Газета по-надвірнянськи
 

Прагнуть відповідати вимогам сьогодення

8 листопада 2019, 12:45 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 656 переглядів

Ще не встигли відпочити стіни від вражаючих картин відразу трьох митців, як незабаром треба звикати до інших, не менш захоплюючих творів самобутніх майстрів пензля. І так, від виставки до виставки, від одного майстер-класу до іншого, триває, а інколи і вирує, музейне життя. Про будні, близькі і далекі наміри розповідає директор Музею історії Надвірнянщини Наталія СЕРБЕНЮК:

– У грудні ц. р. нашому Музею виповниться 24 роки. Тобто ми стоїмо за рік до такого чудового ювілею – 25-ліття.

Наш заклад у культурі району не є новий. Спочатку його заснували як Музей національно-визвольних змагань, а з часом він трансформувався у більш широкопрофільний, історичний музей. Хоча у нас є розширені експозиції і про етнографію, і про сучасність, і про видатних людей Надвірнянщини. Зокрема, 2001 року світлої пам`яті наш відомий земляк Володимир Луців передав із Великої Британії величезну колекцію, яку щороку поповнював. І навіть напередодні свого відходу у Вічність зумів і встиг передати сюди чимало літератури, щоб поповнити фондову книгозбірню.

На сьогодні найактивніші напрямки діяльності Музею – виставкова і фондова робота. Фондова діяльність – це наша буденна робота і постійна, яку ми вивели на досить достатній рівень наукового обліку музейних предметів. Виставкова діяльність є надзвичайно активною. Намагаємося проводити різноманітні заходи. Зокрема, минулого місяця під орудою Олени Данівої та за ініціативи Галини Петрової й за нашої підтримки проведено два майстер-класи із вишивки. Також влаштовуємо цікаві і захоплюючі виставки різних митців краю. Стараємося цей процес постійно вдосконалювати, залучаючи творчих особистостей не лише з Прикарпаття, але й інших областей.

Звичайно, згідно із сучасними викликами і відповідно до них маємо велике бажання трансформувати наш Музей; поміняти застарілу матеріально-технічну базу, змінивши його концептуально, щоб залучити більше молоді, туристів. Адже Надвірна – мальовниче місто, яке знаходиться на вдалому туристичному шляху, через який проходять активні туристичні потоки. Та й саме наше місто має свої туристичні принади, більшість з яких можна зустріти лише тут…

Тому ми хочемо, щоб у недалекому майбутньому Музей став культурно-мистецьким, туристичним і соціальним центром, де би навіть у перспективах Надвірнянської ОТГ, яка створиться, відбувалися всі туристичні, рекреаційні, культурні події. Адже у Музею є своя історія, свої особливості. Як уже відомо, це приміщення сумнозвісної катівні НКВД; тут діяло гестапо; у підвалах, де катували незламних борців за волю України, збереглися написи, які залишали в’язні. Це все треба зберегти і правильно та змістовно донести до сучасного молодого покоління, яке нерідко над цим не дуже охоче задумується, або не усвідомлює. Паралельно з цим прагнемо розвиватися у сучасному напрямку, ширше залучати молодь через різноманітні ресурси (інтернет, виставкова діяльність, майстер-класи). Для цього, передусім, треба відремонтувати приміщення, вирішити інші технічні питання, пов`язані з опаленням, тощо.

Цьогоріч ми написали перспективний план розвитку Музею історії Надвірнянщини на 10 років. У цьому плані висвітлили всі наші прагнення, які полягають в єдиному бажанні – побачити через 10 років тут надсучасний соціально-культурний простір, не гублячи при цьому музейної діяльності і належно представляючи її в осучаснених умовах. Працюємо над залученням грантових коштів, пробуємо писати проекти. Зараз пишемо проект в один із європейських культурних фондів спільно з відділом культури РДА та інформаційно-туристичним центром Надвірної.

У рамках конкурсів обласної ради плануємо долучитися до написання проектів вже у наступному році. Крім того, Український культурний фонд – також дієвий майданчик, що уможливлює нам, музейникам, спробувати реалізувати свої ідеї. Все це входить у нашу стратегію розвитку і ми неухильно дотримуватимемося її. Приміром, хочемо облаштувати на третьому поверсі, який зараз є недіючим горищем, мансардне приміщення, створивши соціокультурний простір. Щоб там розмістився сучасний конференц-зал. Водночас є потреба в оформленні нашої музейної бібліотеки, а також бібліотеки Фонду Володимира Луціва. І все це ми б хотіли влаштувати на третьому поверсі. Заодно варто би перекрити й дах, розмістивши там сонячні панелі. Ми дуже прагнемо задіяти інноваційні технології, зробити Музей більш інтерактивним, щоб для молоді стало цікаво і зручно.

Спільно з Івано-Франківським краєзнавчим музеєм пробуємо думати як розміщувати по-новому експозицію і зали. До прикладу, у тій експозиції будуть задіяні підвали, які плануємо емоційно підсилити аудіонаповненням, щоб там, приміром, звучали патріотичні вірші чи лунали стогони, котрі би реально відтворювали ту страшну мить… Це би підсилило враження людей від того, що вони бачать… Словом, хочемо все змінити: від дизайнерського вхідного квитка для відвідувача до умов для них і персоналу Музею.

Також вкрай необхідно поглибити співпрацю з освітніми закладами, щоб школярі частіше відвідували Музей, проводили тут уроки з історії та краєзнавства. Коли Музей створили, багато учнівської молоді приходило. Зараз чомусь, можливо, у зв`язку з сучасними освітніми процесами, одиниці груп шкільної юні відвідують музей. Це є або ініціатива окремих учителів, або дирекції. Найбільше туристів відвідують Музей влітку. Це, здебільшого, ті, котрі подорожують у Карпати, до славнозвісного курорту «Буковель».

Взимку плануємо влаштувати виставку, присвячену Різдвяно-Новорічному циклу, яка поєднає старі ялинкові скляні прикраси, колекцію дідухів тощо. А цієї неділі,10 листопада, о 13 год. запрошую всіх на відкриття виставки художниці Галини Петрової. Виставка триватиме 2 тижні.

Вітаючи колег-працівників культури із професійним святом – Днем працівників культури та майстрів народного мистецтва – бажаю гарного настрою, натхнення на працю.

Нам треба триматися, підтримувати свою діяльність у різних сферах культури та розширювати її горизонти. А краян закликаємо частіше відвідувати Музей історії Надвірнянщини.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!