Газета по-надвірнянськи
 

А як у них? або погляд на життя у країнах Європейського Союзу

8 листопада 2019, 12:41 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 538 переглядів

З усіх втрат – утрата часу найтяжча.

Григорій Сковорода.

Ми іноді тратимо свій дорогоцінний час власного короткоплинного життя на речі, які проминули, мов тінь і тінню кануть у небуття. Виходячи з цієї та інших аналогічних фабул, автор хотів би поділитися із читачами враженнями та роздумами, отриманими під час медичного навчального візиту по Європі на початку жовтня цього року. Враження від побаченого і почутого перевершили всі сподівання: ми побували у шести країнах, ознайомилися з визначними пам’ятниками архітектури, мистецтва, у закладах охорони здоров’я, політики, бізнесу тощо.

Але про все по порядку. Для початку – окремі теоретичні викладки. Що таке туризм, його позитивні і негативні сторони? Туризм – тимчасовий виїзд особи з постійного місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності у місці прибування. Спонукання до туристичної подорожі: потреба освоєння нових територій, зручних для проживання та різних видів діяльності; збільшення частки вільного часу, який сприяє появі туризму, адже цей період дозволяє людині відновити свої життєві сили, займатися своєю улюбленою справою та ін.

Індустрія туризму: сукупність різних суб`єктів туристичної діяльності – готелі, комплекси, кемпінги, мотелі, пансіонати, підприємства харчування, транспорту, закладів культури й інші, які забезпечують приймання, обслуговування та перевезення туристів. Ця індустрія протягом останніх десятиліть стала однією із найважливіших сфер економіки, забезпечуючи десяту частину всього світового валового продукту. Згідно з прогнозами експертів Всесвітньої туристичної організації, на початку ХХІ ст. обсяги міжнародного туризму щорічно зростають на 4 % , за рахунок чого збільшується дохід – до 1,1 млрд. доларів ( якщо до цього додати ще і внутрішній туризм, то ці показники зростуть удвічі).

біля-будинку

У той же час, як і будь-яка галузь економіки, туризм має і зворотній, негативний «бік медалі». Він впливає на довкілля у тій же мірі, що й інші види людської діяльності: шум, тверді побутові відходи, сміття, стічні води, забруднення повітря, якість води у річках, озерах, морях, зростання викидів шкідливих речовин транспортними засобами, самовільне розміщення тимчасових баз відпочинку, розпалювання вогнищ, понівечення вандалами історичних пам`яток. Усе це і не тільки створює санітарні проблеми, впливає на здоров`я місцевих жителів. А ще – деякі впливи на живу природу, ведуть навіть до повного знищення фауни і флори територій. Зростання кількості населення у туристичних регіонах, необхідність будівництва нових туристичних потужностей потребує більшої кількості природних ресурсів, що знову ж веде до навантаження на навколишнє середовище. На цих територіях зростає злочинність, напади на туристів, насильницькі дії, терористичні акти тощо. Наприклад, кожен пасажир круїзного лайнеру у Карибському басейні «виробляє» щодня 3,5 кг сміття, тоді як кожен місцевий житель – всього 0,8 кг.

У сфері туризму Україна посідає 8-е місце у світі за кількістю туристичних візитів. Державу щорічно відвідують понад 17 мільйонів людей. Туризм в Україні може і повинен стати ареною реалізації ринкових механізмів, джерелом поповнення державного і місцевих бюджетів, засобом загальнодоступного і повноцінного відпочинку й оздоровлення, а також – ознайомлення з історико-культурною спадщиною та сьогоденням нашого народу. Стосовно міста Яремче та його туристичної території потрібно відзначити, що їх щорічно відвідує до 1 мільйона чоловік, яких необхідно обслужити на високому рівні, у т. ч. і з наданням відповідної медичної допомоги (дуже часто за рахунок коштів, призначених для місцевих жителів) для того, щоб у них залишилося позитивне враження і бажання повернутися сюди ще не один раз. Туристичне Яремче стикається з тими ж проблемами, що й інші території, «плюс» – опалення значної частини споруд дровами, на що витрачають значні лісові ресурси.

біля-памятника

Із туризмом тісно переплітається і такий вид відпочинку, як паломництво (прочанство). Це мандрування вірних до святих місць, приміром, християн – до Святої Землі, мусульман – до Мекки чи Медіни тощо. У межах зазначеної візії по Європі, ми в тій чи в іншій мірі займалися паломництвом. «Храм Божий є образом Града Святого – нового Єрусалиму, що сходить з небес від Бога» (І. Богослов). Еволюція будівництва храмів пройшла шлях від поляни під відкритим небом до сучасних споруд зі скла, сталі і бетону, а еволюція внутрішнього убранства їх – шлях від черепів диких тварин до визначних творів світового мистецтва. Саме монотеїзм, віра в єдиного Бога, християнство «подарували» людству визначних богословів, учених, теоретиків, різноманітні технології, які забезпечили розвиток цивілізації, продовжують поступальний шлях і по сьогодні та для майбутніх поколінь.

рада-Європи

У цьому контексті поділюся враженнями від відвідин соборів Святого Стефана у Відні та Святого Віта у Празі. Святий Стефан або як його називають австрійці «Старий Стейфл», будувався, перебудовувався протягом двох із половиною століть, є величною спорудою барокового стилю архітектури. До сьогодні збереглися кольорові середньовічні вітражі на вікнах храму, розкішні дерев’яні рельєфи, багатий готичний орнамент, дві статуї Мадонни. Прикрашають його чотири фігури отців церкви, висічених із каменю. Собор Святого Віта – визначний витвір західно-європейської культури. Він не тільки духовне та художнє надбання Чехії, але й її національною-історична святиня. Фасади собору прикрашає множинна різьба з каменю. Над порталом південного фасаду – мозаїка «Страшний суд». В інтер’єрі все підпорядковано ідеї – возвишення вгору. Тут – чисельні скульптурні бюсти членів королівської динасії на чолі з Карлом ІV, а також надгробки чеських князів, королів. Стіни капели прикрашені розписами і мозаїкою з дорогоцінних каменів. Є багато прикрашена гробниця Святого Вацлава, а орган – один із найкращих в Європі. Вся ця велич храмів спонукає і до тривожних роздумів про всезростаючу секуляризацію населення старого континенту і до побоювання – сучасний науково-технічний прогрес відділяє людей від їх Творця.

Наступний етап – власне, медична програма. Ми відвідали університетську клініку у місті Фрайбурзі. Заклад – один із найбільш вікових авторитетних центрів Німеччини (їй уже виповнилося 562 роки). Сама клініка функціонує на базі університету ім. А. Людвіга й об`єднує 14 спеціалізованих центрів, 5 інститутів, 5 підрозділів із трансплантології й онкології. Потужність клініки – 1600 стаціонарних ліжок, тут щорічно лікують майже 65 тисяч пацієнтів, проводять 5000 операцій, а амбулаторну допомогу отримують 400 тисяч пацієнтів. Бюджет установи – 600 млн. євро на рік. Вражає технічне забезпечення клініки: всеможливі діагностичні та лікувальні прилади, сучасне обладнання, комп`ютери на кожному робочому місці тощо. Працюють 10 тисяч співробітників, серед них 1200 лікарів, 3000 осіб середнього медперсоналу. Зі стін клініки вийшли 4 Нобелівські лауреати з медицини. Тут немає невизначеності, непорозумінь між персоналом, бюрократичної тяганини, заповнення непотрібної медичної документації, звітів, заходів і т. д. Як справедливо зазначили медики нашої групи, усе працює, як швейцарський годинник. Надають меддопомогу на основі страхової медицини, а в разі її відсутності – за кошти пацієнта. Особлива заслуга клініки – лікування раку за новітніми методиками і технологіями з використанням сучасних хіміо- терапевтичних препаратів і променевої терапії, а метод «термоабляції» метастазів – вершина сучасної онкології.

Наступні відвідини Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ). Це – спеціалізована установа ООН, яка опікується проблемами охорони здоров`я у світовому маштабі. До неї входять 193 країни, штаб-квартира – у Женеві. День заснування цієї організації – 7 квітня 1948 року – щорічно відзначають як Всесвітній день здоров’я. Головна мета ВООЗ: сприяння забезпеченню охорони здоров’я у жителів усіх країн світу. Її статут «Право на здоров’я» координує міжнародне співтовариство з метою розвитку і вдосконалення системи охорони здоров’я, викорінення та зменшення тягаря інфекційних захворювань, у т. ч. і СНІДу, впровадження у світовому маштабі імунізації від важких інфекційних хвороб, координація фармацевтичної діяльності країн-членів тощо. Функції організації поділяють на 2-і категорії: нормативна діяльність (здійснює переважно штаб-квартира) та технічне співробітництво (здійснюють регіональні і державні бюро). ВООЗ вишукує й впроваджує ефективні моделі, які грунтуються на своєчасному втручанні у зовнішні чинники загроз для здоров`я та оплаті за якісний віддалений результат, а не за процес лікування, котрий лише нагромаджуватиме кількість діагностичних та лікувальних процедур; розробляє нові концепції охорони здоров’я, орієнтовані на кількість здорових років життя. Крім того, потрібно посилювати конт­роль за якістю продуктів харчування, повітря, води, бо це суттєво знижує частку хронічних захворювань. За даними цієї організації, 24% хворіб і 23% смертей спричинені саме зовнішніми чинниками. Тому в охороні здоров`я і медицині потрібно переорієнтовуватися з широкомаштабного лікування на забезпечення кількості здорових років життя. Доведено, що вклавши 1 долар у профілактику, у результаті отримаємо 47 доларів економії.

Октобер

Україна – член ВООЗ із 1948 року. Співробітництво здійснюється через Європейське регіональне бюро відповідно до рамкових угод, в яких визначені пріоритетні напрямки їх реалізації, що відповідають інтересам України. Такі заходи узгоджують із національними пріоритетами та стратегіями у галузі охорони здоров`я. У рамках відвідання ВООЗ нашу групу прийняли у департаменті зв`язків з іноземними делегаціями, де відбулися 3 презентації з найактуальніших питань з охорони здоров`я й медицини. Зокрема, щодо реформування охорони здоров’я в Україні, яке відбувається уже більш 10 років, зазначили, що ВООЗ не може втручатися у політику і тактику змін у будь-якій країні. Це справа влади і МОЗу кожної держави. ВООЗ може рекомендувати і рекомендує модель реорганізації на засадах сімейної і страхової медицини. Відносно системи підготовки медичних кадрів відзначили, що наша країна сповідує кількісну, а не якісну модель підготовки спеціалістів, від якої у більшості розвинених країн уже давно відмовилися. Актуальним для нас залишається питання стажування спеціалістів у провідних клініках Європи, Америки. Проблеми вирішують при наявності двох умов: відповідних коштів та знання хоча б англійської мови. Третя локація: проблеми тютюнопаління, алкоголізму та наркоманії. На превеликий жаль, із кожним роком кількість осіб, залежних від алкоголю і наркотиків, зростає, а залежність від тютюну – має тенденцію до зниження. У рамках дискусії зі згаданих питань висловлювали різні міркування, пропозиції; на що представники ВООЗ відповідали – наша організація завжди відкрита до діалогу і готова у будь-який час для будь-якої країни розробляти конкретні заходи з питань охорони здоров’я і медицини.

Треті відвідини – у Міжнародну Федерацію Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, яка заснована 1919-го й об`єднує 191 національне товариство. Її секретаріат розташований у Женеві. Річний бюджет – 1,2 млрд. доларів. Головна мета – надання підтримки та сприяння розвитку національних товариств, координація їх діяльності з питань попередження і полегшення людських страждань під час збройних конфліктів, стихійних лих, катастроф, аварій тощо. Федерація також сприяє реалізації програм у сфері боротьби з поширенням соціально-небезпечних хворіб, таких як ВІЛ-СНІД, туберкульоз, малярія, пташиний грип, а також бореться з дискримінацією та насиллям, розповсюджує інформацію про права людини, міжнародне гуманітарне право, надає допомогу мігрантам і біженцям, займається пошуковою діяльністю.

Нашій групі запропонували тут 4 презентації з найактуальніших питань діяльності товариства. Зокрема, робота місій у «гарячих точках» планети: Підвенний Судан, Конго, Лівія, Сирія, Україна. Зазначалося, що організація не ділить потерпілих і постраждалих на своїх чи чужих, за релігійною ознакою чи кольором шкіри. Головне – надання якісної своєчасної медичної допомоги та вчасне доправлення їх до відповідних закладів охорони здоров`я. Представники офісу продемонстрували відеоролики про роботу їх патронатних служб безпосередньо у зонах бойових дій, про способи і засоби надання первинної меддопомоги, евакуації потерпілих та ін. Окремо відзначили санітарні і безповоротні втрати співробітників.

Щодо діяльності місії в Україні, то Федерація працює над покращенням гуманітарної ситуації на Донбасі, наданням сприяння у питанні знищення мін і нездетонованих боєприпасів у контексті захисту цивільних жителів. На пряме запитання: «на яку суму місія надала допомогу Україні під час війни на Донбасі?», прозвучала дипломатична відповідь, що такі речі публічно не обговорюють.

Політичні та пізнавальні програми.

Страсбург – центр французької провінції Ельзас, де працює Європейський парламент та Європейський суд з прав людини. Вражає своєю помпезністю і величністю споруда парламенту, де щомісячно протягом 2-3 днів відбуваються засідання з тих чи інших актуальних питань. Кожна з країн-учасниць має свою квоту на представників у цій структурі у залежності від кількості жителів. Рішення парламенту приймають більшістю депутатів і вони мають рекомендаційний характер, але з пропозицією імплементації їх у національний законодавчий простір. Європейський суд з прав людини – авторитетна юридична установа, яка вирішила і вирішує долю не одного європейця, котрий не домігся справедливого вердикту у своїй країні. Від України, очевидно через її судову систему, надходить чи не найбільше звернень (на душу населення), більшість з яких задоволені, у т.ч. і з відповідним позовом до держави про виплату матеріальної чи моральної компенсації заявникові.

Мюнхен – столиця федеральної землі Баварія, один з найрозвинутіших економічних і культурних центрів Німеччини. Тут функціонують практично всі світові автомобільні корпорації, гіганти металургійної промисловості, літако-ракетобудування, підприємства з випуску технологічної, медичної, фармацевтичної продукції тощо. А музеї, картинні галереї, театри – одні з найкращих у світі. Ми побували на цвинтарі, де похований Герой України Степан Бандера, поклали до підніжжя могили квіти, лампадки, помолилася за упокій його душі. Залишилися незабутні враження від ознайомлення із так званим «Октобер-фестом» – найбільшим пивним фестивалем у світі, який відбувається щорічно (з 1810 року) наприкінці вересня – початку жовтня. Це парад мюнхенських і баварських броварень, а також двотижневий банкет-гуляння на спеціально відведеному майданчику (« Луг Терези»). У великих шатрах – пивних павільойонах (більше 14) місткістю до 1 тисячі чоловік кожен розпиває велику кількість пива з відповідними баварськими закусками. Відвідувачів розважають музикою, співами, танцями, атракціонами. Поруч із банкетами у шатрах вирують ярмарки й інші розважальні майданчики. Щорічно Октобер-фест відвідують 4-6 млн. чоловік, значна частка з яких – іноземні громадяни.

Прага – найбільше місто Чеської республіки, її столиця з населенням 1,7 млн. чоловік. Вражають своєю архітектурою, колоритністю Карлів міст, Карлів університет, Празький Град, Празькі куранти, Собор Святого Віта, Староміська площа, Танцюючий дім та інші. Заслуговує на особливу увагу так званий Карлів Міст з його колонами, біблійними сюжетами, торгівельними ятками, фотошопінгом, тощо та Празькі Куранти – середньовіковічний баштовий годинник (він визначає 3 головні виміри: середньоєвропейський, старочеський та зірковий час). З допомогою годинника можна побачити зодіакальне розміщення Місяця і Сонця; верхній циферблат – астрономічний, нижній – календарний. А ще кожної години він видає особливі звуки з появою біблійних сюжетів.

Будапешт – місто на Дунаї, столиця Угорщини з населенням до 700 тисяч осіб. Зі знаменитостей варто відзначити: будинок парламенту (у Пешті), резиденції президента і прем`єр міністра (у Буді), замок Буди, Рибальський бастіон, ланцюговий міст Сечені, Площа героїв, базиліки Святого Іштвана та Пресвятої Богородиці. Проїжджаючи автобаном Будапешт – Відень, дивує і зворушує турбота людей про братів наших менших. Через кожні 3-4 км трасу перекривають пішохідні мостики із зарослями трав і кущів – для переходу тварин з одного боку траси на інший, щоб останні не гинули під час інтенсивного руху транспорту.

У країнах, в яких довелося побувати, усе підпорядковано одній меті – турботі про людину, її здоров’я, благополуччя, щоб умови життя і праці у них ставали максимально комфортними, продуктивними, приносили радість і задоволення. А у нас? Усе переважно розбалансовано, розкрадено, понівечено, корумповано, підпорядковано одній меті – максимальному збагаченню за рахунок національного багатства жменьки олігархів (переважно нетитульної нації), високопосадовців, депутатів, місцевої еліти, і таким чином «відкинуто» державу, націю на злиденне існування її громадян щонайменше на 30-50 років назад. Чому так сталося, де головні причини такого занепаду? Однозначно – колоніальне минуле України (східної її частини протягом останніх 350 років, західної – відповідно на 70); більшовицькі експерименти з побудови соціалізму і комунізму спочатку в одній окремо взятій країні, а у перспективі – у цілому світі. І сьогодні Україна зіткнулася з двома викликами: внутрішніми – боротьба з корупцією, бюрократією, та зовнішніми – анексія Криму і війна на Донбасі. Росія, росіяни та їх «п`ята колона» в Україні роблять все можливе, щоб наша держава не відбулася, задіюючи при цьому військову агресію, дестабілізацію суспільно-політичного життя, особливо у східних та південних регіонах, потужну медійну пропаганду тощо. Але Україна, її народ повинні вистояти у цій жорстокій боротьбі, бо за нами – правда, з нами Бог.

Закінчу спогади про медично-навчальний візит роздумами про відпочинок та здоров`я. Відпочинок – це відновлення фізичних ресурсів, психічних та емоційних сил, необхідність звільнення від навантажень, пов`язаних із трудовою діяльністю, й отримання естетичної насолоди від перебування на природі, на морі, у горах. Проживаючи у великому населеному пункті, людина відчуває на собі всю гаму негативних впливів: шум, вібрацію, забруднення повітря, води, підвищений ритм життя, стреси й багато іншого. Усе це спричинює значне фізичне та психологічне навантаження, виснаження організму й погіршення здоров`я. Тому відпочинок є необхідною умовою для будь-якого організму, для відновлення його життєдіяльності. Дехто з туристів під час відпочинку намагається якомога більше перебувати на сонці, купатися у морі, різко збільшує час прогулянок, заняття спортом, занурюється у безкінечні розваги тощо. Результат такого бурхливого відпочинку: головні болі, поганий сон, зниження апетиту та ін. Щоб позбутися цих та подібних негативних впливів, потрібно все робити у міру, із розумом, а головне – слухатися свого організму, його біологічного ритму. Гадаю, що всі учасники нашої групи і відпочили, і здоров`я набралися.

Як справедливо зауважив мій один поважний знайомий, що тільки про дві речі будете шкодувати наприкінці свого життя – що мало любили і мало подорожували.

Михайло КІНАШ,

м. Яремче.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!