Газета по-надвірнянськи
 

Культура – душа народу. Працівники галузі – її обереги

8 листопада 2019, 12:48 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,018 переглядів

Хор3

Не важко уявити, що являє собою людина без душі. Так і народ. Щоб жити і самоутвердитись у планетарному просторі, він мусить мати щось своє, що вирізняє його серед інших, свою душу, свій національний скарб. Завтра відзначатимуть своє професійне свято ті, котрі оберігають і примножують цей неоціненний скарб.

9 листопада – Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Пропонуємо роздуми і ґратуляції фахівців цієї шанованої галузі Надвірнянщини.

Іван РОМАНЮК, директор районного будинку культури: – Прекрасно, що у такий погідний, по-осінньому лагідний час велика сім`я культпрацівників та аматорів народної творчості відзначає своє професійне свято. Узаконення його на всеукраїнському рівні дає підставу стверджувати, що наша професія затребувана у суспільстві і повсякденна праця потрібна людям.

Професійне свято є своєрідною підставою для підсумків насиченої діяльності. Маємо чим похвалитися. Наші працівники багато зусиль докладають для проведення різних форм масових заходів, які, як правило, увінчуються успіхом. Запорука його – наша щирість у взаємостосунках з краянами, учасниками і глядачами різних заходів. Найкраща подяка для нас – така ж щира вдячність і оплески, відвідування заходів.

У нашій системі працюють переважно фахівці із великим досвідом. Це підтверджує їх свідомий вибір професії і відповідного навчального закладу. Вони не ставили за самоціль великі заробітки, як в інших галузях, а просто знайшли своє місце у житті і сповна присвятили життєвий шлях улюбленій справі. Зазначу, що нелегкій. Потрібний не тільки творчий задум, а спосіб його реалізації у співпраці з людьми різних професій, характеру, а іноді й поглядів. До кожного стараємося підшукати підхід, щоб об`єднати людей для проведення заходів.

Тісно співпрацюємо з колективами відділу освіти РДА, дошкільних, шкільних і позашкільних освітянських закладів. Залучаємо їх вихованців до проведення різних заходів. Відчуваємо допомогу керівників органів місцевого самоврядування. Складаємо подяки Бистрицькому, Ліснотарновицькому і Пнівському сільським головам Ганні Гав`юк, Марії Марковецькій, Василеві Гладишу та іншим, які розуміють потреби культури, сприяють її розвиткові. Це позитивно впливає на загальний результат роботи.

Відчуваємо реалії децентралізації. Шкода відпускати наших працівників в ОТГ, адже за час оперативного підпорядкування дуже багато вдалося зробити для покращення матеріально-технічного забезпечення установ. Але така вимога часу.

Не можу не відзначити допомогу районної і міської влади. Як керівник районного будинку культури відчуваю підтримку депутатського корпусу і голови районної ради, керівництва райдержадміністрації. Ці посадовці розуміють наші проблеми і при звертанні, якщо і не відразу, то з часом обов`язково виконують взяті на себе зобов`язання. За таких обставин і нам легше працювати, бо є взаєморозуміння, підтримка, бачення справи. Співпраця стимулює успішне проведення багатьох заходів, таких як, скажімо, «Файне Різдво». Колеги з радістю відгукуються на наші запрошення. Цьогоріч у нас гастролювали мистецькі колективи із Чернівецької, Тернопільської областей. Вони знайомляться з нашими традиціями і демонструють свої. У загальному підсумку такий обмін виливається у маштабне святкове дійство.

Бажаю своїм колегам подальшої творчої наснаги, пошанівку від людей, миру на рідній землі і всіляких гараздів.

хор

Ганна ХАЛАК, провідний методист РБК: – Як нині пам`ятаю, як після закінчення Снятинського культ­освітнього училища у 1978-му я почала працювати у закладах культури нашої області. За цей 40-річний відтинок часу є що згадати і доброго, і не дуже, але ніколи не пошкодувала, що обрала професію культорганізатора, яка дає творче задоволення, наснагу до життя. Кожен проведений захід дає заряд добра і позитиву, стимулу для наступних, щоб створювати людям гарну, позитивну ауру, настрій, патріотичний мотив.

Зі сторони виглядає, що у нас повсякчас панує святкова атмосфера, як на сцені. Насправді цьому передує важка і кропітка праця. До прикладу, щоб відшліфувати танцювальний номер, потрібні 20-30-разові репетиції, які удосконалюють синхронність рухів, майстерність. Це стосується музичних і пісенних номерів. Професіоналізм з`являється унаслідок постійної праці.

У культурі закладена така послідовність: аматорські колективи, визнання – присвоєння звання «Народний». Великим своїм надбанням, коли очолювала відділ культури РДА, вважаю запровадження статусу «Муніципальний». За підтримки районної влади у нас функціонують таких два колективи – «Аркан» Сергія Орла і духовий РБК. Це професійні колективи і я за те, щоб у нашій державі й надалі існувала підтримка колективів не тільки на столичному рівні, але й на місцевому. Бо вони – перша ланка, яка професійно працює для людей.

опришки

Мистецтво необхідно наближувати до них максимально. Тому дякую керівникам влади, які змінюють один одного, але не змінюють систему утримання муніципальних колективів. Нинішній владі варто задуматись, щоб і квартет «Легіт» під орудою Віктора Чудновського став муніципальним. Адже працює він здавна професійно, незважаючи на зміни у його складі. Це стало б гідним визнанням їхнього направду високого рівня майстерності.

Дуже хотілося б, щоб ті добрі традиції, зароджені свого часу на теренах Надвірнянщини, підтримували в об`єднаних територіальних громадах. Без державної фінансової підтримки це складно. Чомусь так склалося у нашій державі, що галузі освіти й охорони здоров`я отримують державну субвенцію, а наша залишилась на утриманні органів місцевого самоврядування. Можливо, у майбутньому таку субвенцію передбачать і для галузі культури, адже традиції, обрядові дійства і свята потребують професійного підходу до зберігання і примноження, щоб приваблювали туристів та формували імідж України у світі.

А ще важливо, щоб у створених ОТГ працювали на розвиток культури. У проведенні маштабних заходів, зокрема, обласного фестивалю чоловічих хорів, ми не відчули їхньої підтримки. Не варто, напевно, дистанціюватися від таких заходів на території району, не ізолюватися, не втрачати налагоджений зв`язок.

Напередодні свята адресую вітання всім працівникам культури. Творчого неспокою Вам, родинних взаєморозумінь, небайдужості тих людей, задля яких працюєте, вкладаючи душу і серце та свій Богом даний талант.

Валентина ЛИСЮК, провідний методист РБК: – Першочергово вітаю усіх працівників культури із нашим професійним святом! Шаную кожного із них, тому що професія наша – особлива. Дуже шкода, що внаслідок створення ОТГ втратили певний зв`язок із багатьма колегами. Вважаю це негативом. Коли працювали разом, то проводили семінари, обмінювались досвідом. Тепер із 36-и клубних установ залишилось 19. На повагу заслуговує кожен клубний працівник, тому що усі до своїх функціональних обов`язків ставляться дуже відповідально.

Особливі слова подяки – працівникам Пнівського, Молодківського, Гвіздського, Парищенського, Ліснотарновицького, Назавизівського, Цуцилівського, Каміннецького та інших закладів культури.

Погляд на перспективу культури – оптимістичний. Думаю, що ця галузь збережеться і примножить традиції. Тому дякую всім за співпрацю і бажаю нових творчих вершин.

До щирих побажань колегам з нагоди професійного свята долучилися начальник відділу культури РДА Олександр Зварчук та профспілковий лідер, провідний методист РБК Дарія Гринішак.

Ольга БАГРІЙЧУК, методист комунального закладу культури (КЗК) «Переріслянський центр культури і дозвілля», керівник народного фольклорно-етнографічного колективу «Перевесло» с. Фитьків: – Загальновідома істина, яка стала аксіомою: без традицій немає культури, без культури немає нації. Українська культура розкриває сутність і формує особистість Українця.

Незважаючи на труднощі та тимчасові негаразди, працівники нашого закладу, які є справжніми подвижниками своєї справи, урізноманітнюють форми роботи для відродження національної культури. Із повною творчою самовіддачею працюють три народні і два зразкові аматорські колективи. Серед них – хор «Водограй» с. Волосів (керівник Андрій Угринчук), «Перевесло» с. Фитьків (кер. Ольга Багрійчук) підтвердили високе звання «Народний», а «Хоробрі мандрівники» із с. Перерісль (кер. Ганна Насадюк) – «Зразковий».

Цьогоріч ми успішно взяли участь і різноманітних заходах, зокрема: «Перевесло» – в обласних урочистостях з нагоди дня Незалежності України, Міжнародному фольклорному фестивалі «Родослав» (м. Івано-Франківськ), мистецькі колективи із Гаврилівки, Волосова, Переросля – у Бойківських фестинах (смт. Богородчани).

Жителям громади сподобались започатковані заходи: у Перерослі – Розколяда, духовно-мистецький «Радуйся», фестини Єднання; у Гаврилівці – патріотичні забави за участі народного артиста України Миколи Свидюка; у Волосові – свято «Село моє – краплинка України», вшанування легендарного сотника, січового стрільця Франца Бориса; у Фитькові – фольклорні фестини «Перевесло пісень» та ін. Окремого доброго слова заслуговує професійна діяльність працівників бібліотечних установ.

Від імені керівництва Переріслянської ОТГ, дирекції КЗК щиро вітаю всіх працівників закладів культури як нашої громади, так і всієї Надвірнянщини, майстрів народного мистецтва, аматорів сцени, які за покликом серця присвячують своє дозвілля мистецтву, намагаються реалізувати себе як особистість через творчість. Зичимо всім нових мистецьких перемог, успішної реалізації нових культурних проектів.

Орися СПІВАК «Народна Воля».

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!