дякував у с. Бистриця і працював на залізничній станції. Саме тому «Паранька» переїхала зі Старуні в Бистрицю. Думала, що їй вдасться переховатися від біди, але і там дівчину знайшли.

15 лютого 1946 року Параску Лукач заарештували. Звинувачення: збирала продукти для підпілля, зв’язкова УПА. Військовий трибунал війська МВС Станіславської області 17 червня 1946 року засудив на 10 років позбавлення волі та 5 років пораження у правах. Під вартою провела 8 років і 4 місяці. Звільнена у червні 1954 року. Повернулася у рідне село Старуню, де познайомилася з чоловіком Іваном Глоданом. 1955 року народився син Роман. Працювала у колгоспі, займалася господаркою. 10 лютого 1992 року була реабілітована.

Улюблена справа Параски Лукач (Глодан) – вишивання, яке вона не полишала, де б не знаходилася (вдома чи на засланні), з яким у руках і померла 1 вересня 1992 року…

Про це все нагадувала протягом місяця виставка у Музеї історії Надвірнянщини, про яку на її відкритті відгукнклися численні друзі, знайомі і рідні сина Параски Лукач – Романа Глодана (на світлині третій зліва з дочкою – третя справа), відомого фотомитця нашого краю, а також численні автори у соціальних мережах, а також у відеофільмі на каналі YouTube. Приклад і зразок вільного і непокореного духу старунчанки Параски Лукач засвідчує пам’ять і шану тисячам наших краян, котрі за свою національну патріотичну позицію і волю зазнали поневірянь від радянської комуністичної тоталітарної системи.

Музей історії Надвірнянщини.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!