- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Залюблена у вишивання Параска Лукач зі Старуні

Posted By Модератор On 23.08.2019 @ 12:26 In Новини | No Comments

Вишивка завжди існувала одним із засобів збереження української національної ідентичності. Попри всі геноциди, репресії, війни та інші труднощі, які нашому народові доводилося і доводиться долати, ми ніколи не переставали вишивати. Тому саме до Дня Конституції, одного з найважливіших свят незалежної України, відкрили і донедавна працювала виставка-історія вишивальниці з непростою долею…

Параска Лукач (Глодан) народилася 1929 року в с. Старуня Богородчанського району, де здобула початкову освіту і звідки разом з братами пішла у підпілля, ставши зв’язковою УПА. Мала псевдо «Паранька» та «Янкова» (так по-вуличному звали її батька).

IMG_1822 [1]

Довкола – чимало провокаторів, які і донесли «куди треба» на Параску. Її батько на той час дякував у с. Бистриця і працював на залізничній станції. Саме тому «Паранька» переїхала зі Старуні в Бистрицю. Думала, що їй вдасться переховатися від біди, але і там дівчину знайшли.

15 лютого 1946 року Параску Лукач заарештували. Звинувачення: збирала продукти для підпілля, зв’язкова УПА. Військовий трибунал війська МВС Станіславської області 17 червня 1946 року засудив на 10 років позбавлення волі та 5 років пораження у правах. Під вартою провела 8 років і 4 місяці. Звільнена у червні 1954 року. Повернулася у рідне село Старуню, де познайомилася з чоловіком Іваном Глоданом. 1955 року народився син Роман. Працювала у колгоспі, займалася господаркою. 10 лютого 1992 року була реабілітована.

Улюблена справа Параски Лукач (Глодан) – вишивання, яке вона не полишала, де б не знаходилася (вдома чи на засланні), з яким у руках і померла 1 вересня 1992 року…

Про це все нагадувала протягом місяця виставка у Музеї історії Надвірнянщини, про яку на її відкритті відгукнклися численні друзі, знайомі і рідні сина Параски Лукач – Романа Глодана (на світлині третій зліва з дочкою – третя справа), відомого фотомитця нашого краю, а також численні автори у соціальних мережах, а також у відеофільмі на каналі YouTube. Приклад і зразок вільного і непокореного духу старунчанки Параски Лукач засвідчує пам’ять і шану тисячам наших краян, котрі за свою національну патріотичну позицію і волю зазнали поневірянь від радянської комуністичної тоталітарної системи.

Музей історії Надвірнянщини.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2019/08/zalyublena-u-vyshyvannya-paraska-lukach-zi-staruni/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2019/08/IMG_1822.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.