Газета по-надвірнянськи
 

Його піснею і добрими справами велич України у світі славиться

6 вересня 2019, 12:42 | Рубрика: Людина та її справа Версія для друку Версія для друку 535 переглядів

Цьогорічне червневе вшанування 90-літнього ювілею надвірнянця-лондонця, українця-англійця, Почесного громадянина м. Надвірної Володимира ЛУЦІВА у родинній Надвірній, Івано-Франківську та у Львові стало помітною культурно-мистецькою подією не лише у нашому краї, а й неблизько поза ним, вірніше, скрізь, де нуртують українське слово, пісня, радість і біль, піднесення та терпіння, розчарування і не менш оптимістичні надії і сподівання.

луців

У Надвірній ювіляра вшановували на засіданні правління культурно-мистецького Фонду ім. В. Луціва, у центральній районній бібліотеці, на декількох зустрічах із містянами та громадськими активістами. Уродженець нашого міста Володимир Луців у 2000 році подарував рідній Надвірній свою культурно-мистецьку спадщину, в основі якої дві його бандури, сценічний костюм, солідний архів нот українських та зарубіжних творів світової класики, надзвичайно цінну бібліотеку різнотемних наукових, науково-популярних, історичних, краєзнавчих видань (а ними наш ювіляр продовжує поповнювати і в нинішні дні Фонд у Надвірній). Із них викладачі, наукові працівники, студенти та школярі черпають коштовні перлини знань, надбані світовим інтелектом, а також цінні нагороди за власні концертно-мистецькі виступи. На цій спадщині заснували культурно-мистецький Фонд ім. Володимира Луціва з метою пропаганди культурно-мистецької творчості та підтримки юних талантів. За роки діяльності Фонду 75 юних обдарувань отримали його фінансову підтримку.

Зазначимо, що Володимир Луців безпосередньо причетний до організації та проведення 35-ти міжнародних різнопланових культурно-мистецьких і християнсько-громадянських імпрез та заходів. Він володіє десятком іноземних мов. Для нього життєвостверджуючими і напрямними залишаються слова-звернення Папи Римського Іоанна-Павла ІІ «Пам`ятайте, з якого ви кореня». Сам Володимир Луців переконаний, що «…вистояти і зберегти себе, свою історичну перспективу в нинішньому жорстокому, динамічному, технологічному і мінливому світі можуть лише нації, які не втратять своєї самобутності і культури…».

бандуристи

Цьогоріч лауреатом премії Фонду стала учениця Надвірнянського фізико-математичного ліцею, випускниця Надвірнянської дитячої художньої школи Іванна Котулич (на світлині внизу). Вона досі знана як лауреат міжнародного конкурсу дитячого малюнка 8-го відкритого Бієнале «Від 5 до 10» у 2011 році, а також творчих конкурсів «Україна, в якій я хочу жити», «Для Бога я обираю найкраще» (2015 рік). Вона – учасниця виставки малюнка та текстильної скульптури «Різдвяний вернісаж», 3-го Міжнародного фестивалю «Карпатський простір» (2018 р.) та інших регіональних, Всеукраїнських та Міжнародних проектів і фестивалів. Учасники ювілейного концерту-вшанування «Від Бистриці до Темзи…» в Івано-Франківській обласній філармонії ім. Іри Маланюк мали змогу ознайомитися з її творчим доробком.

Того дня у концертній програмі її привітала минулорічний лауреат Фонду ім. В. Луціва Валентина Іваніцька піснею «Тільки раз цвіте любов» Володимира Івасюка (клас викладача Надвірнянської музшколи Олени Сільчук, концертмейстер Вікторія Возна).

Ще одна номінантка премії Фонду ім. В. Луціва – вихованка згаданої музичної школи (клас викладача заслуженого викладача України Ганни Макось), випускниця Івано-Франківського музучилища ім. Дениса Січинського (клас викладача Оксани Купновицької) і нинішня студентка Львівської національної академії ім. М. Лисенка, віртуозна піаністка, лауреат Міжнародних конкурсів Уляна Кузьма виконала твір Шумана «Арабеска». Її привітала вихованка Ганни Макось, 5-класниця Надвірнянської музшколи Антоніна Іваночко, виконавши твір Шопена «До-дієз мінор» (на світлині вгорі справа).

ведучі

Колективним лауреатом цьогорічної премії стало вокальне тріо «Барви» Надвірнянської дитячої музшколи у складі Софії Баюрчак, Марії Дмитрук та Софії Максим`юк під керівництвом викладача хорового класу Олени Сільчук. Дівчата заспівали «Колискову для матері» на слова Б. Стельмаха, музика уродженця м. Надвірної, композитора Богдана-Юрія Янівського (концертмейстер Вікторія Возна), а також «Гуцулку Ксеню» на слова і музику Ярослава Барнича.

Найурочистіший і найзнаменніший момент – вручення премій згаданим номінантам засновником Фонду Володимиром Луцівим і директором Фонду Ольгою Максим`юк. Щиро і сердечно привітали Володимира Луціва із його високим життєвим і творчим ювілеєм заступник керівника виконавчого апарату районної ради, депутат районної ради Василь Андрейчук і заступник Надвірнянського міського голови Василь Василенко. Вони відзначили, що треба бути людиною високого духу, аби не лише самому виконувати українську пісню у світі, але й підтримувати своїм духом молоді таланти і служити дипломатом та носієм української національної культури і мистецтва в українській діаспорі-розсіянні у непрості так звані радянські й теперішні часи.

соло

У другій частині концертної програми, ведуча якої Христина Кобильчук, Володимирові Луціву присвятили свої високомистецькі виступи камерний хор «Кредо» Архикатедрального і Митрополичого Собору Воскресіння Христового УГКЦ (кер. – заслужений працівник культури України Жанна Зваричук), ансамбль народної музики «Бревіс» обласної філармонії ім. Іри Маланюк (кер. – заслужений артист України Ярослав Бибик, солісти-вокалісти Оксана Кречко та Андрій Галавай), квартет бандуристок «Гердан» Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Надія Вівчарук, Наталія Федорняк, Світлана Матіїшин зі своїм керівником Віолеттою Дутчак (на світлині зліва), а також чоловічий квартет «Коло» Центрального народного дому – Мирослав Петрик, Орест Шуляр, Ігор Дем`янець із керівником, заслуженим працівником культури України Петром Чоловським (на світлині – стор. 12). Концертній імпрезі передувало змістовне і широкопланове вступне слово про ювіляра та його діяльність професора, доктора мистецтвознавства Віолетти Дутчак, а також вітання професора, доктора мистецтвознавства Ганни Карась і начальника уравління культури, національностей і релігій ОДА Володимира Федорака, котрий висловив, зокрема, вдячність Володимирові Луціву за його життєву настанову «Світ належить відважним» у дні перебування надвірнянських пластунів на британській землі у родинній оселі Луцівих у неблизьких 1990-х…

DSC_0035

Львівська національна філармонія у своєму концертному залі Станіслава Людкевича у цьогорічний «зелений» понеділок програмою «Повстанське танго» у рамках IV Міжнародного фестивалю ретро-музики ім. Богдана Весоловського віддавала шану видатному українському співакові, бандуристові, відомому культурно-громадському діячеві Володимирові Луціву, котрий того ж дня удостоївся Почесної грамоти Світового Конгресу Українців та медалі «Будівничий України» Всеукраїнського товариства «Просвіта». Запам`яталось вітальне слово Богдана Нагайла, котрий протягом 1-го демократичного десятиріччя України працював директором української редакції «Радіо Свобода». Звучали найкращі пісні, народні думи, золоті неаполітанські шлягери з репертуару В. Луціва, а також документальний відеофільм про нього, відбулася автограф-сесія із придбанням аудіо-дисків В. Луціва. До речі, він був головою журі першого фестивалю ретро-музики ім. Б. Весоловського у 2015 році. У перших числах вересня відбувся конкурс молодих виконавців та гала-концерт гостей і переможців цього фестивалю.

А в той червневий «зелений» понеділок вдячний заповнений зал Станіслава Людкевича Львівської філармонії насолоджувався майстерними і чудовими виступами Ореста Цимбала, Альфонсо Олівера (Італія), Дарини Бурнос, Романа Ковальчука, Галини Вільхи, Володимира Кудовби, тріо LADIES` у складі Ольги Верхоляк, Іванни Савюк і Христини Дутчак (вони виконали пісню «Очі» із репертуару Богдана Весоловського), квартету бандуристок «Львів`янки» (Оксана Коломієць, Леся Стефанко, Ірина Плахтій, Олена Ніколенко), академічного інструментального ансамблю «Високий замок» (кер. Андрій Яцків), муніципального хору «Гомін» (худ. кер. і диригент Руслан Ляшенко), керівників школи танго Віктора Сокрути і Соломії Кудин. Мав концерт і хвилюючий, своєрідний позасценарний момент, коли Володимир Луців із Орестом Цимбалою проспівали пісню «Прийде ще час, коли ти затужиш за мною…» із репертуару Богдана Весоловського.

На слова 97-річної львів`янки Ольги Ільків, колишньої зв`язкової командира УПА Романа Шухевича, прозвучало неповторне і до болю трепетне та досить актуальне й нині «Повстанське танго» у виконанні Ореста Цимбали та тріо LADIES` у супроводі інструментального ансамблю «Високий замок». На концерт завітала сестра Юрія Шухевича, дочка легендарного командира УПА Романа Шухевича – Марія-Софія Шухевич-Трильовська, а колишня зв`язкова Романа Шухевича Ольга Ільків не змогла відвідати цей пам`ятний захід через стан здоров`я…

Мистецький внесок у цю концертну програму від надвірнянців-земляків (а їх представляла ведуча у Львові і в Івано-Франківську Дарія Гринішак) поєднав виступи лауреатів премії Фонду ім. В. Луціва Валентини Іваніцької, Антоніни Іваночко, вокального тріо «Барви» (Софія Баюрчак, Марія Дмитрук і Софія Максим`юк).

Концертна програма у Львові відбулася за підтримки Долинського міського голови Володимира Гаразда та Фонду дипломата Ігоря Осташа, а модератором виступила Лілія Винницька.

Непросто влучніше, сердечніше, дохідливіше і досить прицільно у сьогоденні висловитися про позицію нашого славетного земляка Володимира Луціва, як він сам побажав і настановив у Львові: «Працюйте для України і не питайте, що я з того буду мати. Майте повсякчас ініціативу і будьте готові до відповідальності за свої дії». Отож – працюймо для України. Маймо відповідальність за свої дії. Щоденно і щомиті. Не шукаймо крайнього. Починаймо або продовжуймо, якщо уже почали, із себе. І, мабуть, не подивуємось при такій праці, що Україна не просто буде, а засяє «у народів вільних колі» і спільнотах нашої Земної громади.

Світлини Віолетти Дутчак.

 Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!