Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянщина: тернистий шлях децентралізації

29 листопада 2019, 12:26 | Рубрика: Реформи, Самоврядування Версія для друку Версія для друку 9,254 переглядів

За дорученням уряду тривають виїзні консультації з органами місцевого самоврядування щодо розробки проекту змін до Перспективного плану формування території громад Івано-Франківської області.

децент

Нарада із цих питань відбулася 27 листопада н.р. в залі засідань райдержадміністрації за участі сільських голів, керівників ОТГ, представників освіти, культури, медицини району. Керівник апарату РДА Микола Кравчук представив заступника і радника голови обласної державної адміністрації Світлану Онищук та Валерія Крецула, які прибули в Надвірнянщину відразу після відвідин сусіднього Богородчанського району разом з експертами: Мирославою Корнелюк – заступником начальника управління культури, національностей та релігії; Лілею Курчій – начальником відділу взаємодії з об’єднаними територіальними громадами департаменту фінансів та Юлією Монюк – головним спеціалістом з організації первинної медико-санітарної допомоги департаменту охорони здоров’я ОДА.

Світлана Онищук констатувала, що реформа децентралізації влади, органів місцевого самоврядування є однією із найважливіших. Інформуючи про хід цієї реформи на Прикарпатті, вона зупинилася, зокрема, на досягненнях Старобогородчанської ОТГ, якій вдалося отримати 18 млн. грн. інфраструктурної субвенції, вдвічі збільшити свій бюджет. А головним завданням ОТГ є покращення надання послуг. Мета поїздки у райони – продемонструвавши напрацювання експертів й інших фахівців, представити модель об’єднаної територіальної громади паралельно з консультаціями безпосередньо на місцях. Опісля всі пропозиції ще раз аналізуватимуть і представлять на засідання міжвідомчої регіональної робочої групи для узагальнення.

Валерій Крецул нагадав, що переважна більшість повноважень належить до самоврядних органів і тільки деякі державні функції виконує виконавча влада. Це закріплено в Європейській хартії місцевого самоврядування 1985 р., яку ратифікувала Верховна Рада України ще 27 років тому. Проте лише в 2014-ому ухвалили низку законодавчих актів, що передбачали рух по європейському шляху і виконували умови Єврохартії, зокрема, чотири принципи. А 2015-го в Україні вперше створили три ОТГ: Печеніжинську, Старобогородчанську та Верхнянську.

Із врахуванням цьогорічних виборів ОТГ 22 грудня нині в області їх кількість доходить до 40-а об’єднаних тергромад. Щодо одного з найбільших на Прикарпатті районів, Надвірнянського, то спершу перспективний план передбачав: Надвірнянську, Делятинську, Ланчинську, Тисменичанську і Зеленську ОТГ. Та фактично утворилися Ланчинська, Делятинська, Переріслянська і на часі Пасічнянська громади.

Тому всі зусилля спрямовані на актуалізацію перспективного плану, бо децентралізаційна реформа має свої часові рамки, які завершуються вже у наступному році, зауважив радник голови ОДА і додав, що місцеві вибори у 2020-ому вже мають відбутися на новій адміністративній основі, а також укрупнюватимуть райони. Із нинішніх 14-ти, за одними критеріями, очікується 3, а за іншими – 5 районів, підкреслив В. Крецул, обумовивши, що рішення про це ухвалюватимуть на вищому державному рівні.

«Підводні камені» об’єднання

Валерій Крецул окреслив суть проблематики децентралізаційної реформи у нашому районі. Зокрема, мовилося про Тисменичанську ОТГ, яка поділилася на чотири громади, які об’єдналися в уже існуючу Переріслянську громаду, й «білу пляму» із 4-х сіл, а також – Пасічнянську ОТГ, вибори до якої мають відбутися 22 грудня ц. р..

Конкретизував проблему заступник голови районної ради Ігор Писклинець, котрий перерахував спірні моменти. Зокрема, щодо Переріслянської ОТГ. Це стосується Тисменичан, жителі яких вирішили приєднатися до Івано-Франківська, а також Лісної Тарновиці, яка виявила бажання приєднатися до Надвірної. До районного центру хочуть і в Красній. Ще одне питання суперечливе – як у Зеленій і Бистриці ставляться до об`єднання із Пасічнянською територіальною громадою.

Як з`ясували у своїх виступах Тисменичанський сільський голова Сергій Баланюк, депутат районної ради Микола Гусак, жителька Тисменичан Марта Павлюк, у селі Тисменичани вже підготували пакет документів і пройшли всі необхідні процедури для об`єднання з Івано-Франківською міською ОТГ. Одначе в ОДА стверджують, що немає повного пакету документів. Натомість приєднання Тисменичан не заперечує Івано-Франківський міський голова, який, за словами С.Баланюка, не розуміє в чому проблема…

Про категоричне небажання об`єднуватися із Переріслянською ОТГ заявила жителька Камінного Орися Долгова і підтвердив такі настрої жителів цього села секретар Каміннецької сільської ради Роман Олійник.

На нараді виступив заступник Переріслянського сільського голови ОТГ Василь Гринчак, який поділився здобутками у житті громади і запросив тисменичанців й ліснотарнівчан, яким двічі надсилали запрошення об`єднатися, знову до діалогу.

Але навіть під час наради діалогу не вийшло, а спілкування й обмін думками перейшли в дискусію, в якій взяв участь також голова Асоціації сільських голів Надвірнянського району, Лоївський сільський голова Ярослав Зварич, котрий як економіст за фахом засумнівався у фінансово-економічній спроможності Переріслянської ОТГ.

Позицію Лісної Тарновиці і Красної щодо об`єднання з Надвірною висловили Ліснотарновицький сільський голова Марія Марковецька, в.о. Краснянського сільського голови Світлана Боднар, яку підтримав екс-депутат районної ради 3-х скликань, директор Краснянської ЗОШ І-ІІІ ст. Федір Кухарчук.

В. о. Надвірнянського міського голови Тарас Пекарський зазначив, що у міській раді з повагою і розумінням ставляться до адмінреформи, але без великого ентузіазму. Він поінформував, що Лісна Тарновиця і Красна ще три роки тому зверталися до міської ради щодо об`єднання, але тоді рішення не ухвалили. Зараз депутатський корпус свою позицію переглянув і 5 грудня н. р. на черговій сесії міської ради доведеться визначитися із наданням згоди про включення до Перспективного плану згаданих населених пунктів. Та оскільки, за словами Тараса Пекарського, рішення такого характеру не передбачене за методикою, то виникає чимало питань, найголовніше з яких – чи візьме його до уваги міжрегіональна робоча група. Наразі питання залишається відкритим.

Депутат районної ради Василь Андрейчук застеріг представників обласної виконавчої влади від нехтування думкою громади Цуцилова, яка також не хоче приєднатися до Переріслянської ОТГ, і закликав посадовців обговорити все безпосередньо у громаді, щоб та сказала своє «останнє» слово. Він висловив прохання робити все, щоб єднати, а не роз`єднувати громади.

На запитання депутата районної ради Миколи Сенатовича, куди сплачуватимуть податок підприємства, незареєстровані у новостворених ОТГ, Валерій Крецул відповів: – Бюджетний кодекс передбачає, що ПДФО сплачують або за місцем реєстрації, або за місцем фактичної діяльності. Ми – за те, щоб за місцем діяльності.

– А хто вирішуватиме? – знову адресував уточнююче запитання Микола Сенатович.

– Ваша громада, – прозвучало з уст обласного посадовця.

Однак, чи у Києві, приміром, дослухаються до новостворюваної Пасічнянської ОТГ? Питання риторичне.

«Не ламайте Перспективний план»

На переконання Зеленського сільського голови Віталія Хопти, нині Перспективний план щодо утворення ОТГ у нашому районі поламаний, і не тільки Зеленської, але й Надвірнянської і Тисменичанської об`єднаних територіальних громад. Відстоюючи доцільність створення Зеленської ОТГ, керівник місцевого самоврядування розповів про успіхи господарювання у своєму рідному селі, де вдалося не лише зорганізувати горян для розв`язання проблем, як от спорудження мостів, але й акумулювати кошти на створення комунального підприємства. Віталій Хопта наголосив, що уже вироблена стратегія розвитку громади, та й усі показники відповідають нормативам. В їх переліку: 27 тисяч га загальної площі, 42 нафтогазових родовища, 25 тисяч га лісу. Громада може повноцінно існувати. Для цього треба дати можливість їй пройти всі етапи становлення. Він попросив не змінювати Перспективний план, а залишити у попередньому форматі. Та, якщо обласна влада дозволила об`єднання Пасічної, Биткова і Пнів`я, то створюйте ще додатково дві ОТГ: Пасічнянську й Тисменичанську, запропонував Віталій Хопта посадовцям.

Водночас у своєму виступі Віталій Хопта зауважив, що гірські населені пункти завжди вимагали особливої уваги, адже там десятиліттями накопичувалися гострі проблеми.

Як доказ, згадав нещодавню подію у Бухтівці, коли через відсутність проїзного шляху медикам так і не вдалося вчасно надати допомогу вагітній, яка народила самотужки вдома, поки на допомогу спільно із бригадою швидкої медичної допомоги поспішали рятувальники. Обом службам 2 кілометри по бездоріжжю довелося: лікарю – нести новонароджене маля на руках, а рятувальникам – породіллю на ношах, щоб згодом транспортувати для обстеження у Надвірнянський пологовий будинок.

Тому Віталій Хопта запропонував районній владі письмово звернутися до обласної влади з вимогою замінити наявний у районі медичний транспорт на більш потужний, який би зміг працювати у важкодоступних гірських селах.

Заступник Ланчинського селищного голови ОТГ Василь Іванішак поінформував про успіхи у господарці громади, зупинившись на результативній участі у різноманітних проектах, зокрема, у міжнародній програмі «ДОБРЕ», завдяки чому вдалося залучити великі інвестиції. Він поділився найближчими планами, серед яких – і ремонт автошляху до Середнього Майдану, який разом із Вишнівцями та Глинками влився цьогоріч до Ланчинської громади.

Фінансовий ресурс громад – великий

На цьому наголосила Лілія Курчій, назвавши цифру 54,7 млн. грн., які можуть мати громади району, які зараз об`єднуються. Вона також підкреслила, що громади, які утворюються, повинні бути, перш за все, фінансово спроможними. Фінансові ресурси ОТГ складаються із доходів та трансфертів із Державного бюджету. У низці власних доходів: 60 відсотків ПДФО, рентна плата за видобування нафти й газу – до 3-х відсотків, рентна плата за користування лісовими ресурсами – 37 відсотків. Водночас ОТГ виходить на прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом, уможливлюючи для себе отримання базової, а також освітньої і медичної субвенцій та додаткову дотацію й інфраструктурну субвенцію.

Лілія Курчій відповіла на питання депутата районної ради Андрія Крицького про міжбюджетні відносини ОТГ із Держбюджетом, зокрема, стосовно, майбутньої Пасічнянської ОТГ

Без медичної допомоги не залишаться

Паралельно із децентралізацією відбувається і медична реформа у районі. Юлія Монюк розповіла про формування мережі медичних закладів по області. Надання медичної послуги – актуальне. Тому нині переглядають мережу відповідно до критеріїв моделювання мереж надання первинної медичної допомоги (ПДМ), а також вторинного і третинного рівня. За основу мережі беруть принцип територіальної доступності. Медзаклад повинен надавати меддопомогу у радіусі 7 км.

Зараз у нашому районі ПДМ надають центри ПМД – Надвірнянський районний, Ланчинський, Делятинський. У їх структуру входять ФАПи та амбулаторії:

– У перспективі, незважаючи на територіальний розподіл громад, жителі району в будь-якому випадку без медичної допомоги не залишаться, – запевнила медичний експерт. – Ми так змоделювали, що буде, навіть, покращення меддопомоги. Так в амбулаторії планують реорганізувати ФАПи у Гвозді, Добротові та Пнів`ї, де амбулаторію мають збудувати.

Щодо медзакладів вторинного рівня. На сьогодні лікарнею інтенсивного лікування другого рівня визнано Надвірнянську ЦРЛ з її структурним підрозділом Надвірнянським пологовим будинком. Закладом, де надаватимуть меддопомогу, залишається Надвірнянська дитяча лікарня, а Делятинська лікарня повинна стати лікарнею планового лікування.

Відповідаючи на питання Василя Букатюка про можливість реорганізувати Битківську ЛА, яка колись була лікарнею, знову у лікарню, Юлія Монюк констатувала: – Якщо громада має можливість утримувати приміщення і штат лікарні, то ви можете це зробити. Завдання медиків – якнайкраще організувати надання медичної допомоги. Завдання громади – допомагати закладам охорони здоров`я утримувати приміщення, проплачувати комунальні послуги, заощаджувати видатки, щоб використати їх на ремонт, реконструкцію тощо.

***

Загалом розмова з питань децентралізаційної реформи у районі тривала 3 години. Жодного конкретного рішення не ухвалили. В ексклюзивному інтерв`ю часопису «Народна Воля» заступник голови ОДА Світлана Онищук зазначила: – Висновок після наради – все-таки потрібно об`єднуватися, працювати для того, щоб збалансувати район, щоб у Надвірнянщині всі утворені ОТГ стали спроможними. Дуже багато питань є дискусійних. Ми почули всіх. Усі пропозиції аналізуватимемо і потім винесемо їх на засідання міжвідомчої регіональної робочої групи.

Щодо адміністративного поділу. Точно знаємо, що не буде районних держадміністрацій і районних рад. Не можемо сказати скільки стане районів. Є варіанти – три (Івано-Франківський, Калуський, Коломийський) і 5 (у т. ч. Надвірнянський). Зараз працюють експерти. Ми вивчаємо, як буде краще для області.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!