Газета по-надвірнянськи
 

А ви знаєте «Як смачно і здорово варити»?

22 листопада 2019, 12:10 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 36 переглядів

Оновлена зала міської бібліотеки для юнацтва гостинно приймала гостей, які завітали на презентацію книги кулінарних рецептів «Як смачно і здорово варити» (у ній поміщено 430 рецептів), серед яких членкині районного осередку «Союзу Українок», бібліотекарі, користувачі, шанувальники української автентичної кухні.

Книгу упорядкували і видали в Києві у видавництві «Богуславкнига» за проектом «Авторська кухня українська», автори ідеї Оксана Антонова, Лариса Латипова, Алла Савченко (маркетингова діяльність проекту серед молоді) та ресторатор Наталія Гресько, яка на практиці використовувала рецепти із збірника.

Книга «Як добре й здорово варити» мала мегапопулярність у 30-х роках XX ст., чотири рази перевидавали її у Коломиї під редагуванням часопису «Жіноча доля», головним редактором тоді – Олена Кисілевська. Вперше за 90 років її відновили і видали у видавництві «Богуславкнига», доповнивши малюнками і виділивши окремо деякі особливості приготування. Окрім Надвірної її презентували у Коломиї та в столичному Музеї української діаспори. Ця книга унікальна тим, що у ній є рецепти від читачок «Жіночої долі» із різних куточків України, а також переписи від відомих особистостей: Ольги Кобилянської та її прийомної дочки Гелени Панчук, Осипи Заклинської, Ольги Дучимінської, Адольфіни Макогон (мами Ірини Вільде), Юлії Маркевич (мами Дарії Цвек), а також рецепти, надіслані українками з Америки, Канади, Чехії .

На зустрічі мовилось про жінок, котрі творили історію, але не забували про свою родину, плекали та передавали автентичні кулінарні рецепти від бабусі до онуки як в Україні, так і в еміграції. Про знакові жіночі постаті Ольги Кобилянської, 105-літньої Ольги Дучимінської (Решетилович), Ірини Вільде (вона часто проживала на дачі у Дорі), родину священника Юрія Генсьорського із Вижнього Березова і Лиликів із Надвірної в українській історії та літературі розповіла старший науковий працівник Яремчанського музею етнографії, член НСЖУ і НСКУ Світлана Флис, яка співпрацює з авторами згаданого проекту і посприяла цій презентації. Про духовний та культурний зв’язок поколінь, національну свідомість жіноцтва 30-х років минулого століття, зокрема, про Олену Кисілевську, як прогресивну жінку, організаторку та референта «Союзу Українок» у Коломиї в ті роки, говорила голова районного осередку «Союзу Українок» Ольга Багрійчук.

Парох с. Фитькова о. Микола Григорук, бабуся якого розповідала йому про Юлію Маркевич із Цуцилова, ознайомив із старовинними переписами рецептів, які зберігаються у Музеї етнографії у Фитькові. Спогадами про 91-річну пані Юлію Маркевич та її доньку Дарію Цвек поділилися вчитель історії та географії Цуцилівського НВК Тетяна Плазинська та жителька Цуцилова Марія Чумбей. До речі, Юлія Маркевич, 110-річчя з дня народження якої минуло 10 жовтня ц. р., із чоловіком, який працював у міністерстві фінансів Польщі, поховані у Цуцилові. А яблучний пляцок, тісто для якого замішують на два тижні, за рецептом Юлії Маркевич у Цуцилові випікають та смакують ним і досі. Окрім переписів, книга містить поради як правильно вживати їжу й отримувати від цього естетичне задоволення, як обслуговувати гостей, як вестися під час танців, як сервірувати стіл тощо.

А всі, котрі того дня дегустували смаколики за рецептами із книги «Як смачно і здорово варити», надовго запам`ятають їх неповторний смак та аромат. Як і смак нашої пам`яті, котрий є вищою категорією смаку.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!