Газета по-надвірнянськи
 

У Делятині фестивалили та ярмаркували яскраво, маштабно, велично

27 вересня 2019, 12:06 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 1,578 переглядів

Минулої неділі, 22 вересня, ошатне, затишне, мальовниче містечко Делятин, яке ще називають символічною золотою брамою у Карпати, гостинно відкрило свої щирі обійми для гостей та учасників першого регіонального фестивалю. Назва його «Ярмарок у Делятині» дійсно тематично об`єднала видовищні різноспектрові заходи, які в основному сконцентрувалися на місцевому футбольному стадіоні. Спільною організованою ходою сюди прибули численні колективи Делятинської ОТГ та запрошені гості.

Перед відкриттям урочистої імпрези ведучі нагадали, що голос трембіти сповіщає не тільки про радість, а й про смуток, про тугу, яку нині переживає вся Україна, втрачаючи найкращих синів і дочок під час оборони територіальної цілісності України на її східних рубежах. Хвилиною мовчання вшанували пам`ять Героїв, котрі віддали своє життя за незалежність України.

Делятин

Після спільного виконання державного гімну України отець-мітрат Богдан Іванюк, благословляючи присутніх, зазначив, що Господь Бог наділив кожну людину певним талантом, здібностями. Під час фестивалю є нагода поділитися талантами слова, мистецтва, пісні, кулінарії тощо у надії, що Бог примножить їх для добра громади та України.

Делятинський селищний голова ОТГ Богдан Клим`юк (на світлині) на правах господаря привітав усіх і запросив отримати насолоду від смаколиків і фестивальних дійств.

Голова обласної ради Олександр Сич ґратулював не тільки із величною недільною подією у Делятині, але і з суботнім святом Різдва Пресвятої Богородиці. Побажав, щоб Пресвята Діва Марія охороняла всіх, наставляла, дарувала любов, достаток, а ще мир і спокій в Україні, мудрість нашому народові і тій владі, яку він обирає.

голова

До привітань приєдналися директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, голова Ясінецької селищної ради ОТГ (Закарпаття) Едуард Зелінський та виконавчий директор регіонального відділення асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Надзвичайно яскраву фестивальну програму підготували відомі колективи об`єднаної територіальної громади: зведений хор, «Черлені пацьорки», «Рушничок», «Тропіток» Делятинського народного дому; «Біла криниця» (с. Чорні Ослави), «Орли» (с. Чорний Потік), «Червона калина» (с. Заріччя); а також народні аматорський колектив «Водограй» Надвірнянського коледжу, муніципальний оркестр народної музики «Аркан» Сергія Орла районного будинку культури, фольклорно-етнографічний колектив «Перевесло» (с. Фитьків). Щедро поділилися своїми талантами і гості з Яремче, Микуличина, Рожнівської, Печеніжинської, Нижньовербіжської ОТГ та ін. Зачарували глядачів виступи заслужених артистів України Олесі Пасічняк і Миколи Савчука, солістів Христини Юрчук, Нелі Попович, Віри Андрухович, Івана Палійчука, Романа Хопти, Марічки Гуцуляк і, звичайно, незрівнянний трембітар Микола Павук.

Незабутнє враження справив парад вишиванок, різнобарв`я яких заполонило фестивальну сцену.

Увечері всіх драйвово розважала рок-дискотека «Ad Libidum».

3

Неподалік сцени ми зустріли директора народного дому Марію Івасюк, яка уже декілька років виношувала ідею-мрію про «Делятинський ярмарок». Рада, що мрія здійснилася і вірить, що переросте у традицію.

Вражали не тільки дійства на сцені, а й майстер-класи від народних майстрів із гончарства, писанкарства, мікровишивки, плетення кошиків з ліщини, виробів з воску, з виготовлення сопілок, гри на народних музичних інструментах. Зацікавили спортивні змагання з армрестлінгу та піднімання гирі.

По периметру стадіону привертали увагу численні виставки як делятинських юних і дорослих умільців, так і з інших сіл ОТГ, зокрема, із села Чорні Ослави експонував виставку відомий вишивальник Ярослав Садов`як, бібліотекар Галина Биндас презентувала майстерність різьби по дереву Дмитра Биндаса та історію рідного села, а фольклористка Ганна Крайлюк – надбання любительського об`єднання «Ославчанка». В. о. старости цього старостинського округу Лілія Ліскевич поділилася позитивними враженнями від фестивалю, від можливості представити самобутню культуру свого села, різні ремесла й оглянути з інших населених пунктів.

Бібліотекар із Заріччя Анна Вацик привезла власні рушники і в. о. старости Любові Яворської, а вишиті сорочки, плаття, ляльки-мотанки – майстрині Лілії Твердохліб. Показали і цікаві композиції від ДНЗ «Золотий колосок».

В. о. старости с. Чорний Потік Василь Шовгенюк розповів про виставлені чорнопотіцькі унікальні вироби: кошелики, трембіти, цимбали, старовинну вишивку, писанки, а також висловив задоволення, що село увійшло у Делятинську ОТГ. Отримали допомогу для покриття даху новоспоруджуваного ліцею, тепер спільно працюють над встановленням вікон.

Тисячі людей, котрі заполонили стадіон, мали змогу придбати сувеніри, вироби ліцеїстів і майстрів ремесел, скуштувати карпатських медів, сирів та інших смаколиків. Помітний ажіотаж біля презентації міжнародної і міжрегіональної їжі, яку організували учасники проекту «Зміцнюємо громади, об`єднуючи Україну» від Івано-Франківської обласної організації «Молода Просвіта» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USA ID). Свої страви презентували обласна діаспора конгресу азербайджанців України, студенти Івано-Франківського національного медичного університету з Йорданії та студенти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу з Єгипту, Еквадору, Індії, а також представники львівської організації «Молода Лемківщина» та ін.

Немало відвідувачів побували у новоспоруджуваному храмі Всіх Святих української землі, де відкрили виставку малюнків та фотографій. Переможцям конкурсу малюнків «Люблю тебе, Гуцульщино!», присвяченому художнику Гуцульщини Фредеріку Паучу, та фотографій «Делятин очима фотографа» вручили призи. Для своїх вихованців отримав їх і директор Чорноославського ліцею Василь Попович і поділився з нами своїм переконанням, що створення ОТГ – позитивний фактор, який згуртовує людей, і рекомендував сусідам із Білих Ослав долучатися до Делятинської ОТГ.

Гармонійно вписалася і виставка художніх робіт-картин художників Делятинської ОТГ, а також гостей з Надвірної та Івано-Франківська.

У стінах цього ж храму бажаючі мали змогу зустрітися з письменниками краю – Тарасом Прохаськом, Євгеном Бараном, Іваном Гавриловичем та ін. А в краєзнавчому музеї Делятина змістовно провели конференцію «Популяризація історико-культурної спадщини Делятинської ОТГ».

Вдалося нам поспілкуватися і з одним з організаторів фестивалю, секретарем Делятинської селищної ради ОТГ Вірою Кухтарук, яка, зокрема, розповіла: – Коли ми єдині в області виграли проєкт «Інтегроване просторове планування в громадах», коли почали стратегічно мислити про розвиток громади, то вирішили відновлювати ремесла, туристичний потенціал – лікувально-туристичний курорт і відомий Делятинський ярмарок. Це не просто торгівля, а свято мистецтв, смаку, автентики. Такі заходи допомагають однодумцям знайти один одного, показати затребувані праці митців, майстрів слова, різних ремесел.

Другий проект, який реалізовуємо разом із «Молодою Просвітою» – «Зміцнюємо громади, об`єднуючи Україну». Хочемо показати, що всі ми унікальні і заслуговуємо на повагу і цінування. Різноманітність не роз`єднує, а єднає людей. Створюємо громадський простір, в якому є місце для всіх, у т. ч. і військовиків, яким інколи психологічно важко знайти себе після фронтових випробувань.

У рамках проєкту «Єврорегіон Карпати – Україна» відновлюємо делятинські етнічні кептарі. У першому відновленому на фестивалі – керівник нашого краєзнавчого музею Андрій Мисюк. Наступного фестивалю в них можуть одягнутися і ведучі. До цієї справи ми залучили майже два десятки вишивальниць, для яких це і можливість додаткового заробітку, і можливість щось зробити для громади.

Громада повертає свою багату автентику. Цей пласт витягуємо із величезної скрині і маємо чим гордитися…

Підсумкове слово, як і годиться, керівнику Делятинської об`єднаної територіальної громади Богданові Клим`юку. Без вагань він називає великим позитивом створення ОТГ, аргументуючи покращеними можливостями соціально-економічного розвитку, а головне – критерієм єднання людей, про що, зокрема, засвідчив фестиваль «Ярмарок у Делятині». Очільник громади вдячний оргкомітету і всім колективам, комунальним підприємствам, спонсорам, гостям, завдяки яким фестиваль вдало стартував і сягатиме розвою у майбутньому.

Орися СПІВАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!